З 9 по 16 березня 2019 року відбувся навчальний тур делегації від Слобожанської ОТГ «Кращі практики: інституції місцевого розвитку» до трьох міст – обласних центрів: Львів, Чернівці та Івано-Франківськ. Тур став можливим за всебічної підтримки програми DOBRE в рамках Національної програми обміну досвідом для об’єднаних громад-партнерів DOBRE.
У складі делегації від смт Слобожанське (Дніпропетровська область) були представники виконавчого комітету селищної ради, депутати селищної ради, громадськості, члени Координаційної ради місцевого економічного розвитку та Молодіжної ради.
Мета навчальної поїздки – знайомство з процесами створення та діяльності інституцій місцевого розвитку, що тісно співпрацюють з органами місцевого самоврядування, їх організаційно-правовими формами та напрямками діяльності.
За всі п’ять днів наша делегація ознайомилася з 11 інституціями розвитку міст, різними за організаційними формами. У Львові делегація ОТГ відвідала КЗ «Інститут міста», створений Львівською міською радою ще в 2009 році, який є аналітичним центром. Його організаційно-правова форма – комунальна установа (неприбуткова організація). Установа підпорядкована виконавчому комітету Львівської міської ради. Місія закладу – об’єднання зусиль мешканців, влади та бізнесу Львова для вирішення ключових питань стратегічного розвитку міста.
За цим делегація відвідала URBAN бібліотеку, яка є філією Централізованої бібліотечної системи міста Львова. Це креативний бібліотечний простір в центрі міста, що поєднує різні функції: сучасної книгозбірні, коворкінга, затишної кав’ярні, творчого майданчику, експозиційної зали. Тут відбуваються лекторії та зустрічі з архітекторами різних країн, воркшопи тощо.
Найбільше у місті Львові вразив делегатів Слобожанського своєю архітектурою та дизайном новітній Центр ім. митрополита Андрія Шептицького, відкритий у вересні 2017 року, який є ресурсно-інформаційним центром Українського католицького університету. Центр об’єднує навчальні аудиторії, публічний культурний простір, конференц-зали, дитячу зону, кафе, книжкову крамницю, виставкову зону, адміністративні приміщення, бібліотеку тощо. Центр є простором для всебічного інтелектуального та наукового розвитку як для спільноти Університету, так і для інших аудиторій (молодь, бізнес, волонтери, релігійні організації, особи з обмеженими потребами).
В м. Чернівці делегація ознайомилася з двома інституціями розвитку:
- Буковинський центр реконструкції і розвитку, який є неприбутковою організацією. Центр заснований Чернівецькою обласною радою та Чернівецькою обласною організацією товариства «Знання» в 1999 році та здійснює свою діяльність на всій території Чернівецької області. Метою діяльності Центру є залучення усіх верств населення до активної участі у життєдіяльності територіальних громад, розробка і реалізація цільових програм розвитку краю, інтеграція у Європейське та світове співтовариство.
- Громадська організація «Буковинська агенція регіонального розвитку», яка заснована у 2009 році. Метою діяльності є досягнення високих стандартів якості життя у Чернівецькій області на засадах громадської участі та сталого розвитку.
В м. Івано-Франківську учасники навчального туру ознайомилася з двома успішно діючими інституціями розвитку:
- Україно-канадський «SBEDIF-BUSINESS CENTER» для підтримки малого і середнього підприємництва, з використанням канадського досвіду, коли декілька реальних програм/проектів охоплюють весь спектр послуг для бізнесу – від моменту зародження та плекання підприємницької ідеї до самостійного життя успішного бізнесу.
- Платформа «Тепле місто» спрямована на активізацію ініціатив мешканців, громадських організацій, бізнесу до процесів розвитку Івано-Франківська. За основу взято сучасне тепле місто з теплими людьми, а також тепле ставлення, теплі кав’ярні, теплі люди, теплі стосунки тощо.
На сьогодні в існуючих об’єднаних територіальних громадах ще не має прикладів успішно діючих інституцій розвитку громад. Тому Слобожанська громада може стати першою зі створення такої інституції, яка сприятиме налагодженню співпраці влади, бізнесу, громадських організацій та мешканців для вирішення спільних проблем громади та її розвитку. На початковому етапі її створення громада має нагоду отримати консультативну підтримку в рамках програми DOBRE.
Коротке відео про навчальний тур дивитися тут.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!