Наближення надання адміністративних послуг до населення – один з головних принципів децентралізації, реалізація якої в Україні розпочалась у 2015 році.
Якщо жителі міст обласного значення і раніше мали змогу прийти в Центр надання адмінпослуг у своєму місті, то в селах та невеликих містах районного підпорядкування такої можливості не було: доводилось їхати до районного центру. Ситуація почала змінюватись зі створенням об’єднаних територіальних громад.
Адмінпослуги в сільських громадах
Першими у Донецькій області в 2015 році були створені три громади: Лиманська міська, Черкаська селищна та Шахівська сільська громади. Саме Шахівська громада стала першою серед сільських громад усієї Донецької області, де в 2018 році відкрили Центр надання адміністративних послуг. Раніше місцеві жителі їздили за послугами до міста Добропілля.
Новий ЦНАП розмістили в будівлі колишньої амбулаторії. Для реконструкції використали гроші інфраструктурної субвенції – це гроші з державного бюджету, які надавались об’єднаним громадам на розвиток. У Шахівському ЦНАПі першим у регіоні серед сільських громад встановили паспортну станцію і запровадили оформлення та видачу закордонних паспортів та внутрішніх паспортів у вигляді ID карток.
За закордонним паспортом стали їздити жителі сусідніх міст, де зазвичай створювалися великі черги – Краматорська, Дружківки, Слов’янська, приїздили навіть з Харкова. Послуга з оформлення та видачі паспортів швидко стала однією з найпопулярніших у Шахівському ЦНАПі.
Андріївська сільська громада створила свій ЦНАП у будівлі колишньої Сергіївської сільської ради. Сергіївка об’єдналась з Андріївкою, а добротна будівля сільради стояла напівпорожня. Аби зберегти комунальний об’єкт, тут розмістили відділ з надання адміністративних послуг та поштове відділення. Жителі Андріївки мають можливість їздити в ЦНАП безкоштовно – за бюджетні гроші громади тут придбали автобус, за проїзд місцеві жителі не сплачують.
Званівська сільська громада теж мріє про будівлю для ЦНАПу. У них є приміщення колишньої школи, але не вистачає грошей в місцевому бюджеті на її реконструкцію. Треба близько 7 млн грн. Поки ЦНАП розмістили в будівлі сільської ради – доводиться тулитись у одному кабінеті. Хоча громада отримала паспортну станцію, але треба забезпечити умови для її функціонування. До ЦНАПу приходять за довідками, оформленням права власності та іншими адміністративними послугами.
Прозорий соціальний офіс
Миколаївська міська громада стала першою на Донеччині, де в 2018 році Центр адміністративних послуг відкрився у форматі Прозорого соціального офісу. Капремонт будівлі зробили в рамках проєкту ПРООН та ООН Жінки за фінансової підтримки Європейського Союзу в рамках Програми відновлення та розбудови миру.
За грантові кошти також придбали необхідні меблі та оснащення, створили та облаштували 37 робочих місць. Для людей з інвалідністю встановили пандус на вході та спеціальний ліфт у приміщенні.
Влітку 2019 року «Соціальний офіс» відкрили в Дружківці. Проєкт об’єднав приміщення управління соціального захисту населення та Центр надання адміністративних послуг. З того часу жителі Дружківської громади мають змогу отримувати інтегровані соціальні послуги разом з адміністративними в одному приміщенні, що суттєво економить час.
У роботі «Соціального офісу» максимально застосовані можливості сучасних інформаційних технологій – електронна система управління чергою, формування єдиних баз звернень, використання можливостей дистанційного доступу до інформації.
У Бахмутській громаді Прозорий соціальний офіс відкрили в жовтні 2020 року. Для нового об’єкту провели реконструкцію двох будівель міської лікарні, які не використовувались за призначенням. Загальна вартість реконструкції – майже 89 млн грн з державного та місцевого бюджетів.
Оновлені та нові ЦНАПи
Серед об’єднаних громад першим у оновленому форматі почав функціонувати ЦНАП у Лиманській міській громаді. Його відкрили в липні 2017 року, за підтримки міжнародних донорів. Зараз ЦНАП надає майже 200 послуг, у тому числі – з оформлення та видачи паспортів.
Одним з перших серед міст оновили ЦНАП у Маріуполі. Його відкрили у серпні 2016 року і поступово розширювали послуги. У переліку – аж 288 послуг, це найбільше серед усіх ЦНАПів Донецької області.
Станом на кінець поточного року в Донецькій області функціонують 35 Центрів надання адміністративних послуг. З них 13 – в містах. Сучасним вимогам і стандартам уже відповідають 14 ЦНАПів. Це не тільки міста обласного значення, де ЦНАПи функціонували раніше і були оновлені, а також міста та селища, які тепер, після виборів у жовтні 2020 року, стали адмінцентрами громад.
Збудували сучасний ЦНАП у Часів Ярі, його відкриття відбулось восени 2019 року. Раніше жителі маленького міста за адміністративними послугами їздили до райцентру – сусіднього Бахмута. На реконструкцію будівлі під розміщення ЦНАПу використали гроші з Державного фонду регіонального розвитку, районного та місцевого бюджету. Часовоярський ЦНАП став першим відкритим у Бахмутському районі. Також ведеться робота зі створення ЦНАПу в Світлодарську.
Ведуться роботи з розбудови чи оновлення ЦНАПів у п’яти містах Донецької області. Це Краматорськ, Соледар, Бахмут, Покровськ та Курахове. Для покращення якості надання адміністративних послуг залучають різні джерела фінансування.
ЦНАП у Краматорську будуть за гроші з Державного фонду регіонального розвитку та співфінансування з місцевого бюджету. У Мирнограді – за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію проєктів в рамках «Надзвичайної кредитної програми для відновлення України». У Кураховому – за рахунок місцевого бюджету та технічної підтримки від проєкту «Демократичне врядування у Східній Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).
На території Донецької області функціонують 12 ЦНАПів при районних державних адміністраціях. Улітку поточного року були затверджені зміни адміністративно-територіального устрою. Донецьку область поділили на вісім нових районів, п’ять з яких – на підконтрольній українській владі території. Уже затвердили законодавче підґрунтя для проведення реорганізації старих районів.
Відтепер адміністративні послуги надаватимуться на місцях, безпосередньо в громадах. Стоїть питання й реорганізації існуючої мережі районних ЦНАПів. Якщо колишній райцентр став адміністративним центром громади, ймовірне переформатування роботи ЦНАПу, який був у складі райдержадміністрації, а тепер буде в складі місцевої ради громади.
Послуги на колесах
Для жителів віддалених від адміністративного центру громади населених пунктів послуги стали наближати іншим способом – привозити спеціалістів та обладнання на спеціальному автомобілі.
Влітку 2019 року в Соледарській міській громаді з’явився перший на Донеччині «Мобільний офіс на колесах». Автомобіль-трансформер придбали за рахунок державного та місцевого бюджетів.
«Мобільний офіс на колесах» – це спеціально оснащений автомобіль, який за 20 хвилин перетворюється на сучасний мобільний офіс загальною площею 30 квадратних метрів. Одночасно в мобільному офісі може знаходиться до 15 осіб. «Офіс на колесах» обладнаний всіма необхідними комунікаціями, в тому числі для людей з інвалідністю.
Загалом за гроші державного та місцевого бюджетів для громад придбали 14 мобільних офісів. Цього року мобільні офіси з’явились у містах Бахмут, Добропілля, Дружківка, Слов’янськ, Волновахському районі, селищах Олександрівка, Черкаське, Нікольське, Новодонецьке, Велика Новосілка.
Навесні поточного року мобільні офіси передані Очеретинській громаді та Торецьку. Передача мобільних ЦНАПів була організована ПРООН в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу.
Головна мета – наблизити послуги до людей, які мешкають у віддалених від стаціонарних ЦНАПів районах, а також вразливих груп населення – жінок, осіб з інвалідністю, людей похилого віку та осіб, що мешкають вздовж лінії зіткнення.
П’ять мобільних офісів для громад Донецької області придбають у рамках проєкту Програми розвитку ООН «Мобільні центри надання адміністративних послуг для постраждалого населення Сходу України».
Перший такий мобільний ЦНАП поїхав до Сіверської міської громади. Його задача – обслуговувати жителів громади та тих, хто перетинає КПВВ «Майорське». Другий мобільний ЦНАП поїхав до Мар’їнки. Це технічна допомога, яка надається в рамках реалізації проєктів Програми Розвитку ООН за фінансової підтримки Уряду Канади та Європейського Союзу. Мобільний ЦНАП придбають також для Маріуполя, Вугледара та Курахового.
Вони будуть обслуговувати мешканців віддалених населених пунктів у громадах, а також надавати широкий спектр послуг для людей, які перетинають лінію розмежування. У мобільних ЦНАПах передбачені дистанційні робочі місця для фахівців пенсійного фонду, юстиції, соціального захисту та інших служб.
«ЦНАП у валізі»
Не кожна людина може дістатись до ЦНАПу, навіть якщо він знаходиться у її громаді. Для таких клієнтів почали запроваджувати послугу мобільного адміністратора. Скористатись цим не виходячи з дому можуть люди похилого віку, люди з постійними та тимчасовими вадами здоров’я, а також ті, кому важко пересуватись.
Першими у Донецькій області такий підхід до обслуговування населення восени 2018 року впровадила Лиманська об’єднана територіальна громада. Це стало можливим завдяки отриманим від ПРООН мобільним кейсам для віддаленої роботи ЦНАПу. Згодом від ПРООН мобільний ЦНАП отримала Миколаївська міська громада.
Завдяки мобільному кейсу працівник ЦНАПу може відсканувати документи, зробити необхідні копії, оформити бланки заяв та роздрукувати їх. Валіза мобільного ЦНАПу має різноманітне необхідне обладнання для повноцінного обслуговування людини поза будівлею Центру адмінпослуг.
Мобільний ЦНАП має вигляд невеликої металевої валізи, в якій міститься ноутбук, зчитувач ID-карток, інтернет-модем та спеціалізоване програмне забезпечення. Передбачений і безготівковий розрахунок через Інтернет-банкінг на місці.
Подати заявку, погодити дату та час приїзду адміністратора можна у телефонному режимі. Результат надання адміністративної послуги суб’єкт звернення отримує через кур’єрську службу або рекомендованим листом.
У Донецькій області уже функціонують 16 мобільних кейсів для надання адміністративних послуг з виїздом до замовника. Вісім з них громади отримали від ПРООН – це валізи в Дружківській, Лиманській, Миколаївській міських громадах. Для Сіверської громади та Мар’їнського району мобільний кейс передав уряд Канади. Шість мобільних кейсів придбали за підтримки від USAID – для Бахмутської, Краматорської, Покровської громад, Мангушського та Мар’їнського районів. За рахунок місцевого бюджету ЦНАП у валізі з’явився в Добропільській та Маріупольській громадах.
На лінії зіткнення
Найменш захищеними щодо отримання адміністративних та інших послуг виявились жителі, які вимушено проживають на тимчасово непідконтрольній території України. За отриманням послуг треба потрапити на підконтрольну українській владі територію, для чого перетнути КПВВ.
У березні 2020 року через карантин пункти пропуску були закриті. Коли українська влада виявила готовність відкрити КПВВ, то бойовики погодились лише в певні дні дозволяти пропуск людей через один коридор у Донецькій області – з українського боку це КПВВ «Новотроїцьке». Решта не працюють.
Найближчі від КПВВ Центри адмінпослуг знаходяться на такій відстані.
- Від КПВВ «Майорське» до Бахмута – 25 км.
- Від КПВВ «Мар’їнка» до Вугледара – 30 км, до ЦНАПу Мар’їнського району – 1,5 км.
- Від КПВВ «Новотроїцьке» до ЦНАПу Волноваського району – 20 км.
- Від КПВВ «Гнутове» до віддаленого робочого місця Маріупольського соціального офісу «Мультицентр» – 23 км.
Найбільш популярними адміністративними послугами серед населення, яке проживає на тимчасово окупованій території, є послуги з:
- оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон з безконтактним носієм;
- оформлення і видачі паспорта громадянина України у вигляді ID-картки;
- державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця за її рішенням;
- надання витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Питання подальшого створення ЦНАП та віддалених робочих місць поблизу розташування КПВВ може розглядатись лише місцевою владою за умови наявності стабільної безпеки для цивільного населення.
У рамках проєкту ПРООН «Мобільні центри надання адміністративних послуг для постраждалого від конфлікту населення Східної України» передано мобільні офіси комплектації модуля-трансформера Сіверській громаді та Мар’їнському району. Проєктом передбачається наближення послуг до населення, у тому числі, до мешканців тимчасово окупованих територій, шляхом роботи мобільних офісів поблизу КПВВ. Четверо фахівців надаватимуть ряд адміністративних послуг, серед яких планується й оформлення паспортів.
На КПВВ «Новотроїцьке» триває будівництво модульного сервісного центру для громадян, що перетинають лінію розмежування. Це – типовий проєкт, подібні центри наступного року обіцяють збудувати на усіх чотирьох КПІВВ, які працюють в Донецькій області. Перший сервісний центр збудували на КПВВ «Щастя» в Луганській області.
У сервісному центрі передбачені ЦНАП, відділення банку та пошти, фельдшерський та акушерський пункт. З відкриттям сервісного центру на КПВВ у Новотроїцькому громадяни України по обидва боки лінії дотику зможуть отримати соціальні, банківські та адмінпослуги, безоплатну правову допомогу. Тут передбачені кімната матері і дитини, аптека і магазин супутніх товарів «ОСТО», можна буде скористатися соцпрограмами, серед яких – медичні, такі як «Доступні ліки» та інші.
Завдяки таким багатофункціональним сервісним центрам планують полегшити взаємодію з державою для громадян України, що опинилися в окупації.
Ольга Нікуліна, «Донеччина. ЗмІнИ»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!