Наприкінці лютого цього року активісти з громадської організації «Центр спільного розвитку «Дієва громада» зі Старобільська відвідали Словаччину. У місті Бардейов вони долучилися до тижня заходів, які були направлені проти війни в Україні. Зокрема, представники «Дієвої громади» влаштували виставку-продаж картин, які були створені у рамках 4-ої мистецької резиденції «Аура міста. Евакуйовані». На зібрані кошти планували придбати тепловізор для військових, як воюють на Луганщині.
Мистецтво проти ворога
Торік восени громадська організація «Центр спільного розвитку «Дієва громада» проводили мистецьку резиденцію «Аура міста» – «Евакуйовані». Відбувалася подія чотири роки поспіль і щоразу мала різну мету. Проєкт започаткували у Старобільську ще до повномасштабного вторгнення, а нині команда переселенців з Луганщини перебуває у Сваляві, що на Закарпатті. Торік «Аура міста» мала на меті допомогти внутрішньо переміщеним особам. Завдяки проєкту з’явилися картини та світлини від різних митців. Керівниця ГО «Центр спільного розвитку «Дієва громада» Оксана Очкурова зізнається, що у Старобільську міряли про власну галерею, де б могли виставляти роботи резидентів. У Сваляві такої можливості не мають, тож вирішили зробити аукціон та продати картини. На виручені гроші, а це 100 тис грн, купили квадрокоптер для українських військових, що воюють на Луганщині.
«Коли ми купляли квадрокоптер, нам зателефонували і сказали, що ми маємо заплатити на 20 тис грн менше. Один місцевий бізнес, який соціально відповідальний, дізнався нашу історію: про те, що ми двічі переселені, та про те, що ми продавали картини для покупки квадрокоптера, – то вони вирішили допомогти», – розповіла Оксана.
У підсумку вдалося заощадити 20% від суми. Квадрокоптер вже на службі в українських військових та допомагає нищити окупантів.
Військові з Луганщини показують, як за допомогою дрона боронять Україну
Оскільки частина робіт залишилася непроданою, збір коштів актиісти вирішили продовжити. Цього разу військові попросили тепловізор.
«Ми вирішили, що до річниці повномасштабного вторгнення поїдемо в Європу до наших партнерів. Ми поїхали у Словаччину на тиждень і мали там декілька заходів. У нас була виставка художніх робіт, які залишилися. Також у нас був фотопроєкт «РозКажи», де світлини переселених жінок поєднали з їхніми історіями. Ці фотопортрети ми також виставляли», – зазначила керівниця ГО «Центр спільного розвитку «Дієва громада» Оксана Очкурова.
Втілити задумане допомогли партнери громадської організації з Луганщини у Словаччині «Фонд громади Бардейов»
«Українці – це щось таке нереальне»
Поїздка до Словаччини була спільною ініціативою «Центру спільного розвитку «Дієва громада» та «Фонду громади Бардейов». До цього словаки активно цікавилися проєктом «Аура міста», тож запросили переселенців з Луганщини на тиждень у гості. Оксана Очкурова розповідає, що представники «Фонду громади Бардейов» допомагають Україні ще з 2014 року.
«Голова організації Йозеф Яріна каже, що вони будуть підтримувати нас стільки, скільки потрібно і різними засобами, тому що розуміють – зараз підтримують нас і війна йде на нашій території, а якщо припинять, то залишаться сам на сам. Я знаю, що Йозеф, який допомагав нам в організації цієї поїздки, з березня того року приймає у себе родину переселенців зі Слов’янська. Вони там у домівці й далі живуть, бо повертатися поки немає куди. Але, на жаль, є й інші люди, які жили при радянському союзі, вони багато чого пам’ятають. Ця пропаганда зробила свою справу. І ці люди кажуть: «Не все так однозначно», – зауважила Оксана.
Під час тижня України у словацькому місті Бардейов організували на центральній площі концерт на підтримку нашої країни. «Дієва громада» мала там своє місце, де команда виставляла та продавала роботи резидентів. Переселенці, які живуть у Словаччині, також долучилися до заходів. Зокрема, готували національні українські страви: вареники, борщ та їх продавали. Після концерту були майстер-класи для дітей з петриківського розпису, виготовлення ляльок-мотанок, ліплення бойових птахів. А у ніч на 24 лютого відбулась акція, під час якої виклали герб України та заспівали гімн.
Крім цього, представники «Центр спільного розвитку «Дієва громада», а також художниці, які брали участь в резиденції, Олена Каїнська та Світлана Бойкова-Калюжна, долучилися до дискусії з місцевими активістами Бардейова. Захід відбувся у місцевому культурному просторі «Башта». Під час дискусії говорили про Україну, українки розповідали свої особисті історії, а словацькі активісти цікавилися, як усе відбувається у нашій країні, і чи страшно делегації.
«Люди дуже дивувалися. Для них українці – це щось таке нереальне. Вони сприймають українців як борців, як людей, які відчайдушно борються. І кажуть, що навряд чи у будь-якої іншої країни вистачило б мужності й любові, і сили в таких умовах, в яких знаходимося ми, так довго триматися і перемагати», – каже Оксана.
Мету, яку ставили перед собою представники «Дієвої громади», – зібрати на тепловізор – вже виконали. Нині його закуповують і передадуть військовим.
Оксана каже, що думає над продовженням співпраці, аби розповідати про Україну за кордоном більше.
«Такі візити розширюють соціальні контакти. Вони багато допомагають доброго робити і вирішувати різні питання, проблеми. Декілька днів тому ми їздили до нашої художниці Олени Каїнської у Львів на відкриття її персональної виставки під назвою «Травма». Деякі роботи були з нашої резиденції цього року і минулого. На виставці ми познайомилися з волонтеркою з Шотландії, яка привезла джипи в Україну для наших військових. Їй тема мистецтва дуже цікава і вона запрошувала нас із таким подібним візитом. Але для того, щоб їхати далі та розповідати про Україну і про митців, про війну, треба, щоб у нас була зібрана наша експозиція. Для цього потрібно проводити резиденцію, тому «Аура міста» цього року буде за будь-яких обставин», – підсумувала керівниця ГО «Центр спільного розвитку «Дієва громада».
Яка буде тема наступної резиденції, ще вирішують.
Фото – Оксана Очкурова
Ірина Мартинова
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!