Бебі-бокси в рамках проєкту надання одноразової натуральної допомоги при народженні дитини не отримують породіллі тільки в Донецькій області. Представники соціальних служб радять почекати прийняття відповідних законодавчих актів.
Між іншим, адвокат Алла Снєжко наголошує, що невиконання посадовцями Постанови № 512 від 20 червня 2018 року про надання при народженні дитини одноразової натуральної допомоги у вигляді «пакунка малюка» є порушенням. І мами можуть звертатися до суду.
«Невидача бебі-боксів, є порушенням прав сімей на соціальний захист», – адвокат Алла Снєжко
Чому проєкт з монетизації може не набути чинності
В Донецькій області обіцяли видавати породіллям гроші замість бебі-боксів. Втім Алла Снєжко вважає, що сценарій заміни видачі “пакунків малюка” на грошову компенсацію малоймовірний з декількох причин:
- Це буде дискримінація родин, які мешкають в інших областях України.
- Заміна натуральної форми на грошову тягне за собою зміну декількох підзаконних актів. А це Наказ Мінсоцполітики, який визначив перелік цих товарів, три постанови Кабінету міністрів і сам Меморандум про взаєморозуміння між Урядом України та Управлінням Організації Об’єднаних Націй. Тоді це буде інша соціальна допомога, а не та, яка була визначена спочатку.
- Бюджетні кошти можуть бути використані тільки в відповідному фінансову році. Якщо цільовою субвенцію не скористалися – кошти повертаються.
За словами Алли Снєжко, невидача бебі-боксів, є порушенням прав сімей на соціальний захист, а саме – на отримання соціальної допомоги, яка в цьому пілотному проєкті називається адресна безповоротна соціальна допомога.
«Не можна так ігнорувати підзаконний акт та не виконувати Постанову Кабінету міністрів України. Тобто це є порушенням», – наголошує адвокат.
Поради юриста теперішнім та майбутнім мамам
Як отримати бебі-бокс мамам, які народили немовля з вересня 2018 року та протягом 2019 року?
- Звернутися з листом до Міністерства соціальної політики України. Це можна зробити на сайті, тобто подати онлайн-звернення. Також слід звернутися до Департаменту соціального захисту населення Донецької облдержадміністрації із вимогою про видачу компенсації в розмірі 5 тисяч гривень за ненаданий «пакунок малюка».
- Оскільки в Донецькій області бебі-бокси, як і грошову компенсацію замість них не видають, то сім’ї отримають відмову.
- Тоді з цими відповідями слід звернутися до місцевого суду з адміністративним позовом про визнання дії, а в даному випадку бездіяльності Департаменту соцзахисту населення. Та вимагати стягнення коштів в розмірі 5 тисяч гривень, як було гарантовано державою.
Як отримати бебі-бокс мамам, які будуть народжувати в 2020 році?
- У пологовому будинку написати заяву на головного лікаря з проханням надати натуральну допомогу у вигляді бебі-боксу.
- Протягом 30 днів з народження дитини звернутися до місцевих підрозділів соціального захисту дитини з тим же проханням – надати натуральну допомогу, яка гарантована Постановою № 512 від 20 червня 2018 року.
- У разі відмови, а допомога зараз не надається, звернутися до обласного Департаменту соціального захисту населення, який розташований в Краматорську. Знову ж вимагаємо отримання допомоги.
- У разі відмови – звернутися до суду з адміністративним позовом.
В яку суму може обійтися судова тяжба
Адвокат Алла Снєжко радить молодим батькам захищати своє право на отримання допомоги за рахунок держави. Тобто слід звертатися до відділень, де працює державна безоплатна правова допомога. В Краматорську таких адвокатів можна знайти в офісі на вул.Василя Стуса, б.24. Втім, особа, яка звертається до суду, має право компенсувати за рахунок відповідача всі свої витрати, навіть на проїзд до приміщення суду, який знаходиться в іншому місті.
«Відповідно до судової практики по іншим справам, де стягувалася невиплачена соціальна одноразова допомога, суди виносили позитивне рішення, – каже Алла Снєжко. – Правильно складені акти будуть мати успіхи, тож сім’ї зможуть стягнути цю компенсацію в розмірі 5 тисяч гривень. Поки діє закон, Постанова Кабінету міністрів, громадяни, які проживають в Донецькій області, мають на це право».
Але слід розуміти: тим, хто вперше буде звертатися до суду, буде важче. Суди ще не знають, як вирішувати ці позови, немає типової справи та шаблонного позову. З високою ймовірністю треба буде подавати на апеляцію. Але це дозволить відстояти право на отримання компенсації.
Наталія Боровська, «Донеччина. ЗмІнИ»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!