Закон «Про авторське право та суміжні права» був ухвалений ще у 1994 році, у 2001 році було прийнято нову редакцію.
Він регулює майнові та немайнові права авторів, правонаступництво, тобто все, що пов’язано зі створенням та використанням літературних, мистецьких та наукових творів, зокрема і те, що пов’язане із розміщенням їх в Інтернеті.
Як відстояти авторські права в Інтернеті
Авторська право на твір виникає з моменту його створення. Виділяють два види прав:
- немайнові, тобто зазначення імені або псевдоніма автора;
- майнові – дозвіл на використовування твору в будь-якій формі чи способом.
У Законі прописаний механізм захисту авторських прав щодо розміщення аудіовізуальних та музичних творів, комп’ютерних програм, відеограм, фонограм та передач в Інтернеті.
При порушенні своїх прав автор може звернутися до власника веб-ресурсу із заявою. У ній має міститися:
- відомості про заявника: ім’я, місце проживання або місцезнаходження, електронна або поштова адреса, куди власник веб-сайту має направити відповідь; а для юридичних осіб: ідентифікаційні дані про реєстрацію, зокрема в торговельному, банківському, судовому або державному реєстрі, у тому числі реквізити реєстру, реєстраційний номер;
- вид, назва об’єкта авторського права щодо якого було порушено право;
- обґрунтування про наявність у заявника майнових прав власності;
- вимогу про унеможливлення доступу до інформації;
- відомості про постачальника послуг хостингу: найменування, електронна або поштова адреса;
- твердження заявника, що наведена інформація є достовірною.
При цьому таке звернення має бути за представництвом чи посередництвом адвоката. Копію заяви про припинення порушення авторських прав треба одночасно надіслати й постачальнику послуг хостингу.
Кримінальна та адміністративна відповідальність
Особи, які порушують авторські права, можуть притягуватися до адміністративної або навіть до кримінальної відповідальності. Зокрема, якщо власник сайту або хостингу за вимогою автора не реагує на його заяву та не припиняє порушення авторських прав, як от обмежує доступ до твору в Інтернеті, на нього накладається штраф. Його сума складає від 8500 до 17000 грн.
Проте штрафи можуть накладатися й на іншу сторону, на автора. У випадку, коли людина завідомо вказала недостовірну інформацію про наявність у неї авторського права, то на неї буде накладено штраф від 17000 до 34000 грн.
А от кримінальна відповідальність настає, якщо незаконне відтворення, розповсюдження чи інше порушення авторських прав завдало матеріальної шкоди у значному розмірі. За це передбачено штраф від 3400 до 17000 грн або виправні роботи до двох років чи позбавлення волі на той самий строк.
Відповідно до Кримінального кодексу матеріальна шкода вважається завданою в значному розмірі, якщо вона становить 340 грн або більше.
Ірина Мартинова, «Донеччина. ЗмІнИ»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!