Переселенець із Сіверськодонецька Роман Бурджанадзе після втрати пасіки відновив її на новому місці. Чоловік змушений був виїхати з Луганщини на початку повномасштабного вторгнення. Місцем нової домівки обрав Дніпропетровську область. Там Роман заснував підприємство з переробки воску на вощину. Його продукція потрібна для створення бджолиних стільників, а також для виготовлення декоративних свічок.
Початок нової справи
До того, як почати займатися бджільництвом, Роман Бурджанадзе виготовляв, встановлював та продавав металопластикові конструкції. Пасіка у підприємця з’явилась у 2017 році. Чоловік розповідає, що у нього був друг, який вже мав вулики з бджолами. Роман часто приїжджав у гості, аби подивитися, як відбувається процес збору меду та догляду за комахами. Вже тоді чоловік думав про те, як можна модернізувати виробництво, мріяв про власну пасіку та хотів придбати пересувні платформи.
До 2022 року у Романа Бурджанадзе було близько 700-800 вуликів. Тоді він почав думати про реєстрацію торгової марки. Загалом мед виготовляв для певних підприємств, які потім експортували його у Німеччину.
«Тоді я вже думав про те, щоб самостійно почати відправляти тим підприємствам у Німеччину свій продукт. Але повномасштабне вторгнення все змінило», – згадує підприємець.
Разом з дружиною, сином та батьками Роман сів у автівку та поїхав від війни. Дорогою з новин дізналися, що бої точаться і під Києвом. Тож вирішили зупинитися у Павлоградському районі Дніпропетровщини. Вдома залишилося все: бджоли, виробництво, столярний цех, де підприємець виготовляв вулики. На той момент, коли вони виїжджали, на складі було 550 готових будиночків. Підприємець планував робити велике розширення, мріяв, щоб пасіка стала найбільшою на Луганщині.
На новому місці довелось починати все наново. Грошей не було, одні борги за кредитами. Вулики він знайшов у Сумській області, але довго не міг придбати якісної вощини, без якої неможливо організувати промислову пасіку. Тоді Роман вирішив, що потрібно самому розпочинати виробництво.
«Але це було не так просто, як здавалося. Це зараз ми – фахівці своєї справи, а тоді нам довелося зіткнутися з різними труднощами. Та нині, попри всі виклики, ми вже готові відкрити свою пасіку. Велика не вийде, але хоча б на сто-двісті вуликів зробимо», – розповідає Роман Бурджанадзе.
Наразі в нього є близько 20 вуликів. До 2022 року на його підприємстві у Луганській області працювало сім робітників. Так вийшло, що двоє з них переїхали разом із Романом на Дніпропетровщину. Тож починати справу на новому місці, каже підприємець, було вже трохи легше.
Плани на майбутнє та можлива релокація
Найбільше покупців вощини нині мають із західних областей України. Та нещодавно почали отримувати замовлення на свою продукцію з Німеччини, Естонії та Алжиру. Підприємець знову задумався про власну торгову марку, яка необхідна для того, щоб продавати за кордон.
Від держави бджоляр отримав фінансову допомогу на створення робочих місць, до того ж він співпрацює з центром зайнятості. У планах підприємця розширення бізнесу. Для цього потрібно закупити нові вулики. Нині Роман замислюється про переїзд. Підприємець каже, що місцева влада неохоче йде на співпрацю. Зокрема йому відмовляють у продажі занедбаного приміщення, про яке просить вже два роки. Тож Роман розглядає можливість переїхати у Кіровоградську область.
В умовах війни багато підприємців змушені були залишити рідні домівки та переїхати в інші регіони країни. Вони постали перед труднощами у веденні бізнесу на новому місці. Нині в Україні діє низка державних програм для підтримки підприємців. Крім того, існують різноманітні грантові проєкти. У Міністерстві аграрної політики та продовольства зазначають, що Україна посідає друге місце з поставок меду в країни Європейського Союзу. Нині продукцію бджільництва за кордон експортують понад 70 вітчизняних підприємств.
Анна Бальчінос
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!