Бебі-бокси – всім, крім Донецької області: чому мами не отримують допомогу та чи варто чекати грошової компенсації

10126
3 коментарі

Бебі-бокси – всім, крім Донецької області: чому мами не отримують допомогу та чи варто чекати грошової компенсації

«Пакунки малюка» породіллі почали отримувати з вересня 2018 року, саме тоді в Україні запрацював проєкт надання одноразової матеріальної допомоги.

Ідея полягала в тому, щоб підтримати сім’ї з новонародженими та спростити процес підготовки до пологів. Адже мама, яка в пологовому будинку отримує бебі-бокс для маляти, позбавляється клопоту купувати пелюшки чи підгузники, оскільки на перший час найнеобхіднішими речами вона з малюком забезпечена.

 

Скільки коштує

 

Вартість такого бебі-боксу встановили на рівні до 5 тисяч гривень. За ці кошти укомплектували «пакунки малюка» з 25 позицій, включаючи пелюшки, одяг, засоби гігієни та навіть ковдру (повний перелік речей тут). Придбання «пакунку малюка» повинно здійснюватися за рахунок субвенції з державного бюджету. Про це йдеться в Постанові Кабінету Міністрів № 512 від 20 червня 2018 року.

 

Бебі-бокси - всім, крім Донецької області: чому мами не отримують допомогу та чи варто чекати грошової компенсації - Фото №1

Зміст «пакунку малюка» може змінюватися

 

Який порядок отримання

 

Постанова № 512 регламентує і порядок отримання «пакунку малюка». Молодій мами ні про що не потрібно турбуватися: в ідеальному сценарії вона отримує бебі-бокс безпосередньо при виході з пологового будинку. Якщо «пакунка малюка» в пологовому не буде, то тоді мама немовляти звертається до Управління праці та соціального захисту, де і отримує бебі-бокс.

 

Яка ситуація в Донецькій області

 

З моменту впровадження проєкту надання одноразової матеріальної допомоги жодна породілля в Донецькій області бебі-боксу не отримала. В Департаменті соціального захисту населення Донецької облдержадміністрації  пояснили, що протягом 2018 року декілька редакцій проєктної угоди так і не були підписані.

За словами заступника начальника Департаменту соціального захисту населення Донецької ОДА Аліни Авраімової, вони побачили одразу дві перепони в підписанні документу.

«Угода суперечила закону про публічні закупівлі та бюджетному кодексу, – сказала Аліна Авраімова. – Ми направили до Міністерства більше 20 листів з пропозиціями. Та жодна редакція проєкту не була підписана».

В результаті без бебі-боксів в Донецькій області залишилось понад 15 тисяч мам. Саме така кількість немовлят народилася в області з вересня 2018 року до теперішнього часу.

 

Місцева ініціатива

 

Втім деякі матусі в Донецькій області все ж таки отримали «пакунки малюка», але це були місцеві ініціативи. Наприклад, в 2018-2019 році їх видавали в Костянтинівському районі. Це була програма Підтримки народжуваності місцевої райдержадміністрації. Вони сформували «пакунок малюка» з 22 позицій, які необхідні молодій мамі, – ковдра, пелюшки, рушники, засоби гігієни та інше. Вартість речей в такому пакунку – до 2 тисяч гривень.

Сільради, а їх у районі 11, надавали інформацію про породіль, які прописані та проживають у районі. А представники Центру соціальних служб для молоді вже готували пакет документів та виїжджали до родини. Такі набори придбали для 96 дітей, загальною вартістю в 160 тисяч гривень. І це додаткова допомога, яка не позбавляє матусь можливості отримати бебі-бокси від держави.

 

Бебі-бокси - всім, крім Донецької області: чому мами не отримують допомогу та чи варто чекати грошової компенсації - Фото №2

У Костянтинівському районі видають породіллям «пакунки малюка» за власною ініціативою та за кошти районного бюджету

 

Чи можлива монетизація?

 

В 2019 році в Донецькій області заговорили про можливу грошову компенсацію замість «пакунків малюка». Цей проєкт розроблявся за дорученням прем’єр міністра та ініціативи Донецької облдержадміністрації і департаменту соцзахисту населення. В Управлінні праці та соціального захисту Краматорської міської ради навіть з’явився зразок заяви на отримання коштів в рамках монетизації замість неотриманого бебі-боксу. Це зробили після оприлюднення на урядовому сайті проєкту Постанови стосовно грошової компенсації.

Проте в Краматорську заяви не приймали – чекали ухвалення відповідного проєкту рішення. А, наприклад, в Костянтинівському районі молодим родинам телефонували задля того, щоб вони особисто приїхали та написали заяву на монетизацію «пакунку малюка».

«Ще перед Новим роком мій чоловік з’їздив до місцевого Управління праці та соцзахисту писати заяву. Але його попросили не ставити дату. Час пройшов, а ми не отримали ні пакунку, ні коштів», – розказала молода мама Оксана Чебаненко.

Однак і з так званою монетизацію не все ідеально. В останній редакції проєкту з монетизації «пакунків малюка» було два аспекти:

  • проєкт стосувався лише мам, які народили в 2019 році;
  • суму компенсації скоротили до трьох тисяч гривень, хоча бебі-бокс вартує до п’яти тисяч гривень.

Тому, за словами заступника начальника Департаменту соціального захисту населення Донецької ОДА Аліни Авраімової, вони направили свої зауваження до Міністерства. Однак нової редакції проєкту все ще немає.

«Навіть якщо в 2020 році буде прийнятий механізм, як будуть отримувати молоді мами бебі-бокси, чи компенсацію замість них, що робити, як задовільнити бажання мам, діти яких народилися у 2018-2019 роках? Це повинно бути тільки урядове рішення, додаткові кошти, спрямовані саме на ці цілі. Тому що є Бюджетний кодекс. І кошти використовуються тільки у поточному фінансовому році», – пояснила Тетяна Ігнатенко, заступник начальника Управління соціального захисту населення в Краматорську.

Отже поки різні відомства направляють один одному листи та зауваження, молоді мами не отримують ніякої допомоги. І як вирішити цю ситуацію – радить адвокат Алла Снєжко.

 

Наталія Боровська, «Донеччина. ЗмІнИ»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


Підписатись
Повідомте про
3 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ольга
3 років тому

Я родила в 2018 в декабре и мне в роддоме вместо бэби- бокса дали подписать какой- то листок и на этом все кончилось.

Вероника
3 років тому

Да.. Пока надумаю моему ребёнку 18 будет. главное что все получили кроме Донецкой обл! Конечно мыже для них не люди..

Ольга
3 років тому

Дуже шкода, що місцеві чиновники так поводяться. Бо із статті видно, що саме керівництво Департаменту соціального захисту населення Донецької ОДА не виконує постанову, як решта обласних адміністрацій, а веде переписку з міністерством вже третій рік. Тим самим позбавляючи породіль своєї області такої невеличкої але приємності, як пакунок малюка.


Новини

Відео

Аналітика