Гучні звуки вибухів, в небі розриваються фосфорні снаряди, дорога прострілюється – в таких надважких умовах «Білий Янгол» евакуює мешканців Мар’їнки та Красногорівки.
Життя у цих містах давно перетворилося на справжнє пекло. Від масових ворожих обстрілів не залишилося майже жодного вцілілого будинку, давно вже немає світла та води. Волонтери, які раніше привозили їжу, побоюються навідуватись сюди.
Єдиний порятунок надходить від групи поліцейських Донеччини на чолі з Рустамом Луконським, які на броньованому автомобілі «швидкої допомоги» щодня виїжджають у «гарячі точки» Донеччини. Попри щільні обстріли, ризикуючи власним життям, вони вивозять людей у безпечні місця. А тим, хто вперто відмовляється покидати свої домівки, доставляють воду, їжу, ліки та знов і знов вмовляють евакуйовуватись.
Рейси порятунку
Черговий рейс порятунку до Мар’їнки екіпаж «Білого янголу» здійснив 16 серпня. Він міг і не відбутися через постійний обстріл міста та шляху до нього. На щастя, у короткий період затишшя поліцейським вдалося вивезти кілька сімей. Серед врятованих – діти, поранені дорослі та старенькі люди, які насилу пересуваються. Як це відбувалося, можна побачити на відео.
Майже за півгодини до евакуації у місті стався потужний обстріл. Декількох людей, які записалися на евакуацію, було поранено. Поліцейські екіпажу «Білий Янгол» надали їм першу медичну допомогу, посадили в автомобіль та поїхали на наступну адресу. Звідти забрали багатодітну родину – мати та п’ятьох діточок. Батько залишився у напівзруйнованому домі та навідріз відмовився кудись їхати.
Чергова зупинка – напівзруйнований дім. Сюди тільки но влучив снаряд. Розгублена господиня каже, що під уламками залишився її чоловік. Дізнавшись, що він вже не живій, літня жінка втрачає свідомість. Поліцейські приводять її до тями та садять в авто. ЇЇ життя врятовано.
Іноді поліцейським доводиться бути трохи психологами. Днями раніше, під час такого ж евакуаційного рейсу до Мар’їнки, вдалося врятувати дідуся. Його будинок був обстріляний вже не раз, проте чоловік довгий час відмовлявся від евакуації. До поліцейських звернулася його онука та записала зворушливе голосове звернення до діда, в якому благала зголоситися на порятунок. Запис далі прослухати чоловікові. Слова дівчини та аргументи поліцейських нарешті подіяли – дідусь виїхав у безпечне місце.
Подібні історії трапляються під час кожного евакуаційного рейсу, що вже декілька місяців здійснюють поліцейські «Білого Янгола». Є багато людей, які спочатку не хочуть виїжджати. Але потім вони спілкуються з поліцейськими, зі своїми знайомими, які евакуювалися, та змінюють свою думку.
Та й сидіти під постійними обстрілами більше не можуть – перед лицем очевидної небезпеки нерви не витримують. Люди переховуються у підвалах, але згодом розуміють, що від потужного бомбардування такі укриття їх не захистять. Чим щільнішими стають обстріли, тим більше людей зголошуються на евакуацію. Водночас тим небезпечнішим стає цей процес.
«Білий Янгол» не зупиняється…
В екіпажі «Білого Янголу» зібралися справжні відчайдухи, які служать у прифронтовій зоні з 2014 року та не бояться їхати туди, де стріляють. Це люди, небайдужі до чужого горя, зі щирим бажанням допомагати та рятувати інших.
Сама назва «Білий Янгол» з’явилася завдяки кареті швидкої допомоги білого кольору. На ній поліцейський Рустам Лукомський та його товариші по службі з першого дня війни доставляли допомогу у прифронтові населені пункти Донеччині. Привозили ліки, їжу, воду та інші предмети першої необхідності. На зворотному шляху екіпаж вивозив місцевих, поранених та забирав тіла загиблих. Зараз евакуація людей стала головною роботою «Білого Янгола».
Спочатку людей з Мар’їнки, Красногорівки на навколишніх сіл поліцейські перевозять до Курахового. Там їх зустрічають волонтерські організації, безплатно доправляють далі в регіони України та допомагають розміститись. Ніхто не залишається без уваги, кожному підшукують прихисток та забезпечують життєві потреби.
Записатись на евакуацію можна за телефоном 098-890-33-18
На цей номер можуть дзвонити рідні та близькі людей, які все ще залишаються у прифронтових населених пунктах. У заявці повідомити, хто та за якими адресами знаходиться, та чекати на порятунок. Правоохоронці щодня організовують виїзди та допомагають кожному безпечно дістатись спокійних місць.
Читайте також: Українці мають право на медичну евакуацію та безкоштовне лікування за кордоном: як скористатися
Світлана Денисенко, «ЗмІнИ. Схід»
Фото: Поліція Донецької області
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках – YouTube або Facebook або Twitter. Долучайтесь!
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!