Бізнес у Краматорську переживає жорсткі обмеження під час карантину

Альона продає гардини та все для шиття та в’язання на Критому ринку, але з минулого четверга вимушена була закритися через оголошений у Краматорську та по всій країні карантин.

“Мій бізнес, мій дохід, з якого я маю гроші, його просто не стало. Тепер я просто сиджу вдома. Це добре, що є, хто мені може допомагати, а так у мене просто все “заморожено”, – каже підприємниця.

Переналаштуватись чи перечекати

Вона думає про те, щоб переналаштувати свій бізнес під продажі в Інтернеті, але поки що за це не бралася.

“Невідомо, скільки це все триватиме. У мене є і постійні клієнти, і раптом що, я можу у телефонному режимі прийняти замовлення і його виконати. Але якщо усе буде зовсім “глухо”, то опублікую інформацію на Інтернет-сторінці: “Пишіть, телефонуйте”. Але чи буде це через деякий час актуально? Люди будуть купляти продукти. А мій товар?”, – розмірковує Альона.

Кабінет міністрів України своєю постановою від 16 березня щодо запобігання розповсюдження коронавірусу заборонив на період карантину працювати ресторанам, кафе, торговельно-розважальним центрам, фітнес-центрам та закладам культури. Документ дозволяє торгувати лише продуктами харчування, пальним, засобами гігієни, ліками та виробами медичного призначення.

Після запровадження карантину на краматорських ринках деякий час ще продовжували працювати точки з продажу харчів, але 21 березня у Донецькій області був оголошений режим надзвичайної ситуації і, з огляду на це, міська влада Краматорська посилила обмеження на час карантину. Одне із таких обмежень передбачає повне припинення роботи усіх ринків у місті, починаючи з 23 березня.

У понеділок вранці підприємці, що торгують на ринку, прийшли до виконкому, щоб висловити свою незгоду із таким рішення міської влади. Обидві сторони домовилися продовжити діалог, повідомив журналіст Олександр Олейник.

“Ми у шоковому стані”

Комбінат дитячого харчування “Смак” годує дітей у школах та дитячих садках Краматорська, Костянтинівки та Бахмута. Виконавча директорка комбінату Алла Кущ каже, цей рік для її підприємства дуже важкий, а особливо важко стало після запровадження останнього карантину.

“У січні ми не працювали – канікули були до 13-го, це майже два тижні. Ми відправили людей у відпустки. Потім був карантин на три тижні, у Бахмуті – на тиждень. Що робити з людьми? Ми сплатили їм “простій” за цей час. Продуктів було море, ніхто не знав, що так різко закриється [на карантин]. Продукти за рахунок зарплатні видавали, щоб їх врятувати – там же термін реалізації. Але останні три тижні зовсім нас вибили з колії”, – розповідає Алла Кущ.

За її словами, про запровадження “коронавірусного” карантину у школах та дитячих садочках керівництво комбінату дізналося близько десятої вечора 11 березня. У такий пізній час не до всіх співробітників вдалося додзвонитися та попередити про це, тож у деяких випадках працівники шкільних їдалень вийшли на роботу опів на шосту ранку, начистили 15 цеберок картоплі і лише потім дізналися про карантин.

“Ми просили: дайте нам хоча б у четвер [12 березня] попрацювати, щоб ми пропустили молочні, ковбасні продукти, кондитерку, хліб – усе, що швидко псується. Ми три машини лише кондитерки зробили!”, – каже Алла Кущ.

Яйця, молочні продукти, кондитерські вироби вдалося розпродали за третину ціни, частину кондитерки просто роздали, зокрема, військовим на аеродром, частину продуктів віддали співробітникам за рахунок зарплатні. Але багато овочів досі залишаються на складі, каже директорка комбінату.

“Люди у нас знову без роботи, у нас шоковий стан, ми не знаємо, як викручуватися, що робити далі. І якщо 3 квітня ми не вийдемо… У нас повне завантаження овочами. Зараз ми намагаємося їх кудись продати. У мене, наприклад, 5 тон картоплі на складі… Ситуація жахлива, звичайно”, – розповідає Кущ.

Бізнес в онлайні – можливість пережити карантин

Ті підприємства, які можуть перевести свою роботу в Інтернет, мають можливість пережити карантин. Більшість ресторанів та кафе у Краматорську тепер пропонують доставку їжі додому чи в офіс, замовлення через онлайн чи за телефоном і доставку пропонують магазини, що продають квіти, інструменти, канцтовари тощо.

Більшість кафе та ресторанів тепер пропонують доставку їжі

На дистанційну роботу перейшли і більшість приватних шкіл та освітніх центрів.

“Карантин – ситуація дуже складна, незрозуміла і на невизначений період часу. У зв’язку із ситуацією, що склалася, було прийнято рішення перейти на онлайн- навчання. Програму та іспити ніхто не скасовує! У нас немає іншого виходу, як пристосовуватися і йти вперед”, – розповідає керівниця школи іноземних мов “Friends” Людмила Косенкова.

На онлайн-навчання поки що перевели лише старші групи. Уроки відбуваються через програму Zoom – вона дає можливість викладачам використовувати інтерактивну дошку, поділити учнів на пари чи групи та багато іншого. Є деякі проблеми з підключенням дітей до цієї програми, наявністю у них нормального Інтернету та відсутністю веб-камери. Тож деякі навчальні групи збереглися не у повному складі.

Школа іноземних мов “Friends” перейшла на дистанційну роботу

“Звичайно, карантин приносить збитки. Не всі клієнти перейшли на онлайн-форму навчання. Але! Ми можемо продовжувати працювати в новому форматі, на відміну від інших сфер послуг, яким просто довелося закрити бізнес і піти на карантин”, – каже Людмила Косенкова.

У разі подовження карантину “Friends” планує і надалі працювати онлайн: є ідея запустити марафон з англійської мови для дітей. Але тепер під великим питанням проведення літнього міського табору та поїздка з дітьми до Польщі, яку у школі довго планували і на яку дуже чекали.

“Але найголовніше, щоб карантин завершився, щоб Україна впоралася з новим випробуванням, щоб люди дотримувалися всіх рекомендацій, і тоді ми повернемося до нашого звичного способу життя”, – впевнена Косенкова.

“Податкові канікули” на період карантину

Верховна Рада 17 березня ухвалила низку законів, спрямованих на запобігання поширенню коронавірусної хвороби COVID-19. Один з них передбачає деякі послаблення для бізнесменів.

Зокрема, від нарахування та сплати єдиного соціального внеску з 1 березня до 30 квітня звільняються фермери, фізичні особи-підприємці (зокрема, “спрощенці”), самозайняті особи (вчені, літератори, артисти, медики, юристи та інші). При цьому буде вважатися, що вони за ці місяці сплатили мінімальний єдиний податок.

З 1 березня до 30 квітня не будуть застосовуватися штрафні санкції за такі порушення, як несвоєчасна або неповна сплата єдиного податку, несвоєчасне подання звітності до податкової.

З 1 березня по 30 квітня 2020 роки не нараховується і не повинна бути сплачена плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності). Окрім того, фізичні та юридичні особи звільняються від нарахування та сплати податку на нерухомість.

Для всіх платників податків термін подачі декларацій цього року відсувається до 1 липня.

Парламент також відтермінував обов’язкове введення РРО (реєстраторів розрахункових операцій). Якщо раніше передбачалося, що введення касових апаратів відбудеться 1 жовтня 2020 року, то тепер його відклали до 1 січня 2021 року. А для підприємців 2-4 груп з річним доходом менше 1 млн грн – до 1 квітня 2021 року.

А ще з 18 березня до 31 травня запроваджується мораторій на всі перевірки бізнесу.

Що робити бізнесу: поради економіста

Головний редактор інформаційного агентства “Фінансовий клуб”, економіст В’ячеслав Садовничий вважає, що цих послаблень недостатньо для малого та середнього бізнесу, який зараз перебуває під найбільшим ударом.

“Насправді це фікція, ці заходи взагалі бізнесу не допоможуть. Тому що вони не скасовують податкові зобов’язання бізнесу. Так, він може сплатити пізніше, без штрафів, але податкові зобов’язання нікуди не зникають. Друге – якщо бізнес не буде мати доходів, то вже не важливе питання податків. Для бізнесу це більш болюче, ніж питання податків. Якщо в тебе зачинилася крамниця, яка тепер буде приносити нуль гривень на день, то яка різниця, що тобі не треба платити податки, якщо тобі немає з чого платити? Велика частина українців раптово позбавилась всього доходу”, – сказав Садовничий в ефірі Громадського радіо.

На думку економіста, уряду потрібно буде або стимулювати внутрішній попит, або якось послаблювати карантинні заходи, щоб українці могли щось заробити. Якщо ж нічого не зміниться, то представники малого бізнесу будуть закриватися.

“Коли маленький бізнес працює, в нього обраховані доходи і витрати майже місяць до місяця: він знає, що протягом місяця скількись там заробить і сплатить орендну плату. Якщо запроваджується карантин і він не має доходів, він розуміє, що у нього немає заощаджень сплачувати орендну плату за найближчий час в надії, що колись буде краще. Йому простіше розірвати стосунки, забрати обладнання, а потім, коли криза завершиться, можливо, починати щось спочатку”, – сказав В’ячеслав Садовничий.

Поради від колишнього міністра

Колишній міністр економіки Тимофій Милованов також вважає, що малий та середній бізнес зараз зазнає найбільшого впливу від “коронакризи”. Він запропонував п’ять кроків, які можуть покращити фінансову ситуацію підприємців:

  • реструктурувати та відтермінувати борги та позики від партнерів та фінансових інституцій;
  • переглянути умови сплати оренди нерухомості, попросивши значну знижку або відтермінування;
  • перевести максимальну кількість співробітників на спрощену систему оподаткування для зниження податкового навантаження;
  • скоротити або відправити у тимчасові відпустки без оплати не критичний персонал, але одночасно гарантувати критичному персоналу компанії, що вони будуть захищені під час кризи.

“Замість скорочення, якщо є така можливість, персонал можна перевести на інші типи роботи (наприклад, розробка нових послуг та продуктів, попит на які з’явився під час кризи, або планування та підготовка до відновлення роботи компанії після кризи) або навіть тимчасово позичити іншим компаніям, навіть зі скидкою”, – зазначив екс-міністр.

Він також порадив обмежити найм нового персоналу:

“Дуже ймовірно, що незабаром ринкові зарплати для певних професій знизяться і на ринку з’явиться багато вільних професіоналів”.

Милованов наголосив, що будь-яка криза – це можливість для трансформації та розвитку бізнесу.

“Під час кризи будуть змінюватися вподобання та попит споживачів і будуть з’являться нові ніші для бізнесу. Важливо не пропустити такі можливості”, – написав колишній міністр на своїй сторінці у Facebook.

Олексій Ладика, “Донеччина. ЗмІнИ”


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies