З початком повномасштабного вторгнення благодійність в Україні набула нового розвитку. У 2023 році згідно з дослідженням британської організації «Charities Aid Foundation» (CAF), Україна посіла друге місце в рейтингу Світового індексу благодійності. А трьом найбільшим фондам країни, за даними Опендатабот, за перші шість місяців того ж року задонатили 8,4 млрд грн. Серед організацій, які підтримують людей у прифронтових громадах, є ті, які допомагають із відновленням, зокрема роблять ремонти пошкоджених осель та комунальних закладів. На Донеччині діють також команди благодійників, які фокусуються на психоемоційному відновленні мешканців. Журналісти АКМЦ поспілкувалися з одним із благодійних фондів, який допомагає людям в області.
Як БФ «Допоможи Україні. Донбасу» діє у прифронтових громадах Донеччини
«Допоможи Україні. Донбасу» – це всеукраїнський фонд із логістичними хабами, які працюють на прифронтових територіях регіону. Організацію заснували у 2022 році. Фонд об’єднав навколо себе ініціативних благодійників і волонтерів. Команда реалізує проєкти, які направлені на забезпечення першочергових потреб людей, зокрема продуктами, питною водою, засобами гігієни. Крім того, надають консультативні послуги з дотримання прав внутрішньо переміщених осіб, психологічну підтримку постраждалому населенню.
«Допоможи Україні. Донбасу» співпрацює з «World Central Kitchen», доставляючи продуктові набори для мешканців регіону. Також разом із Чеською гуманітарною організацією «Людина в біді» закупали воду та засоби гігієни. За допомогою посольства Великобританії придбали крісла колісні, палиці, ходунки, засоби реабілітації. Через Міжнародний благодійний фонд «Альянс громадського здоров’я» забезпечували людей ковдрами та пелетами. Нині в межах співпраці з фондом «Людина в біді» благодійники почали програму з евакуації населення.
«Цей проєкт розрахований на весь Краматорський район. Але в нас немає броньованої машини, то ми не можемо доїхати в самі віддалені громади через безпекову ситуацію. Цей проєкт буде тривати включно по квітень, але, на жаль, наразі дуже мало людей, хто бажає евакуюватись до більш безпечних районів країни», – розповідає волонтерка БФ «Допоможи Україні. Донбасу» Олена Редькіна.
Як зазначає благодійниця, всі, хто хотів евакуюватися, виїхали у 2022 році, а зараз лишилися найстійкіші.
«У них розбивають хату, вони йдуть до сусідів, але не виїжджають. Люди бояться, що їх поселять у ненормальних умовах, бояться починати все заново. Та й хто залишився? Одні пенсіонери, які не можуть собі дозволити орендувати нормальне житло за свої пенсії. У Дніпрі нам сказали, що є поселення раз на тиждень, але ми не знаємо, які там умови. У нас була тільки перша евакуація, вже від цієї людини ми можемо отримати перші відгуки», – говорить Олена Редькіна.
Відновлення регіону та державна підтримка
Для відновлення регіону потрібно, щоб люди захотіли повернутися, вважає волонтерка БФ «Допоможи Україні. Донбасу». А для того, щоб люди могли приїхати назад, потрібно все відбудувати: будинки, школи, лікарні тощо. Для повернення бізнесу, потрібно відновлювати підприємства, давати підприємцям преференції, можливості для розвитку.
«Якщо на початку війни давали кошти на релокацію, то тепер, навпаки. Має бути державна програма підтримки підприємств та бізнесу, щоб вони поверталися, відкривали нові підприємства, створювали нові робочі місця. Щоб вони були зацікавлені в цьому регіоні. Багато хто міг би за таких умов й повернутись додому, за кордону, у тому числі», – каже волонтерка.
Програма відновлення регіону має бути комплексна. Це стосується як відбудови соціальної та критичної інфраструктури, так і повернення підприємств. І займатись цим потрібно вже зараз: розробляти проєкти, шукати відповідних фахівців, готувати молодь, залучати інвесторів та міжнародних донорів до відбудови. Для того, щоб у Донецьку область прийшов великий бізнес, вони мають знати потенціал регіону. Для цього потрібно рекламувати Донеччину, розповідати, які є ресурси та спроможності.
ФОТО обкладинки надане: БФ «Допоможи Україні. Донбасу»
Анна Бальчінос
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!