Браконьєрство: його види та відповідальність

Браконьєрство в українському тлумачному словнику має значення полювання в недозволених місцях або в заборонений час. У сучасному світі це поняття набуло більш широкого значення. До нього відносять незаконні риболовлю, збір рослин, зокрема занесених до Червоної книги, вирубку лісу, видобуток корисних копалин тощо.

Закони, нормативи та акти

В українському законодавстві не існує поняття браконьєрство, проте є правила полювання, рибальства, збору рослин та видобування природних ресурсів, які записані у таких законах «Про тваринний світ», «Про рослинний світ», «Про природно-заповідний фонд України», «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про захист тварин від жорстокого поводження» та інше.

Умовно можна виділити наступні види браконьєрства:

  • мисливське – знищення тварин і птахів, в тому числі занесених до Червоної книги, а також із використанням капканів, незареєстрованої зброї, мисливство без дозволів та документів;
  • риболовецьке – незаконний вилов риби, а також із використанням забороненого знаряддя, зокрема вибухівки, електроприладів, сіток, «екранів», «павуків» тощо;
  • лісове – незаконна порубка та продаж деревини;
  • квіткове – збір та торгівля рослинами, що занесені до Червоної книги України, серед них шафран Гейфеля, первоцвіт, сон розкритий та інші;
  • у сфері надр та копалин – незаконний видобуток та продаж пісковиків, гальки, бурштину тощо.

Адміністративна та кримінальна відповідальність

Будь-який вид браконьєрства завдає збитків державі. Крім цього, масове вбивство тварин, вилов риби або знищення рідкісних рослин – це ще й шкода репродуктивному природному потенціалу. Деякі види тварин та рослин з часом взагалі можуть зникнути.

Незаконне або полювання із порушенням тягне за собою як адміністративну, так і кримінальну відповідальність. Так, наприклад, 85 стаття Адміністративного кодексу передбачає попередження або накладення штрафу від 102 до 2040 грн з конфіскацією рушниць. У статті 248 Кримінального кодексу порушення карається накладанням штрафів від 3400 грн до 51000 грн або позбавленням волі до п’яти років.

Окрім цього, в українському законодавстві є постанова Кабінету Міністрів «Про розмір компенсації за незаконне добування, знищення або пошкодження видів тваринного і рослинного світу, занесених до Червоної книги України, а також за знищення чи погіршення середовища їх перебування (зростання)». Так, наприклад, за вбитого лося європейського порушник має відшкодувати 130000 грн. У цій постанові можна є перелік не лише тварин, а й риб, комах та рослин.

Порушення правил рибальства також передбачає адміністративну та кримінальну відповідальність. Так порушення 85 статті Адміністративного кодексу тягне накладання штрафів від 34 грн до 680 грн з конфіскацією знарядь.

У Кримінальному кодексі стаття 249 «Незаконне заняття рибним, звіриним або іншим водним добувним промислом» передбачає штрафи від 17000 грн до 85000 грн або позбавлення волі до трьох років.

Що стосується незаконної порубки лісу, то тут існує декілька статей. Так, наприклад, в адміністративному кодексі 64 та 65 статті. Мінімальний штраф – 102 грн, а максимальний  – 15300 грн. У кримінальному кодексі це стаття 246. Зокрема, нею передбачено покарання  у вигляді штрафів або позбавленні волі до семи років. Мінімальна сума штрафу – 17000 грн.

Щодо рослин та їхнього незаконного збору та продажу, то тут Адміністративним кодексом передбачена низка статей:

  • ст.70 – «Самовільне сінокосіння і пасіння худоби, самовільне збирання дикорослих плодів, горіхів, грибів, ягід»;
  • ст.88 – «Незаконне вивезення з України і ввезення на її територію об’єктів тваринного і рослинного світу»;
  • ст.88 – частина 1 «Порушення порядку придбання чи збуту об’єктів тваринного або рослинного світу, правил утримання диких тварин у неволі або в напіввільних умовах»;
  • ст.88 частина 2 – «Порушення правил створення, поповнення, зберігання, використання або державного обліку зоологічних, ботанічних колекцій та торгівлі ними»;
  • ст.90 – «Порушення вимог щодо охорони видів тварин і рослин, занесених до Червоної книги України».

До того ж, не слід забувати про вищезгадану постанову Кабінету Міністрів із переліком рослин.

Що стосується незаконного видобутку або продажу пісковиків та іншого, то законодавством також передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність. Так зокрема в Адміністративному кодексі це стаття про порушення вимог щодо охорони надр. За нею передбачені штрафи від 1700 грн до 10200 грн. У Кримінальному кодексі це стаття  про порушення правил охорони або використання надр. Статтею передбачені такі санкції: від штрафу, як мінімум, у 5100 грн до позбавлення волі строком до восьми років.

Окрема частина цієї статті стосується бурштину. Тут мінімальний штраф складає 51000 грн або позбавлення волі до 8 років з конфіскацією майна. Також щодо бурштину, то незаконним може бути не тільки його видобуток та продаж, а й придбання, зберігання, передача, пересилання, перевезення та переробка. За порушення.

Ірина Мартинова, «Донеччина. ЗмІнИ»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies