Під час окупації рф та активних бойових дій у Святогірській громаді було знищено 80-90% інфраструктури. Велика кількість жителів втратили домівки. У самому Святогірську є навіть ціла вулиця, від якої не залишилось нічого, крім будівельного сміття. Після деокупації тут одразу почався процес відновлення, аби хоч трохи полегшити життя людям, які залишаються у громаді. Однак багато є й тих, хто поїхав і хоче повернутися у Святогір’я, але внаслідок обстрілів не має куди.
Саме для відновлення соціальних будівель, прилеглих територій та будинків, що постраждали внаслідок війни, у квітні 2024 року оголосили Всеукраїнський відкритий архітектурний конкурс на найкращий проєкт відновлення «Urban Renaissanse – 24». Він вже завершується і скоро будуть результати, про які ми обов’язково розкажемо. А поки що пропонуємо дізнатись, які рішення пропонують архітектори для людей у Святогірській громаді, що втратили житло.
Модульний одноповерховий будинок для однієї родини
Цей модульний будинок, площею 95 м2, призначений для проживання однієї родини. Його спроєктували спеціалісти компанії «Metaurban Architecture», взявши за основу принципи доцільності та економічності. Автори проєкту пропонують використовувати для будівництва дерев’яний брус, який обійдеться набагато дешевше, ніж інші матеріали, водночас він залишається дуже якісним та екологічним.
Завдяки тому, що модулі, з яких виготовляється будинок, мають однаковий, оптимальний для будівництва та транспортування розмір, їх можна перевозити у будь-якому вантажному транспорті – в усіх євротентах. Вже на місці їх можна зібрати й в короткий термін побудувати будівлю.
У будинку передбачені всі комунікації. Зокрема водопостачання, вентиляція, електричне опалення, водовідведення з даху та локальна очисна установка для збору й очищення побутових і господарських стічних вод, яку часто використовують для індивідуальних житлових будинків за відсутності центральної системи каналізації.
Двоповерховий будинок у форматі «смарт-квартир»
Будівництво такого житла від компанії «ArchiWood Group» можна буде виконати з CLT-панелей (дерев’яна панель із кількох непарних шарів, склеєних між собою в перпендикулярних напрямках) або з готових модулів на основі дерев’яного каркаса. Це також дозволить мінімізувати терміни будівництва та облаштування.
Автори вважають, що витрати на інженерні мережі та благоустрій такого житла обійдуться суттєво дешевше, ніж зведення індивідуальних будинків. Перевагою є й те, що тут можна буде розмістити більше людей.
«Можна, звісно, працювати з багатоквартирними будинками, там і економіка, і рішення можуть бути цікавішими. Але ж і набагато більші інвестиції потрібні, бо є багато інших питань, які треба вирішувати (комунікаційні, ліфти тощо). Отже, потрібно і грошей багато, і часу для будівництва. А це каркасний будинок. Тобто на майданчик буде приїжджати комплект готових панелей, які будуть збиратися орієнтовно 2,5-3 тижні, ще приблизно десь три тижні піде на внутрішні оздоблювальні роботи. Тож можна питання проживання для людей, які втратили домівки, вирішити достатньо швидко і якісно. З урахуванням виготовлення панелей на заводі, думаю, десь за чотири місяці у такий будинок можна буде реально заселити людей. І, думаю, якщо брати те ж саме планування, але зробити стіни з газоблока, то такий варіант теж має місце бути», – розповів головний архітектор проєкту Ярослав Терлецький.
Читайте також: Відновлення Святогірська очима архітектора зі Львова
Не тільки побудувати, а й переобладнати вже існуючі будівлі
Цікавим рішенням для деокупованих територій, зокрема Святогірської громади, може стати переобладнання будівель, які вціліли та не використовуються за призначенням. Так вважають автори проєкту хостела для переселенців «VIKNО HОSTEL» Ганна Папуша, Юрій Нос, Любов Федотова та Юлія Місюра (Architectural studio PINIK). Вони не тільки розробили такий проєкт, а й застосували на практиці та наочно побачили результати. Тому й назву дали — «VIKNО HОSTEL». Вона походить від назви села Вікно у Чернігівській області, де буде розташований об’єкт, при цьому має й інший зміст — це буде «своєрідне вікно нових можливостей».
За словами архітекторів, така будівля не призначена для постійного проживання. Проте тут можуть знайти прихисток люди, які втратили домівки й не знають, куди рухатись далі, чого очікувати й де зможуть оселитися назавжди (зокрема після отримання компенсації за зруйноване чи пошкоджене житло тощо).
Читайте також: Благодійники допомагають відновлювати Донеччину: тривають ремонти комунальних закладів та домогосподарств
Ця будівля, площею 2100 м2, колись була лікарнею, яку не ввели в експлуатацію після закінчення будівництва, та яку передали фахівцям для переобладнання в будинок для проживання переселенців.
«Ми навіть не змінювали планувальних рішень, а просто переобладнали цю лікарню під хостел для переселенців. Тут є абсолютно всі умови для проживання родин з дітьми, одиноких людей тощо. Це чотири поверхи номерів із санвузлами та душем у кожному з номерів. На всіх поверхах є загальні кухні з їдальнями, а в номерах передбачені куточки з холодильником та чайником. Тож можна приготувати їжу та принести у кімнату, а можна поїсти у їдальні. Кому як більше подобається», – розповідає Ганна Папуша.
Для зручності пересування та з урахуванням потреб різних людей, які зможуть знайти тут прихисток (родини з дітьми, особи з інвалідністю, люди похилого віку) автори проєкту перебудували головний вхід та опустили його з високого першого поверху (підйом понад 2 м) на цокольний поверх за допомогою зручного пандусу. І зробили на цокольному поверсі функціональне зонування на житловий блок та поліклініку з окремими входами. Передбачили й укриття, яке розташували у новому запроєктованому корпусі.
«Всі деталі підбирались з урахуванням невеликого бюджету, але так, щоб все працювало максимально довго і було розраховано на великий потік людей. Меблі, техніка тощо – все має бути добротним, але таким, щоб це майже неможливо було поламати», – додала Юлія Місюра.
Читайте також: «Urban Renaissanse – 24» – можливість для відновлення Святогірська
Нагадаємо, що Всеукраїнський відкритий архітектурний конкурс на найкращий проєкт відновлення соціальних будівель і прилеглих територій, зруйнованих внаслідок війни «Urban Renaissanse – 24» оголосили у квітні 2024 року ГО «Зірковий шлях» за інформаційної підтримки адміністрації Краматорського району, Святогірської міської ради та Святогірського відділу культури та спорту. Генеральним медіапартнером конкурсу став блог архітектури і дизайну «IZBA».
Ірина Міщенко
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!