Невдовзі в шістьох громадах на Сході України запрацює проект “Бюджетний сканер”, який дозволить кожному мешканцю знати, на що пішли його податки та чи доцільно вони використовувались.
“Громадяни своїми податками наповнюють дохідну частину місцевого бюджету. Проте у них немає інструменту для отримання повної інформації щодо витратної частини, а також чіткого розуміння того, як влада розпоряджається їхніми коштами. Наш проект “Бюджетний сканер або запровадження стандартної процедури обов’язкового публічного звітування розпорядників бюджетних коштів” повинен усунути ці прогалини. Ми ні в якому разі не намагатимемось брати на себе контролюючі функції та відкривати “полювання на відьом”. Мета проекту – запровадити систематичний діалог влади та громадськості через публічне звітування розпорядників коштів. Ці звіти мають бути зрозумілими для звичайних людей і давати відповіді на питання про ефективність. Крім того, проект дає можливість зворотного зв’язку”, – пояснила Вікторія Мришук, співзасновниця “Школи державного управління” (ГО “ІСЕД”), керівник проекту “Бюджетний сканер”.
Експерти “Бюджетного сканера” розповіли, що при аналізі місцевих бюджетів можна знайти чимало неефективних витрат, які переходять з року в рік, хоча й не приносять користі громадянам і громаді в цілому. А відсутність належного громадського обговорювання використання коштів – це типова картина для всіх громад.
Експрес-аналіз, який був проведений у Краматорську, показав, що місцева влада не практикує розміщення інформації про використання бюджетних коштів у доступній для пересічного громадянина формі. До того ж, експерти виявили невідповідність витратних статей програмним заходам, які містяться у Стратегії розвитку міста.
“Стратегія розвитку Краматорська доволі прогресивна, в ній детально прописаний план заходів. Однак багато з них не потрапили до кошторису. При цьому прийнято та фінансуються приблизно 200 окремих програм, які не мають ніякого відношення до реалізації Стратегії. Чому так? Відповідь на це та інші питання може надати “Бюджетний сканер”. Тобто повинен бути механізм, за допомогою якого буде налагоджений конструктивний діалог, а чиновники отримають можливість довести користь своєї роботи”, – зазначив Богдан Малиняк, голова Правління Експертно-аналітичної групи “Акцент”, доцент кафедри фінансів Тернопільського національного економічного університету.
У Тернополі, де проект впроваджується з 2015 року, було виявлено багато випадків неефективного використання бюджетних коштів, які були усунені після “сканування бюджету”.
В Донецькій та Луганській областях проект “Бюджетний сканер” повною мірою запрацює в лютому 2019 року. До того часу будуть визначені громади та обрані експерти-координатори.
“У кожному населеному пункті будуть працювати по три експерти – по одному з представників влади, ЗМІ та громадськості. Вони пройдуть курс тренінгів за різною тематикою. Громади обиратимуться за принципом: одне місто з населенням до 100 тисяч осіб, одне місто обласного підпорядкування та одна об’єднана територіальна громада – три в Донецькій та три в Луганській області”, – розповіла Вікторія Мришук.
За проектом “Бюджетний сканер” експерти працюватимуть в цих населених пунктах протягом дев’яти місяців, але кінцевою метою є напрацювання стійкої системи відкритого діалогу щодо використання бюджетних коштів. Люди повинні стати справжніми господарями у своїх громадах і мати звичку розуміти, куди витрачаються їхні кошти. З другого боку, влада матиме розуміння того, що її не звинувачують огульно, а натомість – довіряють.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!