Бюджетні кошти: як можна моніторити витрати під час відновлення

До наповнення бюджету громади, області, району чи загалом держави мають пряме відношення громадяни України. Витрачання цих грошей впливає на їхнє життя і зачіпає різні сфери: соціальну, економічну, екологічну, медичну, освітню тощо. Після повномасштабного вторгнення додалося відновлення, яке передбачає фінансування заходів з усунення наслідків російської агресії. За цим всім стоїть велика кількість цифр, документів та інших даних, проте є можливість побачити все це в одному місці, а завдяки різним фільтрам – інформацію про різні бюджети, у тому числі і рідної громади.

Про бюджет простими словами

Бюджетні гроші проходять головні етапи: формування, планування, витрачання та звітування. Це визначено законодавством України. Кошти бюджетів передбачають прозорість, відкритість та доступність інформації про них. Тобто така публічність вимагає оприлюднення даних на офіційних сайтах, що також регулюється законами України. Бюджети різного рівня, а це обласні, районні, міські, селищні та сільські, складають державний. Всі вони включають у себе дві частини: доходи та видатки.

Бюджетні програми для кожної громади унікальні за тематикою. У залежності від напрямів це може бути сільське господарство, туризм та активний відпочинок, машинобудування тощо. Документ, у якому все це сформульовано, називається «Паспортом бюджетної  програми». Він містить повну інформацію про головну мету програми, її завдання та напрями використання бюджетних коштів, він визначає відповідальних виконавців та описує результативні показники тощо.

Пошук інформації краще починати з офіційних державних ресурсів. Про обласний бюджет Донеччини можна дізнатись, якщо зайти на сайт Донецької облдержадміністрації. Знаходимо розділ «Прозора влада», в ньому вкладку «Бюджет», далі обираємо  «Візуалізація бюджету». Потрапляємо на головну сторінку іншого офіційного ресурсу, де одразу видно дані щодо державного бюджету. Знаходимо на ній перехід до обласного бюджету Донецької області. Це можна зробити двома способами, якщо обрати місцеві бюджети:

Після цього відкривається  сторінка, на якій видно чотири діаграми та одну табличку з даними про:

  • виконання бюджету;
  • структури бюджету;
  • помісячної динаміки показників бюджету;
  • балансу бюджету;
  • виконання бюджету в розрізі фондів.

Діаграма про структуру бюджету відображає чотири показники. Вона активна як і ці показники, якщо тиснути на них, то можна отримати додаткові дані щодо грошей та відсотків.

На діаграмі з динамікою показників бюджету можна побачити витрати та доходи, а також дефіцит або профіцит бюджету за певний період.

Серед додаткових можливостей, які надає сайт, є розділ «Бюджетна грамотність». У ньому стисло пояснюються важливі моменти бюджетного процесу та головні терміни. Також на сайті можна порівняти декілька бюджетів, побачити підказку в глосарії, змінити вид даних.

Хто розпоряджається коштами та як це моніторити

На сайті можна побачити підменю з розпорядниками. Тут міститься інформація про структури, підрозділи, комунальні підприємства тощо. Саме вони і розпоряджаються бюджетними коштами. Спочатку бачимо вікно з кількістю розпорядників різного рівня, а нижче міститься їхній перелік. Всі рядки активні, можна обирати будь-якого розпорядника, робити перехід і бачити інформацію про нього, а потім перейти до договорів, згідно яких витрачались кошти.

Крім пошуку за розпорядниками та договорами, на сайті можна вести пошук за звітами, зобов’язаннями, трансакціями. Підказки про те, як з цим всім впоратись, можна дізнатись у розділі «Інструкція».

Ресурси openbudget.gov.ua та spending.gov.ua є частиною великої платформи E-data. На ній зібрано багато інформації, функціоналу та можливостей.

«Є-data» – це офіційний державний сайт, який містить великий масив відкритих даних стосовно бюджетів різного рівня, розпорядників, закупівель, реєстрів проєктів, які реалізуються за кошти міжнародних донорів тощо. Його поява це частина великої роботи з провадження концепції «Прозорий бюджет». Все це дає можливість громадянам здійснювати громадський контроль бюджетів різного рівня та витрачання грошей, зокрема й на відновлення регіонів.

Марина Романцова


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies