Нині в Донецькій області, у зв’язку посиленням російської агресії на цьому напрямку, оголошено обов’язкову евакуацію мирного населення. Багато людей вже виїхали з регіону, починаючи з перших днів війни, та знайшли прихисток на Черкащині.
До Черкаської області переміщуються не тільки люди, а й бізнеси. Декілька підприємств вже запрацювали на новому місці, декілька завершують релокацію.
Наразі область готується до нового напливу переселенців. В адміністрації оцінюють можливості для розміщення жителів Донеччини, які обиратимуть його для проживання. Зокрема, проводять реконструкцію занедбаних муніципальних будівель, домовляються з власниками пустуючих хат у селах та розробляють проєкти нового житла. Утім проблема з розселенням переселенців остаточно не вирішена, і найближчим часом може загостритись.
Майже 6000 вільних місць для проживання
За понад п’ять місяців війни Черкащина прийняла близько 200 тисяч внутрішньо переміщених осіб. Багато з них зупинялися транзитом і рушили далі, багато людей повернулися у свої регіони після їх звільнення, зокрема на Харківщину, Київщину, в Запорізьку область.
На даний час, за даними Черкаської обласної військової адміністрації, в області зареєстровано майже 110 тисяч переселенців. Десь 35 тисяч осіб живуть у місцях компактного поселення – у санаторіях, на базах відпочинку, у школах, у гуртожитках навчальних закладів.
Але літо завершується, турбази здебільшого не опалюються, а навчальні заклади готуються приймати учнів та студентів. Зараз тільки в Черкасах у закладах освіти проживають понад півтисячі переміщених осіб. Тож переселенцям пропонують виселитись та допомагають знайти новий прихисток, аби ніхто не залишився без даху над головою.
Очікуючи нову хвилю переселенців з Донеччини, Черкаська ОВА провела інвентаризацію житла, яке можуть запропонувати людям. Вже знайшли майже 6 тисяч вільних місць.
«Наразі очікуємо на чергову хвилю людей, які приїдуть в межах обов’язкової евакуації з Донеччини. В області є 5800 вільних місць. Це ті, що офіційно підтверджені керівниками органів місцевого самоврядування», – пояснив керівник Черкаської ОВА Ігор Табурець.
За його словами, найбільшу кількість людей, дві тисячі, можуть прихистити у Золотоніському районі. Також в громадах продовжують збирати дані про вільні приміщення для проживання та шукають власників житла, хто має бажання прихистити в себе людей. Їм передбачена компенсація від держави.
Реконструкція та будівництво
Оскільки мова йде про тривале проживання внутрішньо переміщених осіб, обласна адміністрація та громади області розпочинають проєкти з реконструкції комунальних приміщень. Після ремонту першочергово в них заселятимуть багатодітні сім’ї, самотніх мам з дітьми, пенсіонерів, людей з інвалідністю.
Свої послуги з будівництва житла для переселенців пропонує черкаська компанія «Агропроект». Спроєктований житловий комплекс складається з декількох п’яти- та шестиповерхових будинків, у яких можуть розміститись понад 1600 мешканців.
На вимогу чинного законодавства житло буде оснащене підземним сховищем із санітарно-побутовими приміщеннями, кімнатами для розташування триярусних ліжок, а також із розосередженими виходами назовні.
Переміщення бізнесу на Черкащину
Приймаючи внутрішньо переміщених осіб, обласна влада працює над працевлаштуванням таких людей та створенням нових робочих місць. Одним з напрямів такої роботи є сприяння релокації підприємств, що переміщуються на Черкащину з охоплених війною регіонів.
Нині вже понад три десятки бізнесів розпочали роботу на новому місці. А це додаткові робочі місця, зокрема й для внутрішньо переміщених осіб. Серед переміщених бізнесів та тих, що завершують релокацію, більшість – підприємства торгівлі, деревообробної, харчової та легкої промисловості, а також виробництво будівельних матеріалів.
За словами очільника обладміністрації Ігоря Табурця, це актуальні напрями, які посилюватимуть економіку регіону. Він запевнив, що керівникам релокованих підприємств надається необхідна допомога. Наразі на Черкащині ще є вільні площі, на яких можуть розміститись переміщені бізнеси з Донеччини.
Світлана Денисенко, «ЗмІнИ. Схід»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках – YouTube або Facebook або Twitter. Долучайтесь!
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!