Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков представив так звані “червоні лінії” своєї стратегії деокупації Донбасу “Механізм малих кроків” – принципові положення, що визначають ті інтереси України, за яким неприпустимі компроміси, а суперечки недоцільні.
Як повідомляє прес-служба МВС, згідно стратегії А. Авакова, не може бути предметом дискусії зміна державного устрою України, у тому числі не можна ставити питання про перехід до федеративного устрою.
“Конституція чітко визначає, що Україна є унітарною державою. Територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною”, – сказано в повідомленні.
Орім того, не підлягають ніякому перегляду державні кордони України, які повинні бути повністю підконтрольними Державній прикордонній службі України протягом всієї лінії кордону, а миротворці ООН “є лише гарантією забезпечення такого контролю і спостерігачами, які моніторять відсутність провокацій з боку РФ”.
Також не підлягає перегляду той факт, що жителі деокупованих територій Донбасу є громадянами України, які перебувають у сфері юрисдикції Української юстиції і підпорядковуються законам України.
«Відповідно до Конституції України, в Україні існує єдине громадянство. Закон “Про громадянство” визначає: Якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. Якщо іноземець набув громадянство України, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України», – сказано в повідомленні МВС.
«Не може бути предметом дискусії стратегічне прагнення України стати членом ЄС і НАТО», – цитує слова А. Авакова прес-служба МВС.
Він також зазначив, що легітимізація анексії Криму також не може бути предметом обговорення.
«Ми вам повернемо окуповані території Донбасу в обмін на легітимізацію анексії Криму – неприйнятно! Тут не може бути ніяких поступок! Нема про що говорити», – зазначив А. Аваков.
Крім того, глава МВС додав, що амністія не може бути застосована до осіб, які вчинили тяжкі злочини, передбачені Кримінальним кодексом України.
«Ті, у кого на руках кров убитих мирних жителів і українських солдатів, хто організовував захоплення влади, керував масовими вбивствами і погромами не підлягають амністії», – сказав він.
Ще в квітні міністр внутрішніх справ України А. Аваков запропонував стратегію деокупації Донбасу «Механізм малих кроків», розроблену українським МВС.
А.Аваков вважає, що запропонований ним «принцип малих кроків» деокупації Донбасу дозволить повернути не тільки території, але й «уми людей», що живуть там, але можливо це тільки при консенсусі міжнародних організацій, України і Росії.
Тоді експерти відразу назвали план фактично неможливим і радше елементом політичного піару міністра, чи навіть елементом гри між Банковою й Грушевського.
Головним фактором ризику є – чи введуть взагалі миротворців на територію непідконтрольного Україні Донбасу. Вперше про можливості цього було заявлено ще в 2015 році, правда тоді ж РФ не соромлячись пригрозила накласти вето, як постійний член Ради безпеки ООН.
Не враховує «план Авакова» й інтересів ООН, готових прийняти рішення щодо введення миротворців: по суті Аваков пропонує замість однієї місії з більш-менш визначеними цілями, завданнями, засобами та бюджетом, вводити десятки дрібних залежно від того, яке місто або район Україна в особі міністра внутрішніх справ захоче «відкусити й проковтнути» наступним.
Та й є певні сумніви щодо того, чи захочуть миротворці виконувати функції такої собі «стіни», котру відводить їм міністр внутрішніх справ, адже мандат миротворчих місій зазвичай свідчить, що зброю миротворець має право застосовувати лише у випадку прямої загрози його життю, але чи трактуватимуть це так, якщо скажімо повз їх розташування колона озброєних осіб захоче взяти участь у виборах на підконтрольній Україні території.
Загалом, незважаючи на приріст новими заявами та планами, поки що «план Авакова» по деокупації Донбасу виглядає утопією.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!