Чи приблизить надання летальної зброї Україні звільнення Донбасу?

Американське видання Reuters повідомило, що у вівторок, 12 грудня президент США Дональд Трамп підписав щорічний законопроект оборонної політики, таким чином затвердивши оборонний бюджет країни.

Серед 692 млрд. дол. котрі будуть виділені на потреби оборони США «сховались» й 350 мільйонів доларів на надання допомоги Україні у сфері безпеки, включаючи оборонну летальну допомогу. Втім, при цьому обумовлювалося, що другу половину цієї суми країна отримає тільки у випадку, якщо перша половина допомоги буде витрачена ефективно, сприяючи зростанню оборонного потенціалу України.

То ж можна чекати, що процес, що розпочався ще у 2014 році наразі завершився – принципове рішення прийняте, щоправда не зовсім зрозуміло яку саме зброю будуть поставляти до України, яка зброя розуміється під поняття «оборонного», адже будь яка зброя може використовуватися як при обороні так і у наступі.

Наразі, за даними ЗМІ допомога США Україні включає у себе радіолокаційні засоби протиповітряної оборони і спостереження за надводною ситуацією, військово-морські протимінні засоби, кораблі прибережної дії і берегової охорони.

Щоправда лишається під питанням анонсоване надання України протитанкових комплексів системи Javelin мова про що йде з 2015 року та встигло вже стати для керівництва країни принциповим питанням. Тим більше, що у листопаді-грудні Грузія та Естонія отримали ПТРК Javelin.

За словами народного депутата України виданню «Апостроф» Дмитра Тимчука, надання «Джавелінів» є скоріше політичним рішенням, як і власне взагалі надання Україні летальної зброї, то ж спрогнозувати коли саме це відбудеться – неможливо. Скоріш за все це відбудеться тоді, коли США вирішать, що це буде відповідати не лише інтересам України, але й їхнім також.

За словами екс-глава Пентагону Ештона Картера виданню LIGA.net Україна потребує засобів протиповітряної оборони, противокибернетических засобах, оборонних засобах проти артилерійських обстрілів, проти снайперів, потребує більш відповідає потребам країни оборонної індустрії, потребує кращої розвідці та засоби спостереження. То ж про ракети мови поки що не йде, хоча змінитися все може дуже швидко, та й не факт, що думки нинішніх керівників військового відомства США збігаються з думкою колишніх.

Найбільш цікавим питанням для мешканців Донбасу є чи викликає отримання летальної зброї, хоча б й оборонного призначення, загострення бойових дій у зоні АТО, наприклад наступ ЗСУ, про що так люблять заявляти ЗМІ РФ, тим більше що після зайняття сірої зони із селами Гладосово та Першотравневе під Горлівкою все частіше говорять про наступ у районі Горлівки. З огляду на це за даними українського військового відомства до міста надсилаються підкріплення з боку самопроголошеної ДНР.

Оборонний характер будь-якої зброї дуже умовний і навіть таку нібито захисну і нелетальну зброю як радари для визначення позицій артилерії можна використати при наступі для придушення артилерійського вогню супротивника.

Втім, отримання військової допомоги з США навряд чи призведе до миттєвого загострення бойових дій, адже перш за все його треба освоїти, тобто навчитися користуватися, що займе певний час, та й коли техніка надійде до України – невідомо.

Але найголовніше питання – політичне: Україна за словами президента Петра Порошенко безумовно дотримується Мінських домовленостей, то ж наступати, та ще й після отримання американської військової допомоги, що призначена для оборони, буде чималою політичною помилкою і може навіть затримати отримання допомоги з США, адже за умовами 50% допомоги із загальних 350 мільйонів, будуть отримані пізніше.

Лишається й фактор Росії – не виключено, що за умови відновлення масштабних наступальних дій ЗСУ на допомогу самопроголошеним «республікам» знову можуть прийти російські військовослужбовці як це трапилося влітку 2014 року.

Щодо можливості наступу з боку угруповань ЛНР та ДНР, щоправда вона дуже малоймовірна, адже події останніх місяців говорять за те, що їхній наступальний потенціал дуже малий, якщо навіть вони втрачають територію і не спроможні захистити окремі ділянки на передовій.

Микита Синицін


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies