Чи є перспектива у візового режиму з РФ?
З травня у українському інформаційному полі періодично з’являється інформація стосовно можливості введення візового режиму із Російською Федерацією.
Так, 22 травня спікер Верховної Ради України Андрій Парубій заявив, що можливе включення до порядку денного парламенту проекта постанови щодо відміни безвізового режиму між Україною і РФ що діє з 1997 року. Тоді спікер пояснював це інтересами національної безпеки країни, та адекватною відповіддю на затримання в Росії українського журналіста Романа Сущенко у жовтні 2016 року.
Проект постанови був підготовлений ще у лютому, але не зацікавив нардепів, котрі не внесли його до порядку денного у березні, а потім у травні. Головною причиною тому була відсутність зацікавленості з боку найбільшої фракції парламенту – президентського Блоку Петра Порошенко, а отже й самого президенту. Останнє, до речі, підтверджувалося критикою проекту з боку профільного міністра закордонних справ України Павла Клімкіна, що також є креатурою президента країни.
14 липня, виступаючи у Верховній Раді, Павло Клімкін зауважив, що візовий режим з Росією не може дати потрібного ефекту, і навіть навпаки – Росія зможе їм скористатися проти України. Тому при перетині росіянами української границі їх будуть чекати більш ефективні заходи, ініційовані Радою національної Безпеки і оборони України.
«Навпаки, він (візовий режим) створить значні проблеми в контексті того, що Росія скористається цими проблемами. Скористається для того, щоб робити провокації, так і свідому політику на обмеження для громадян України, які проживають на окупованій території, на території окупованого Криму, пересуватися по території України», – конкретизував майбутні проблеми глава МЗС України.
За словами голови відомства на кордоні буде працювати спеціальна інтегрована система, у якій передбачені «зняття біометричних даних іноземців та осіб без громадянства та ефективний контроль пересування по території України та інші заходи». Система буде втілюватися у життя поступово.
Загалом Павло Клімкін є послідовним супротивником введення візового режиму із РФ, оскільки негативні наслідки його введення будуть значними, а от переваги – дуже сумнівними.
Так, ще у березні на засіданні комітету ВР по закордонним справам міністр назвав
негативні наслідки впровадження візового режиму із РФ:
1) серйозно ускладнить поїздки в Росію українським громадянам із-за можливого повторного запровадження віз для громадян України з боку РФ (за даними Держприкордонслужби України, у 2016 році Росію відвідали близько 5 млн українців);
2) істотно не вплине на національну безпеку через наявність неконтрольованих ділянок державного кордону з РФ на Донбасі;
3) спричинить за собою звернення російських громадян за візи для поїздки в Україну, що зажадає збільшення штатів посольств і консульств, зміцнення їх матеріально-технічної бази, отже, і зростання асигнувань на Міністерство закордонних справ України;
4) спричинить активну пропагандистську кампанію в РФ.
При цьому не враховуються перепони і проблеми що чекають на жителів Донбасу із введенням візового режиму із РФ, заручниками чого вони можуть стати.
Після прийняття рішення про візовий режим із Росією візи потребуються і громадянам України, до яких у самій Російській Федерації відносять і жителів тимчасово окупованих районів Донбасу. Власне, своїм Указом від 18 лютого президент РФ Володимир Путін визнав документи видані «адміністраціями» окремих районів Луганської і Донецької областей України таким що рівнозначні «звичайним» українським документам.
Таким чином водночас із введенням візового режиму для України українським громадянам, що проживають на тимчасово непідконтрольних територіях Донбасу, також потрібно бути отримати візи для чого їм доведеться виїжджати на підконтрольну Україні територію та звертатися у посольства РФ. На практиці для більшості жителів самопроголошених «ЛДНР» шлях до Росії буде закритий через практичну неможливість отримати візу у посольствах Росії в України.
Щодо перспектив введення візового режиму із РФ скоріш за все таке питання таки буде винесено на розгляд ВР і найімовірніше це відбудеться після прийняття закону про окуповані території, як відомо 3 законопроекти від народних депутатів знаходяться у парламенті, а восени до них може приєднатися законопроект від РНБО.
Визнання на законодавчому рівні Росії окупантом майже автоматично призведе до необхідності вирішувати питання щодо візового режиму.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!