Чому не працює «хлібне перемир’я» у зоні АТО
Вже десять діб у зоні АТО встановився режим перемир’я щоб дати змогу аграріям зібрати цьогорічний врожай зернових. Проте як показали останні декілька днів черговий режим тиші у зоні АТО фактично провалився.
Досягнуті у ході чергового раунду переговорів у Мінську домовленості щодо перемир’я для збору врожаю повинні були дотримуватися до 31 серпня і спочатку здавалося що тиша буде дотримуватися.
Так, за добу до перемир’я, 23 червня у прес-центрі штабу АТО нарахували 48 обстрілів позицій ЗСУ, а 24 часи потому їхня кількість знизилися майже вдвічі – до 26. Наступні два дні 25-26 червня кількість обстрілів знизилася ще більше до 24 та 18 відповідно.
Також констатувався факт того, що більшість обстрілів велися за допомогою стрілецької зброї та інколи гранатометів, тобто не спричиняли особливої небезпеки ані бійцям ЗСУ ані мирним мешканцям.
Вже 27 червня кількість обстрілів зросло до 21, щоправда здебільшого це як і раніше була стрілецька зброя, РПГ та легкі міномети. Ситуація різко змінилася 28 червня, коли під один з 35 обстрілів потрапив житловий сектор населеного пункту Краногорівка, наступного дня «випадково» під вогнем незаконних озброєних формувань самопроголошеної ДНР опинився офіс ОБСЄ у місті Попасна, що призвело до його евакуації.
Кількість обстрілів у цілому залишалось стабільним 20-30 на добу, проте калібр використовуємого озброєння виріс і під вогонь знову почали потрапляти мирні об’єкти: 30 червня и 3 липня під вогнем опинилися мирні квартали Мар’їнки, причому був поранений 59-річний чоловік.
Мабуть мало хто дійсно вірив у те, що чергове перемир’я буде довгим. Власне, повної тиші на передовій досягти майже неможливо, особливо коли передові позиції сторін розділяють 100-200, а інколи й того менше, метрів як наприклад у горлівському селищі Зайцево.
Щоправда літо традиційно є періодом, коли спалахують запеклі бої як це відомо ще з 2014 року. Пам’ятною така тенденція робиться і завдяки відносно нещодавнім бойовим діям у Луганській області під селом Жолобок з яких власне і почалося літо у зоні АТО. Тоді у результаті контрнаступу на атаку бойовиків вдалося відбити одну висоту, населений пункт і просунутися уперед.
Але окрім спалахуючих боїв та спроб наступу з боку незаконних збройних формувань самопроголошеної ДНР має велику роль так званий «людський фактор», що особливо загострюється під вечір та вночі, в час, коли як кажуть на передовій «сліпі (інспектори ОБСЄ) сплять».
Вартовий може вирішити що побачив рух на «нейтралці», літає безпілотній літак, чи просто як у багатьох підрозділах є людина котра просто любить постріляти інколи без жодного приводу, словом, завжди може прогриміти черга з автомату чи кулемету, або навіть чогось більш важкого. Інша сторона природньо також починає відповідати, і інколи для цього запрошують підтримку артилерії, що врешті-решт може призводити до доволі серйозних бойових дій.
Психологія людини зі зброєю часто дуже відрізняється від психології людини що її не має, і коли на відстані прямого пострілу знаходиться озброєний ворог частіше за все хтось обов’язково вистрілить.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!