Про важливість щеплень сказано дуже багато, проте не всі знають, чи може відмова від вакцинації стати підґрунтям для відсторонення людини від роботи. Тож, якщо є якісь причини, які не дозволяють щеплення, то варто знати про наслідки.
Правове підґрунтя для недопуску до роботи
Передусім, варто нагадати, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи повинні керуватися виключно законом, коли приймають рішення щодо обмеження доступу громадян до місця праці.
Право на працю є одним із пріоритетних конституційних прав громадян. Відповідно до ст. 43 Конституції України кожен громадянин має право на працю, яку може вільно обирати або на яку вільно погоджується, щоб мати можливість заробляти собі на життя. Законом гарантується захист від незаконного звільнення та захищається право на своєчасне одержання винагороди за працю.
У трудовому законодавстві немає поняття «недопуск до роботи (робочого місця)», але є і «відсторонення від роботи».
Відсторонення від роботи допускається власником або уповноваженим ним органом у разі:
- появи на роботі у стані алкогольного/наркотичного/токсичного сп’яніння;
- відмови або ухилення від проходження обов’язкових медичних оглядів,
- відмови від навчання, інструктажу і перевірки знань з охорони праці та протипожежної охорони;
- в інших випадках, передбачених законодавством.
Відсторонення від роботи полягає в тимчасовому увільненні працівника від обов’язку виконувати роботу за укладеним трудовим договором і тимчасове увільнення роботодавця від обов’язку забезпечувати працівника роботою або створювати умови для її виконання. І це не є дисциплінарним стягненням. Це особливий запобіжний захід, який застосовується у виняткових випадках, маючи за мету відвернення та/або попередження негативних наслідків.
У разі призупинення трудових відносин за працівником зберігається робоче місце.
Читайте також: Як просте щеплення формує колективний імунітет
Чи правомірне рішення щодо відсторонення від роботи, якщо є письмова відмова від вакцинації?
У ст. 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» обов’язковими та включеними до календаря щеплень є профілактичні щеплення проти дифтерії, кашлюка, кору, поліомієліту, правця, туберкульозу.
Обов’язковим профілактичним щепленням підлягають працівники окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких може призвести до зараження цих працівників та (або) поширення ними інфекційних хвороб. Якщо є відмова від вакцинації або людина ухиляється від обов’язкових профілактичних щеплень у порядку, встановленому законом, то вона відсторонюється від виконання зазначених видів робіт.
Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням проти інших відповідних інфекційних хвороб, встановлюється постановою Кабінету Міністрів України №559 від 23.01.2001 року (із наступними змінами).
Таким чином можна зробити висновки про те, що:
- Загальнообов’язковою для усіх категорій громадян вакцинація не є, окрім щеплення проти дифтерії, кашлюка, кору, поліомієліту, правця, туберкульозу.
- Вакцинація проти Ковіду недостатньо врегульована законом, однак може бути визнана обов’язковою для окремих категорій професій та посад.
- Підставою для відсторонення від роботи відмова від вакцинації окремих категорій професій та посад може бути. Звільнити людину з цієї причини неможливо.
- Перехід на дистанційну роботу у разі відмови від щеплення не заборонений.
- Період відсторонення працівника від роботи не враховується до стажу роботи, що дає право на щорічну відпустку.
(Матеріал підготовлено за даними Юридичного інтернет-ресурса «Протокол»)
Раніше ми писали: Вакцинація дітей від коронавірусу: МОЗ дозволило щеплення дітей від 12 років
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!