Чим молоді зайняти себе у Краматорську

Навчитися вести бізнес, створювати музику чи дизайн, послухати лекції, як полюбити своє тіло та знайти спільну мову з батьками, чи просто подивитися кіно, пограти в «Мафію» та інші настільні ігри – молодь у Краматорську сама собі створює корисне та цікаве дозвілля. Звісно, не без допомоги дорослих. Про такі молодіжні ініціативи ми розкажемо у цій статті.

«Вільна Хата»: кіно, багато музики та волонтерство

«Вільна Хата» – один із перших і найвідоміший молодіжний простір у Краматорську. Зараз він розташовується на Двірцевій, 28, і там, як і раніше, відбувається багато цікавих та корисних подій для молоді.

Наприклад, минулого тижня була лекція про здорове харчування, вечір стенд-апу та презентація мобільного додатку-оптимізатора дозвілля, до створення якого долучилися краматорські студенти.

У «Вільній Хаті» регулярно проходять вечори поезії, де молодь читає власні або чужі вірші. Цієї зими розпочався проєкт «ПроКіно», де глядачів знайомлять з класикою кіномистецтва, відбувся перший у місті гітарний баттл (скоро буде другий), воркшоп зі створення музики вдома.

Восени минулого року «Вільна Хата» відкрила музичну студію «Tochka», де музиканти можуть репетирувати, а в майбутньому матимуть нагоду записувати свої пісні. Для тих, хто лише хоче опанувати який-небудь інструмент, є можливість записатися на індивідуальні заняття з гри на гітарі.

Джем-сейшн, присвячений відкриттю музичної студії «Tochka» від «Вільної Хати»

Керівник «Вільної Хати» Микола Дорохов розповів, що весною у них розпочнеться багато освітніх заходів з музики, театру, дизайну та урбаністики. Окрім того, скоро розпочнеться новий сезон «Доброго Сусіда» – волонтерської ініціативи, учасники якої допомагають ремонтувати оселі людей, що опинилися у складних життєвих обставинах, і при цьому здобувають нові навички.

«TheyThem»: говорити про те, про що інші мовчать

29 лютого більше двох десятків підлітків зібралися на «тусовку» – так цей захід назвали організаторки проєкту для молоді «TheyThem». Хлопці та дівчата слухали життєві історії цікавих людей у форматі «Відкрита книга», ставили їм запитання, спілкувались і просто приємно проводили час.

“Відкрита книга” – формат зустрічі молоді з цікавими людьми

Проєкт «TheyThem» діє у Краматорську вже два місяці. Його створили чотири дівчини-підлітка Діна, Даша, Аліса та Каміла. Вони кажуть, що зробили це для того, щоб обговорювати з однолітками теми, про які не говорять у школі та з батьками. А ще для того, щоб допомагати їм зрозуміти себе та сприйняти такими, якими вони є.

«У нас кілька блоків [діяльності] від початку були: тема сприйняття себе, свого тіла, самореалізація, спілкування з батьками, також емоційний інтелект (як справлятися зі своїми емоціями), блок про гендер і сексуальність, сексуальну освіту», – розповідає Аліса.

Протягом двох місяців у «TheyThem» відбулися лекції і тренінги щодо стосунків між підлітками та батьками (окремо для перших та других), щодо безпечного сексу, емоційного інтелекту, а ще – як прийняти свої особливості та своє тіло, як реалізувати себе у суспільстві і куди спрямувати свою енергію та інші.

Цього місяця у них заплановані плакатна майстерня, плейбек-театр, участь у жіночому марші та лекція про фемінізм до 8 березня, ще одна зустріч в рамках «Відкритої книги» і тематичний кіновечір, а також лекція «Я, Інші та Страх».

Спікерами на заходах «TheyThem» є спеціалізовані лектори чи психологи, і не лише з Краматорська, а й з Києва, Бахмута та інших міст. Дівчата знаходять їх через соцмережі або запрошують знайомих фахівців. Лекції, тренінги та «тусовки» відбуваються в різних місцях – в інноваційному центрі розвитку для молоді та дітей (на Парковій, 99), у «Вільній Хаті» чи благодійному фонді «Карітас». На них запрошують лише підлітків, виняток становлять спеціальні заходи для батьків таких дітей.

«Молодь може знайти у нас власне ком’юніті, знайти людей, з якими може поспілкуватися. Для людей, у яких є якась проблема, розуміння, що ці проблеми обговорюються, що вони актуальні, допомагає соціалізуватися краще, знайти себе і зрозуміти, що ти не один», – додає Діна.

Зараз навколо «TheyThem» згуртувалися понад 200 людей – це підписники їхньої сторінки в Instagram. Організаторки проєкту кажуть, що відкриті для всіх: можна написати їм у «дірект», поговорити про свої проблеми, отримати пораду і запрошення на наступний захід. «Ми не кусаємося», – пишуть вони чи не в кожному своєму повідомленні.

«Shift»: підприємництво для підлітків, кіно та «ШКАРПеТКА»

У серпні 2018 року у Краматорську з’явилася громадська організація «Shift». Ідея полягала в тому, щоб створити молодіжну організацію силами самої молоді, каже одна із засновниць «Shift» Альона Кучерук. Тож спочатку в її складі були чотири підлітки та двоє дорослих.

“IdeaShift” – школа підприємництва для підлітків

«Сьогодні вони поїхали до Харкова та Києва навчатися в університетах, а ми продовжуємо працювати з молоддю і ось вже виховуємо нові кадри: активних і цікавих хлопців та дівчат», – розповідає Кучерук.

Офіс «Shift» розташований на Парковій, 99 – там відбуваються всі основні активності організації. Наразі діє школа підприємництва для підлітків «IdeaShift», щоп’ятниці молодь збирається на кіновечори, а щосуботи – пограти в «Мафію».

Організація підтримує й інші ініціативи молоді. Так, у «Shift» базується створений підлітками проєкт «ШКАРПеТКА» – він спрямований на збір одягу для людей, які цього потребують, і виробництво еко-торбин та інших речей із вживаного одягу. «Shift» також доклала своїх зусиль до створення креативного простору для молоді «Бирберлога» та шкільного підприємства «Вакуваті» у 9-й школі.

Альона Кучерук каже, що зараз у «Shift» планують відкриття арт-коворкінгу – це буде місце, де молодь зможе спробувати розпочати свій креативний бізнес.

«Оазис»: центр для християнської молоді

Біля центральної площі Краматорська діє християнський молодіжно-сімейний центр «Оазис», який з’явився у квітні 2018-го року. Для молоді тут щоп’ятниці з 18:00 проводиться «Відкритий простір».

«Це час, коли будь-яка людина може прийти, і займатися, чим їй зручно. Хтось приходить з друзями поспілкуватися, хтось грає в настільні ігри, хтось працює за ноутбуком або призначає якусь зустріч. Наше приміщення відкрите і ми завжди готові пригостити безкоштовним чаєм з печивом», – розповіли в центрі.

Щомісяця тут відбуваються зустрічі Oasis.Go, під час яких кожен стіл – це команда з капітаном. Вони змагаються у різних конкурсах, вікторинах та дискусіях. Ще в «Оазисі» є фотошкола зі своєю програмою та фототурами та клуб англійської мови.

Інші ініціативи

Це не всі молодіжні ініціативи, які з’являються у Краматорську. 4 березня учні Краматорського економіко-гуманітарного ліцею № 8 імені Стуса відкриють Центр емоційного розвантаження «EMOJI», а Молодіжна Рада Краматорська спільно з міським Управлінням з гуманітарних питань готують «Академію молодіжного самоврядування». Під час цього проєкту студенти та активна молодь отримає змогу стажуватися в органах місцевої влади Краматорська.

Олексій Ладика, «Донеччина. ЗмІнИ»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies