Оформити закордонний паспорт чи ID-картку, зареєструвати місце проживання, отримати витяг з Державного земельного кадастру тощо. Ці та інші послуги можна отримати в одній установі – у Центрі надання адміністративних послуг. Нині на Донеччині діє 31 ЦНАП.
Що таке ЦНАП і як він працює
Отримати адміністративні послуги можна у відповідних органах або у ЦНАПі. За Законом «Про адміністративні послуги», для їхнього одержання фізичні особи та фізичні особи-підприємці мають право звертатися незалежно від місця проживання, а от юридичні особи – за власним місцезнаходженням.
Для отримання необхідних адміністративних послуг в одному місці в населених пунктах відкривають ЦНАПи. Такі центри можуть утворюватися при районних державних адміністраціях, виконавчому органі ради міста обласного та районного значення, а також селищній та сільській радах у разі прийняття відповідного рішення. Крім цього, для доступності адміністративних послуг для населення можуть утворюватися територіальні підрозділи та віддалені робочі місця для адміністраторів ЦНАПів.
Перелік послуг, які надаються центрами, визначає орган місцевого самоврядування, який прийняв рішення про створення цього центру. Також у переліку мають бути ті послуги, що затверджені Кабінетом Міністрів. Крім цього, у Законі визначено час роботи центрів. Зокрема, у ЦНАПах, розташованих в обласних центрах, час прийому становить не менше 6 днів на тиждень і 7 годин на день; в інших – не менше 5 днів і 7 годин; у територіальних підрозділах та у віддалених робочих місцям – визначається органом, що утворив центр. Крім цього, прийом громадян здійснюється без перерви на обід та не менше одного дня на тиждень до 20 години. За рішенням відповідних органів, час роботи ЦНАПів може бути збільшено.
За отримання деяких адміністративних послуг передбачається сплата збору, розмір якого визначається законом. Ці кошти зараховуються до державного або місцевого бюджету. А от адміністративні послуги у сфері соціального забезпечення надаються безкоштовно.
Робота ЦНАПів на Донеччині
На початок 2020 року на Донеччині працює 31 ЦНАП, з них 14 центрів відповідають сучасним вимогам і стандартам. Зокрема, такі у Добропіллі, Дружківці, Маріуполі, Новогродівці, Слов’янську, Торецьку, Часовому Яру; у Волноваському, Мангушському, Нікольському та Ясинуватському районах, а також у Лиманській, Миколаївській та Шахівській ОТГ. Торік ЦНАПами області було надано 509,6 тис. адміністративних послуг, що перевищує результат 2018 року в 1,3 раза.
16 ЦНАПів Донеччини мають 45 робочих станцій для оформлення закордонних паспортів та ID-карток. Надають цю послугу в центрах Авдіївки, Добропілля, Дружківки, Маріуполя, Мирнограду, Новогродівки, Покровська, Слов’янська, Торецька, Часового Яру, Лиманської, Миколаївської та Шахівської ОТГ, а також у Волноваському, Мангушському та Ясинуватському районах. Загалом торік було видано понад 47,1 тис. документів, з них 28,8 тис. закордонних паспортів і 18,3 тис. ID-карток.
Мобільні кейси та офіси
Ті, хто не мають можливості особисто відвідати ЦНАП через стан здоров’я, можуть викликати адміністратора додому. Для надання послуг на виїзді на Донеччині закуплено 14 мобільних кейсів: 6 – за рахунок ПРООН для Дружківки, Слов’янська, Лиманської та Миколаївської ОТГ, 6 – за рахунок USAID для Бахмуту Краматорська, Костянтинівки, Покровська, Мангушського та Мар’їнського районів, 2 – за рахунок міського бюджету в Добропіллі та Маріуполі. У комплект «мобільного кейсу» входить ноутбук, портативні сканер та принтер, 3G USB модем, акумулятор та веб-камера. Також є можливість розрахунку за надання адміністративних послуг через Інтернет-банкінг на місці.
Крім цього, на Донеччині за рахунок грошей з державного бюджету закуплено 14 мобільних офісів. Вони представляють собою спеціально оснащений автомобіль-трансформер, який за 20 хвилин розкладається в офіс площею 30 кв.м. Мобільні офіси здійснюють прийом за графіком, який формується за заявками від мешканців.
Робота ЦНАПів Донеччини в період карантину
У період карантину роботу ЦНАПів в Україні оптимізовано. Від Міністерства цифрової трансформації було розроблено рекомендації щодо діяльності центрів. Також складений перелік адміністративних послуг, які можна отримати у ЦНАПАх. Зокрема, це: оформлення паспорта громадянина України; вклеювання фотокартки до паспорта при досягненні 25 чи 45 років; видача посвідчень водія замість втраченого чи викраденого; державна реєстрація народження фізичної особи та її походження; державна реєстрація смерті; субсидія на оплату житлово-комунальних послуг та інші.
Центри надання адміністративних послуг Донеччини по-різному оптимізували свою роботу під час карантину. Наприклад, ЦНАП Маріуполя веде прийом громадян виключно для оформлення паспорту громадянина України за попереднім записом та за умови наявності індивідуальних засобів захисту відвідувачів. Крім цього, на сайті розміщенні посилання для отримання деяких адміністративних послуг онлайн через портал державних послуг I-GOV.
Оформлення паспорту громадянина України, реєстрація місця проживання, а також дозвіл на порушення об’єктів благоустрою – такі адміністративні послуги надають у ЦНАПі Дружківки під час дії карантину. Для їхнього отримання потрібний попередній запис. Послуги фізичним-особам підприємцям та юридичним особам тут надаються дистанційно.
А от ЦНАП Добропілля припинив оформлення закордонних паспортів та ID-карток. Однак, тут продовжать оформлювати паспорти громадянина України за вже існуючим попереднім записом, а також видаватимуть готові документи за умов наявності засобів індивідуального захисту.
Ірина Мартинова, «Донеччина. ЗмІнИ»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!
Прегелянути коментарі (2)
Здравствуйте! Мой сын с 2011 года проживает , работает, имеет недвижимость, семью в Германии.
Ранее жил в Донецке.
Как он может выписаться?
Могу ли
я, мама, снять сына с регистрации?
Принят ли закон о регистрации по лицам проживающим на временно оккупированной территории?
День добрий! Осколькі ми не юристы, буде вкрай безвідповідально давати будь-які рекомендації. Зверніться, будь ласка в Краматорський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги