«Центр допомоги врятованим» у Полтаві почав діяти місяць тому. У хабі надають комплексну соціально-психологічну підтримку людям, постраждалим від війни. Тут допомагають внутрішньо переміщеним особам та мешканцям Полтавської громади подолати ту кризу, яку нині переживають всі без виключення громадяни України.
Від початку повномасштабного російського вторгнення Полтавщина прихистила близько 200 тисяч мешканців Донецької, Луганської, Харківської та інших областей. Багато хто з них перебував в центрі бойових дій, або пройшов через жахи окупації. Вони врятувалися та вижили, але навіть у відносно безпечному регіоні, яким є Полтавська область, люди потребують підтримки. Крім переселенців, до центру допомоги можуть звернутися місцеві мешканці, які опинилися у скрутному становищі, а також звільнені з військової служби захисники.
Всебічна та конфіденційна допомога
«Центр допомоги врятованим» у Полтаві є таким хабом, який координує всі види підтримки, яку держава та благодійні фонди надають постраждалим від війни. Будь-яка особа може отримати в центрі психологічну, юридичну, інформаційну допомогу абсолютно безплатно. Тут працюють фахові юристи, психологи для дітей та дорослих, соціальний працівник та кейс-менеджер – спеціаліст з ведення випадків гендерно зумовленого насильства. До того ж інформаційні та консультативні послуги надаються людині на умовах конфіденційності, тобто працівники центру не розголошують персональні дані тих, хто до них звертається.
«В основному до нас приходять внутрішньо переміщені особи. І це зрозуміло, бо коли люди евакуюються з інших міст, то вони дезорієнтовані, не знають де і що знаходиться, до кого звертатися за розв’язанням їхніх питань. Вони тижнями ходять по різних інстанціях, утім нічого не вирішується. Натомість наш центр – це такий хаб, в якому можна в одному місці отримати всю необхідну інформацію чи консультацію», – повідомила координаторка центру Наталія Дерябіна.
Нівелювання психологічних наслідків
Затребуваним напрямком серед відвідувачів центру є психологічна допомога. До фахівців звертаються дорослі, також приводять на консультації своїх дітей. Дітки, навіть якщо не зазнали напряму впливу війни, все одно після вимушеного переміщення відчувають дискомфорт. Їм складно інтегруватися в нове середовище, знайти нових друзів, важко зрозуміти, що відбувається навколо, чому їхній звичний світ раптом змінився. Ще складніше, коли дитина певний час перебувала під обстрілами та втратила близьких.
«В основному мої клієнти – це діти з родин переселенців віком від 5 до 14 років. Вони втратили свою домівку, свої дружні зв’язки, пережили страх чи горе втрати близьких. Все це призводить до того, що навіть у безпечному середовищі вони не можуть знайти спільну мову з оточуючими, переживають депресивні чи тривожні стани, проявляють агресію. Для того, щоб скорегувати поведінку, потрібно провести з дитиною декілька зустрічей. Добре, що батьки зауважують на стан дитини та звертаються до спеціалістів», – зазначив дитячий психолог Артем Чернов.
Психологиня загальної практики Катерина Бабінчук працює з дорослими. Говорить, що нині, в умовах війни, все більше людей потребують допомоги. Вони розуміють, що не зможуть самостійно впоратися зі своїм розладом та приходять до психолога, навіть якщо ніколи не робили цього раніше.
Соціальні та юридичні питання
Від пошуку житла до влаштування дитини до дитсадка – соціальному працівнику полтавського «Центру допомоги врятованим» доводиться вирішувати широке коло питань, з якими відвідувачі звертаються до нього. Для цього в центрі налагоджена співпраця з державними, муніципальними установами та благодійними організаціями, що працюють за різними напрямками.
«До нас звертаються внутрішньо переміщені особи та мешканці Полтавського регіону, які потребують допомоги. Як правило, їх приводить до нас якась одна проблема, але під час бесіди ми виявляємо інші потреби. Таким чином, одній людині ми надаємо декілька інформаційних послуг. До прикладу, людині потрібно оформити групу інвалідності, але вона не знає, з чого починати. Таких життєвих ситуацій безліч», – розказала Тетяна Ласкавенко.
Багато звернень надходить щодо пошуку житла. Нині у Полтаві звільняють тимчасові прихистки, що були облаштовані в дитсадках. Люди дуже бояться кудись переміщуватись, бо вже звикли до «свого куточка». Хоча працівники центру не мають повноважень щодо надання житла, вони залучають благодійні організації, які цим займаються.
Серед питань, з якими переселенці звертаються до юристів центру, переважна більшість стосується відшкодування за зруйноване чи пошкоджене майно. Також часто просять проконсультувати з питань оформлення, відновлення та отримання документів.
Лише за місяць роботи полтавський «Центр допомоги врятованим» відвідали понад 150 людей. Кожен з них отримав по дві-три консультації з різних питань.
«Центр допомоги врятованим» у Полтаві створили за ініціативи Офісу Віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, сприяння Урядової уповноваженої з питань гендерної політики, підтримки UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні, Полтавської обласної військової адміністрації, Полтавської міської ради. Проєкт реалізує ГО «Інноваційні соціальні рішення».
Адреса і контакти центру: вул. Соборності, 58 (Палац дозвілля «Листопад»), 2 поверх.
Контактні телефони: +38(097)-944-96-01, +38(099)-014-74-45.
Графік роботи: з понеділка по п’ятницю з 09:00 до 15:30.
Світлана Денисенко
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!