З перших днів війни Центр громадських ініціатив, спільно із партнерами та волонтерами, Перечинською громадою та владою на Закарпатті допомагає переселенцям, які переїхали до Перечинської громади через повномасштабний наступ окупантів.
Як розширили вектори активностей
Діяльність у гуманітарній сфері не була раніше притаманна Центру громадських ініціатив. Благодійний фонд більше працював із супроводом неурядових організацій. Зараз команда поєднує сталі напрямки та безпосередньо роботу з людьми, які потребують допомоги.
«Протягом 25 років ми активно працювали над розвитком громади, громадянського суспільства. 24 лютого змінило життя всіх українців і нашої організації. Коли почали приїжджати переселенці, зосередили діяльність на вирішення питань, пов’язаних з війною», – розповідає Андрій Вишняк, керівник БФ «Центр громадських ініціатив».
Нові виклики стали поштовхом до пошуку нових напрямків діяльності. Це питання надання гуманітарки для людей, які приїжджали у нашу громаду, на Закарпаття, забезпечення найнеобхіднішим. Це облаштування місць проживання в дитсадках і школах, які не були пристосовані до того, що там будуть жити люди.
Активізували фандрайзингову кампанію, стали шукати донорські організації, залучати й місцеві ресурси, які могли.
Людям почали надавати продуктові набори, засоби гігієни, одяг, забезпечуючи базові потреби. А з часом вирішили допомагати також з психологічною адаптацією та проживанням горя від втрат, з чим люди не могли самостійно впоратись.
Для базових потреб переселенців
Комунікуючи та узгоджуючи план дій між владою, команда фонду працювала над покращенням умов перебування у місцях компактного перебування в Перечинській громаді. Залучаючи фінансування від міжнародних донорів та небайдужих благодійників, купували розкладушки, пральні машинки, холодильники, побутову техніку для кухні.
Робота з прихистками триває, бо поставатимуть нові виклики та потреби, такі як організація опалювального процесу в чотирьох прихистках, які продовжують працювати на території Перечинської громади. А у випадку нової хвилі переселення людей: оперативне розгортання нових просторів для тимчасового розміщення людей.
Соціальна адаптація переселенців
Уже на початок весни прийшло розуміння, що люди, які їдуть на Закарпаття та до Перечинської громади, потребують не тільки харчування та проживання, їм потрібна й соціальна адаптація.
Так народились нові проекти. Спочатку були мобілізовані місцеві волонтери, які могли надавати такі послуги для переселенців.
Працюючи з донорами, Центр громадських ініціатив почав залучати фінансування, надавати послуги з психологічної та правової допомоги, послуги з соціальної адаптації.
Залучивши фахових психологів до роботи та консультування переселенців, сприяли психологічній стабілізації людей. Послуги юридичного супроводу переселенців дозволили людям оперативно вирішувати питання щодо оформлення довідок чи документів, отримання допомоги від міжнародних організацій.
Активні переселенці самі підказали – треба залучати й людей з категорії ВПО. Після оголошення через соцмережі провели організаційну зустріч. Прийшли люди, готові включитись в процес, волонтерити, надавати підтримку іншим переселенцям.
Місцеві та люди з числа ВПО відразу включились в процес розвантаження, пакування, роздачі, приходили на перший поклик навіть уночі. Активні ВПО, які приїхали в Перечин з Києва, Одеси, Краматорська, включились у процес проведення майстер-класів, консультацій.
«Ми чітко розуміємо, маючи зворотній зв’язок, що пішли правильним шляхом. Це дало можливості переселенцям познайомитись з громадою, з особливостями регіону, дало змогу самим ВПО познайомитись між собою і спільно вирішувати проблеми які в них є», – коментує Андрій Вишняк.
Спільні заходи для інтеграції
Перший інтеграційний загальноміський захід, що поєднав майстер-класи та благодійну ініціативу Центру по збиранню пожертв на придбання компресору для військових, пройшов 24 липня. У програмі були розпис екологічних торбинок та виготовлення прикрас у техніці канзаші, написання листів нашим захисникам та виступ спеціальної гості – песика Баффі.
«Особисто, не очікувала, що прийде так багато людей. Була приємно вражена. Працювати із дорослими та дітками, які через творчість проявляють себе, мені завжди подобалось. Я тому і запропонувала, свого часу, команді Центру громадських ініціатив проводити заняття з малювання та охоче проводжу ці заходи», – розказує Анна Скороходова, волонтерка Центру громадських ініціатив та майстриня з малювання.
Аби інформувати про майстер-класи, екскурсії, правові консультації та різноманітні заходи, ділитись корисним контентом, направляти оперативну інформацію щодо послуг та сервісів створили інформаційний канал Перечин. Спільно.
Рятуючись від війни
Наталя Агаджанян переїхала до Перечина з Дружківки. Наважувалась на переїзд 69-річна жінка протягом місяця. Спочатку пані Наталю тримала пам’ять. Будинок будувала разом з чоловіком протягом трьох років, там і прожили все життя. Важко залишати родинну садибу. Донька довго вмовляла маму на переїзд.
«Одного дня, коли я почула від неї, що вона б віддала цей будинок та квартиру аби лише повернути татка, аби він був живий (він помер від хвороби у 2020 році), то я зрозуміла, що життя важливіше. Зібрала своє життя в один чемодан та рушила до доньки, яка вже із чоловіком та онукою переїхали до Перечина на Закарпаття», – розказує Наталя Агаджанян.
Після переїзду до мирного Закарпаття ще протягом тижня ніби «чула» сирену, відчувала виснаження від страху, якого натерпілась у Дружківці під час ракетних ударів.
«Боліли вуха та був дискомфорт в голові. Ці відчуття зникли лише з часом. І допомогли не лише гарний сон та відпочинок, який я отримала в родині доньки, а й участь у майстер-класах з локальної кухні, які я почала відвідувати», – розповідає жінка.
Світлана не давала мамі сидіти вдома та постійно супроводжувала її на різні заходи.
«Донька казала, що якщо хочеться плакати – то плач, але вдома не сиди, відвідуй зустрічі та майстер-класи. Я так і робила. І тепер розумію, що в такий спосіб здобула нові знайомства, довідалась про місцеві традиції та кухню», – каже переселенка.
Молодіжний кемп
«Молодь єднає» – одна із ініціатив команди Центру громадських ініціатив, яка зібрала в спільне коло представників п’яти громад Закарпаття з числа місцевих жителів та переселенців.
Теплі вихідні дні стали гарним приводом для проведення молодіжного кемпу задля подальшого розвитку громад. Так можна ставитись до часу, виходячи із спільних інтересів та перспектив.
«Свого часу ідея створення Центру народилась в дуже близькому до вашого колі молодих та спраглих до життя людей. І тепер, проводячи подібні заходи, наша команда сподівається на те, що в такий спосіб зародиться нова іскра, що запалить багаття громадського активізму, і це полум`я зможе зігріти всіх», – звернувся до учасників та учасниць кемпу Андрій Вишняк.
Сильний тил на Закарпатті
У Перечині в місцевому Будинку культури відкрили виставку «Закарпаття і війна». Локацію для цієї виставки обрали недаремно: саме тут вирує волонтерський рух, тут спільними зусиллями команди ЦГІ та Перечинської міської ради створюється волонтерський Хаб.
Починаючи з 24 лютого місцеві фотографи фіксували те, як живе Закарпаття в умовах війни. 50 фотографій стали експозицією нової виставки. Виставку організували у тісній співпраці з Ужгородським прес-клубом та Центром культури і дозвілля.
«Багато хто говорить, що Закарпаття – найзахідніший регіон, це тил нашої країни. І ми всі маємо розуміти, що сильний тил – це дуже важлива необхідність в часі війни для держави», – зазначив голова правління БФ «Центр громадських ініціатив» Андрій Вишняк.
Хаб у будинку культури
Уже скоро в Перечині відкриють волонтерський інтеграційний хаб. Ремонтні роботи в приміщенні добігають кінця.
Створення подібного простору для розвитку, дозвілля, взаємодії та громадянської активності можливе завдяки проєкту «Спільно до перемоги», який втілює Центр громадських ініціатив в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу.
«У Будинку культури на системній основі працював волонтерський центр, завдяки якому тимчасові переселенці отримували допомогу. На перших порах усі ми, волонтери та небайдужі люди, які майже щодня приходили до центру, думали виключно про потреби людей в гуманітарному плані», – розказує Елеонора Попадинець , представниця команди благодійного фонду «Центр громадських ініціатив».
Усе частіше обговорювали питання: що робитимуть люди, які залишаться у Перечині до закінчення війни? Як переселенці контактують з місцевими жителями та де перетинаються найчастіше? Чи мають вони теми для спілкування?
Саме тоді почала народжуватись ідея створення на базі будинку культури волонтерського хабу, який залучав та допомагав би людям в саморозвиткові та створював умови для якісного дозвілля, а також допомагав у взаємодії місцевих і вимушених переселенців. Таким чином, відбувалась інтеграція та виростала співпраця ідеї для спільних проєктів. До команди Центру громадських ініціатив долучилась й Світлана Агаджанян, громадська активістка з Дружківки, сама двічі переселенка.
Уже добігають кінця ремонтні роботи в майбутньому просторі, хаб оснастять технікою та будуть проводити різні заходи та заняття, майстер-класи та дискусії. Відкриття хабу заплановане на початок жовтня.
Супровід громадських організацій
Понад 200 днів війни кардинально змінили діяльність організації. Якщо спочатку це була гуманітарна активність, то тепер ЦГІ намагається повернутись в русло стратегічної діяльності – сприяння розвитку інших громадських організацій.
Елеонора Попадинець, менеджерка з організаційного розвитку БФ «Центр громадських ініціатив» пояснює, що цього року дуже змінилась ситуація на Закарпатті, з’явились релоковані ГО зі своїм досвідом, які мають свої напрямки діяльності, свої цінності.
«Цей проект дає можливість нам подивитись на ситуацію, яка вона є, оновити свій стратегічний план, розуміти, як далі рухатись і допомогти іншим громадським організаціям щодо питань здійснення основної діяльності, внутрішнього моніторингу. Ми підтримуємо ініціативні групи, надаємо консультації, – каже Елеонора. – Багато ініціативних груп хочуть зареєструватись як ГО, особливо це актуально для невеликих громад, де є переселенці, де вони бачать, що мають можливість змінити своє життя на краще»
Більшість організацій, як і Центр громадської активності, раніше ніколи не займались гуманітарними питаннями. Зусилля спрямовані на допомогу ГО, як правильно розробити внутрішні правила, як поводитись з гумдопомогою, як визначити, кому найбільше треба гуманітарна допомога та у який спосіб її роздавати– саме ці питання намагаються вирішити.
Читайте також: Від жінки до жінки: на Закарпатті відновлює роботу Рада жінок Донеччини
Фото: БФ Центр громадських ініціатив
Ольга Нікуліна, «ЗмІнИ.Схід»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках – YouTube або Facebook або Twitter. Долучайтесь!
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!