Центр культурних послуг створять в Іллінівській громаді

В Іллінівській сільській громаді створять Центр культурних послуг. Ця громада стала єдиною з Донецької області, яку відібрали до участі в пілотному проєкті «Центри культурних послуг як інструмент згуртованості громади».

Загалом до участі в проєкті подали заявки майже 200 громад з семи областей України. У квітні 2021 року до фіналу відбору дійшли сім громад.

Пілотна підтримка Центрів культурних послуг

Центри культурних послуг  – це такі багатофункціональні публічні простори, які забезпечать доступність базових культурних послуг, створять можливості для навчання та спілкування людей різного віку.

Мінкульт бачить модернізацію галузі культури: бібліотеки, молодіжні центри, клуби, артрезиденції мають бути під одним дахом і надавати культурні послуги. Не всі територіальні громади мають фінанси утримувати великі сільські клуби, збудовані ще за радянських часів. Для ефективного використання грошей з бюджету треба створити такі культурні простори, які будуть привабливими та комфортними для місцевих жителів.

Як це можна реалізувати, вирішили для початку спробувати в семи громадах. За підтримки Швейцарії проєкт «Центри культурних послуг як інструмент згуртованості громади» реалізує громадська організація «Товариство дослідників України» за ініціативи Міністерства культури та інформаційної політики України.

Підтримка громад, які перемогли в конкурсному відборі, передбачала цілий комплекс заходів. Серед них, зокрема:

  • дослідження наявного стану сфери культури та рекомендації її розвитку;
  • соціологічне дослідження побажань жителів щодо якості надання культурних послуг та змістовного наповнення центру культурних послуг;
  • архітектурний проєкт майбутнього центру і покроковий план заходів щодо створення установи;
  • бренд-стратегію центру та
  • експертну допомогу в підготовці заявки на отримання державної субвенції для створення центрів культурних послуг.

Центр культурних послуг як покращення культури в Іллінівській громаді

Іллінівська сільська громада проаналізувала свою мережу закладів культури ще на момент об’єднання  – у 2017 році. Загалом на території громади функціонують як окремі установи 27 закладів культури. Деякі з клубів – у невеликих селах, деякі – на відстані менш як п’ять кілометрів від населених пунктів.

Уже тоді поставало питання: як зберегти кадри, які працюють у закладах культури та водночас покращити якість надання культурних послуг. Центр культурних послуг – саме той інструмент, який дозволить комплексно вирішити всі питання.

У стратегії розвитку Іллінівської громади серед пріоритетних напрямків визначений туризм. Іллінівська громада впевнено крокує до виконання поставлених стратегічних цілей: розвиває туризм, мистецтво та креативні індустрії. Хоча адміністративний центр громади – це село Іллінівка, культурним центром уже давно стало село Олександро-Калинове.

«У рамках проєкту зі створення центру культурних послуг до нас приїздили експерти, які провели аналіз культурної мережі, інфраструктури та якості послуг. Потім соціологи провели опитування населення, працювали з фокус-групами, – розповідає завідувач сектору культури, молоді, спорту і туризму Іллінівської сільської ради Володимир Землянко. – Також нашу громаду відвідали архітектори та бізнес-консультанти, розбирались, як монетизувати галузь та візуалізувати, як саме виглядатиме Центр культурних послуг».

За результатами участі в проєкті Іллінівська громада разом з експертами підготувала пакет документів на субвенцію від держави – гроші на створення Центру культурних послуг виділятимуть на конкурсній основі.

Іллінівська громада планує створювати Центр культурних послуг на базі клубу в Олександро-Калиновому. Це буде цілий комплекс історичних, культурних, інформаційних та туристичних послуг. Центр села оформлятимуть у єдиному стилі. Тут будуть етнопарк, фестивальний майданчик, мотузковий парк.

Народний музей «Довкілля» доповнять новими модулями та залами. Тут бачать додатково інтерактивну кімнату ремесел, квест-кімнату та артрезиденцію, переговорну кімнату та кінозал. Готові відкрити школу екскурсоводів, де навчатимуть проводити екскурсії українською та англійською мовами.

Мають намір провести реконструкцію козацької вежі та зв’язати її з оглядовими майданчиками РЛП «Клебан-Бик». Відновити хату XIX століття, щоб показувати тогочасний побут Донеччини, і саме тут зробити малий фестивальний майданчик.

Зміни на результат

«Коли підготували концепцію, то її відзначили на високому рівні, назвали перлиною. Але з’ясувалось, що за субвенцію можна буде зробити Центр в одній будівлі. Ми будемо розраховувати, що пройдемо та отримаємо фінансування. Шукатимемо також додаткове фінансування, донорську підтримку, щоб усі ідеї втілити у життя», –  говорить Володимир Землянко.

До створення Центру культурних послуг є певні вимоги. Серед обов’язкових – багатофункціональна глядацька зала на 100 місць, бібліотечна послуга та мистецька освіта. Додатковими вимогами є музей, інкубатор креативних ідей та артрезиденція. Усім обов’язковим вимогам відповідає Центр культури та дозвілля в Олександро-Калиновому, на базі якого й планують створювати  Центр культурних послуг.

Це буде комунальна установа, де кожен заклад буде невід’ємною частиною Центру культурних послуг. Самих закладів, як самостійних установ, стане менше при тій же кількості робочих місць. Наприклад, бібліотеки приєднаються до клубних закладів. Тим самим Іллінівська громада готова покращувати якість культурних послуг, при цьому зберігаючи інтереси усіх учасників процесу змін.

Ольга Нікуліна, «ЗмІнИ. Схід»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках – YouTube або Facebook або Twitter. Долучайтесь!


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies