Дадуть не рибу, а вудку: «Рука допомоги» пропонує малозабезпеченим сім’ям гроші на ведення бізнесу

Близько 100 тисяч гривень можуть отримати безробітні малозабезпечені громадяни на відкриття власної справи – у 2022 році в Україні поновлюється бюджетна програма «Рука допомоги».

Програма передбачає надання фінансової підтримки розміром до 15 мінімальних зарплат. На початок 2022 року це 97,5 тис. грн.

Гроші мають піти на придбання обладнання та матеріалів, які потрібні для заснування власної підприємницької діяльності. Фінансова допомога є безвідсотковою, але поворотною. Втім повертати доведеться значно меншу суму, а за певних умов – і зовсім не потрібно.

«Допомога надаватиметься в рамках нової бюджетної програми сприяння економічній самостійності малозабезпечених сімей «Рука допомоги», розробленої Міністерством соціальної політики України. На реалізацію цієї програми у прийнятому Верховною Радою держбюджеті на наступний рік передбачено близько 100 млн  грн», – інформує пресслужба Мінсоцполітики.

Позитивний досвід

Бюджетна програма «Рука допомоги» як пілотний проєкт була реалізована у 2016-2019 роках у Харківській, Львівській і Полтавській областях, а також у трьох територіальних громадах Житомирської, Донецької та Чернігівської областей.

Фінансову підтримку надав Світовий банк, намагаючись модернізувати українську систему соціальної підтримки населення таким чином, щоб якомога більше малозабезпечених сімей позбулися залежності від соціальних виплат, натомість отримали гідну роботу або заснували власний бізнес.

У той період допомогу від держави на відкриття власної справи отримали понад 230 учасників пілотного проєкту, з яких понад 90%  учасників досі успішно працюють.

В Донецькій області програма, на жаль, не набула популярності – до неї долучилася лише одна учасниця. Це Ганна Прожога, переселенка з Єнакієвого. Жінка разом із чоловіком-шахтарем та чотирма дітьми оселилася у селі Рай-Олександрівка Миколаївської територіальної громади. Родина зайнялася розведенням худоби. Утримують кіз і вигодовують на продаж гусей.

На гроші, отримані в рамках програми «Рука допомоги», розширили поголів’я – придбали кроликів, клітки для них та закупили корм. Бізнес виявився успішним.

Учасниця програми «Рука допомоги» Ганна Прожога розширила свою підприємницьку діяльність розведенням кролів (фото з фейсбуку програми)

Умови програми «Рука допомоги»

Перш за все – про суму. На початок 2022 року фінансова допомога одній людині складає 97500 грн. Ці кошти передбачені виключно для безготівкової оплати рахунків на придбання необхідного для заснування власної справи обладнання і матеріалів. Через три роки підприємницької діяльності їх доведеться повернути.

Але програма має декілька вагомих переваг:

  • Фінансова допомога є безвідсотковою, тобто через три роки сума не збільшиться.
  • Сума, яка підлягає поверненню, постійно зменшується на розмір сплачених податків та єдиного соціального внеску.
  • Повертати допомогу державі буде не потрібно, якщо у перший рік підприємець працевлаштує ще двох осіб за направленням центру зайнятості строком не менше ніж на два роки.

Для того, щоб взяти участь у програмі та отримати фінансову допомогу, необхідно бути офіційно зареєстрованим безробітним. Спершу потрібно звернутись із заявою до центру зайнятості за місцем проживання. До заяви додати довідку про відсутність судимості та притягнення до кримінальної відповідальності, а також відомості про відсутність/наявність фінансових зобов’язань і обтяжень рухомого та нерухомого майна.

І головне – потрібно створити бізнес-план майбутньої справи. На цьому етапі допоможуть працівники центрів зайнятості, які повинні надати учасникам бюджетної програми консультації із започаткування і ведення бізнесу та організовувати для них безкоштовне професійне навчання.

Рішення щодо участі претендентів у державній програмі «Рука допомоги» приймає спеціально створена комісія у складі представників центру зайнятості, виконавчого органу місцевого самоврядування, органу соціального захисту населення, територіальних органів Державної податкової служби та об’єднань роботодавців.

Потім один раз на квартал проводяться засідання комісії, на які запрошуються отримувачі фінансової допомоги. Вони доповідають про провадження ними підприємницької діяльності.

Результати вже є…

Детальний опис механізму надання допомоги в рамках державної програми «Рука допомоги» міститься у постанові Кабінету Міністрів України № 397 від 21 квітня 2021 року «Деякі питання сприяння економічній самостійності малозабезпечених сімей».

Державна програма «Рука допомоги» покликана перетворити малозабезпечених і довготривалих безробітних на підприємців, допомогти їм позбутися залежності від соціальних виплат шляхом заснування власного бізнесу. Адже щороку близько мільйона українців отримують державну допомогу малозабезпеченим сім’ям. Для більшості з них це єдине джерело доходів, яке не все ж таки не дозволяє забезпечити гідний рівень життя.

Саме на таких людей розрахований проєкт «Рука допомоги», який вже довів свою ефективність у пілоті 2016-2019 років. Люди отримали безвідсоткові мікрокредити від держави, закупили обладнання та започаткували власний бізнес.

Сфера підприємницької фантазії виявилася доволі широкою – вчорашні безробітні відкрили заклади харчування та торгівлі, інтернет-магазини, міні-ферми з розведення худоби, зайнялися виготовленням меблів, продуктів, вирощуванням сільськогосподарських культур, наданням послуг з ремонту авто тощо.

Моніторинг, що був проведений по закінченні пілотного проєкту, засвідчив, що 90 відсотків нових бізнесменів продовжують та розвивають свою діяльність. Більш того, їм вдалося покращити свої життєві умови – придбати житло, провести ремонт, оплатити навчання дітей, відкласти гроші на відпочинок тощо.

Світлана Денисенко, «ЗмІнИ. Схід»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках – YouTube або Facebook або Twitter. Долучайтесь!


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies