Україна вшановує незламних Героїв — «Кіборгів» — захисників Донецького аеропорту.
Бої за Донецький аеропорт завершилися 8 років тому після підриву опор будівлі. Українські воїни тримали цей донецький рубіж 244 дні.
За безстрашність і незламність захисників ДАП ворог страхітливо прозвав їх «Кіборгами», адже лише роботи здатні вистояти в таких нелюдських умовах…
В обороні стратегічного об’єкта брали участь не тільки воїни, але і медики з волонтерами, що надавали допомогу та підтримку українським бійцям. Тому пам’ять присвячена усім, хто стояв за Україну в ті дні.
Запеклі бої та незламність захисників ДАП
Бойові дії за Донецький аеропорт (ДАП) розпочалися 26 травня 2014 року після того, як термінал аеропорту захопили бойовики угруповання «днр». Запеклі бої тривали до 23 січня 2015 року.
Наприкінці весни 2014 року окупанти спробували захопити аеропорт. Тоді вони запустили до нового терміналу своїх військових, але українські десантники та спецназівці витіснили ворога.
З вересня 2014 року в аеропорту почалося справжнє пекло. Проте воїни ЗСУ й надалі утримували нові та старі термінали.
Через село Піски в Ясинуватському районі захисникам передавали зброю та провізію, проводили ротацію.
Найкривавіші та найзапекліші бої припали на січень 2015 року. В результаті постійних масованих танкових та артобстрілів 13 січня впала диспетчерська вежа.
Саме її зображення стало символом оборони ДАП. Від цього моменту почалися тяжкі бої за поверхи нового терміналу.
18-20 січня «кіборги» утримували перший поверх. Верхні поверхи та підвал контролював ворог. Окупанти скористалися перемир’ям для евакуації вбитих та поранених, і в цей час замінували перекриття, які потім підірвали.
Найтрагічнішими днями оборони були 19-е (перший підрив перекриття терміналу), 20-е (другий підрив), коли загинуло 48 бійців, і 21 січня (катування у полоні тих, хто вижив).
За цей час при обороні ДАПу тільки за офіційними даними загинуло понад 100 воїнів і майже 500 зазнали поранень.
Протягом цього періоду в різний час в ДАП та на прилеглих територіях воювали спецназначенцы 3-го окремого полку, бійці 79, 80, 81, 95 окремих аеромобільних та 93 окремої механізованої бригад, 57 окремої мотопіхотної бригади і 90-го окремого аеромобільного та 74-го окремого розвідувального батальйонів, бійці полку «Дніпро-1», український Добровольчий корпус та ін. Багато хто отримав нагороди. На жаль, деякі – посмертно.
244 дні…
До минулого року саме 16 січня вшановували пам’ять захисників Донецького аеропорту. Офіційно вважається, що оборона тривала 242 дні.
Проте оборонці ДАП наполягають, що ідеться про 244 дні.
У 2022 році було підписано Наказ про День вшанування захисників Донецького аеропорту 20 січня.
«Установити в системі Міністерства оборони України День вшанування захисників Донецького аеропорту, який відзначати щороку 20 січня», – йдеться у спільному Наказі Міністра оборони України та Головнокомандувача Збройних Сил України від 20.01.2022 «Про День вшанування захисників Донецького аеропорту».
Згадуючи про їх героїчний подвиг, зазвичай говорять: «Кіборги» вистояли, не встояв бетон».
Вічна пам’ять, вічна слава і честь Захисникам України!
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!