Місцеві депутати – це депутати обласної, районної, міської, селищної, сільської ради та об’єднаної громади. Правда, на даний момент в Донецькій і Луганській областях відсутні обласні ради.
Згідно чинного законодавства, в сільських, селищних радах депутат має мажоритарний округ і представляє громаду саме того округа, що обирав його, наприклад, конкретного села. Територія депутатів міських, районних та обласних рад співпадає з загальною територією всієї ради. Тобто, якщо ви хочете звернутись до місцевого депутата, можете не шукати «свого» по кварталу, а обрати будь-якого.
Депутат – це офіційний представник інтересів виборців. Цей статус надає йому особливі права саме для того, щоб реалізовувати інтереси територіальної громади.
Що місцевий депутат робить в раді
Депутат зобов’язаний працювати під час сесійних засідань в раді та хоча б в одній постійній комісії, а також виконувати доручення, що дає голова ради.
Ефективний депутат активно вносить нові проєкти і поправки до старих рішень ради. Він дебатує на засіданнях, має свої пропозиції і зауваження, ініціює перевірку організацій, що підзвітні або підконтрольні раді.
Що депутат може робити поза радою
Депутат має регулярно спілкуватись з виборцями. Кожні півроку він має інформувати їх про те, які рішення прийняла місцева рада, як виконані доручення виборців, які плануються програми розвитку громади.
Він має приходити на громадські слухання з актуальних для округу питань, залучатись до загальних зборів громадян, приймати участь у масових заходах. Таким чином він вивчає потреби громади, щоб зі свого боку допомогти їх вирішувати.
Його допомога може виглядати як:
– вимога припинити порушувати законність та відновити правопорядок;
– ініціатива перевірок потенційних порушників закону;
– постановка питаннь правоохоронним органам з приводу їх діяльності,
– висловлювання недовіри голові місцевої ради;
– пошук важливої інформації через ознайомлення з будь-якими документами, що є в розпорядженні органів місцевого самоврядування.
Є у місцевого депутата цікаве право дорадчого голосу. Тобто може приймати повноцінну участь в обговоренні питаннь в органах, до яких депутат не належить. Найчастіше це право депутати використовують на засіданнях постійних комісій, до яких він не входить, та нарадах виконкому місцевої ради.
Також депутата має право на невідкладний прийом службовою особою будь-якого органу влади чи організації. Така особа має відкласти всі справи і негайно прийняти депутата з його вимогою, заявою чи пропозицією.
Депутат може звертатися до будь-якого органу, розташованого на території ради. Депутатське звернення – це письмова вимога вирішити питання, що є в компетенції місцевих органів влади, керівників підприємств та організацій. І депутат може особисто брати участь під час розгляду свого звернення.
Фінансове забезпечення депутата
Свої повноваження місцевий депутат здійснює, не пориваючи зі своїми трудовими обов’язками. Він звільняється від них лише на час депутатської роботи: засідань чи прийомів. Та, на відміну від народного депутата Верховної Ради, місцевий депутат не отримує зарплату за депутатські обов’язки.
Тим не менш законодавство дає можливості фінансового забезпечення депутата. Йому можуть відшкодовувати кошти за втрачені робочі дні, оплату проїзду, навчання тощо. Кожна громада формує свою практику, яку депутати закріплюють в регламенті.
Як звернутись до депутата місцевої ради
Звернення може бути особистим або колективним: співмешканців будинку чи трудовим колективом.
Письмово:
На сайті місцевої ради має бути інформація про кожного депутата: дата народження, місце роботи, за списком якої політичної партії він опинився у виборчому списку, партійність, фракція, яку роботу виконує в міській раді, а також дні та часи для прийому громадян не рідше ніж раз на місяць. Тут же можуть бути розміщені і звіти про діяльність депутата, його голосування на засіданнях ради.
Щоб ваше звернення до депутата було розглянуто, в ньому обов’язково мають бути:
Письмова відповідь на Ваше звернення має надійти впродовж 30 днів. Якщо відповідь одного депутата вас не задовольнить, можете звернутись до іншого. Та перед цим, вивчіть його діяльність на сайті ради та у засобах масової інформації.
Олена Костенко, “Донеччина. ЗмІни”
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!