Десять років тому РФ збила у небі над Донеччиною пасажирський літак Malaysia Airlines

Сьогодні, 17 липня, десяті роковини з того моменту, коли у небі над тимчасово окупованими районами Донеччини росіяни збили літак авіакомпанії Malaysia Airlines, що виконував пасажирський рейс MH17 із Нідерландів до Малайзії. На борту знаходилося 298 людей, всі вони загинули.

Як відомо, 17 липня 2014 року близько 16:00 перервався зв’язок з літаком «Боїнг-777», що виконував рейс MH17 з Амстердама (Нідерланди) до Куала-Лумпура (Малайзія). В цей момент він пролітав над Донбасом. Згодом зʼявилися фото уламків літака недалеко від окупованого Тореза.

На борту літака було 283 пасажири, серед яких 80 дітей, та 15 членів екіпажу, які летіли з Амстердама, столиці Нідерландів, до малайзійського Куала-Лумпура. Серед загиблих було багато громадян Нідерландів, а також Малайзії, Австралії, Індонезії, Великої Британії, Німеччини, Бельгії, Філіппін, Канади та Нової Зеландії.

Кримінальний суд у Нідерландах, літак, що прямував рейсом MH17 з Амстердама в Куала-Лумпур, збила ракета, випущена з російського ЗРК «Бук». ЗРК перебував у цей момент на контрольованій РФ території сходу України.

Росія активно намагалася приховати свою участь у збитті рейсу MH17. Це відбувалося через різноманітні способи дезінформації, маніпуляції доказами та залякування свідків. Одразу після збиття бойовиками літака рейсу MH17 на російських каналах та у соціальних мережах активно розповсюджувалися новини про збиття «української пташки», яка нібито є транспортним літаком Ан-26 Повітряних Сил ЗСУ. Це вихваляння та погрози подальшого збиття будь-яких літальних апаратів над захопленими територіями завершились лише тоді, коли стало зрозуміло, яку помилку здійснили російські терористи. З того часу, російські медіа публікували численні фейкові новини щодо цієї авіатрощі.

У листопаді 2018 року родичі загиблих жертв авіакатастрофи малайзійського Boeing-777 подали позови до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) проти РФ. Вони звинувачували російську владу у причетності до збиття літака. Через рік частину справи про катастрофу рейсу MH17 було передано до Міжнародного кримінального суду в Гаазі, з метою забезпечення справедливого судочинства та притягнення винних до відповідальності.

Суд у Гаазі, який відбувся 17 листопада 2022 року, виніс вирок та визнав лише Ігоря Гіркіна, Сергія Дубінського та Леоніда Харченка винними у збитті рейсу MH17 і вбивстві 298 людей. Олег Пулатов був виправданий за браком доказів його безпосередньої участі у запуску ракети. Троє засуджених були заочно засуджені до довічного ув’язнення.

У січні 2023 року Європейський суд ухвалив рішення, що Нідерланди можуть вимагати компенсацію від Росії за знищення цивільного літака малайзійських авіаліній у 2014 році.

Сьогодні міністр закордонних справ Нідерландів Каспар Велдкамп написав у соцмережі Х, що Нідерланди й далі докладатимуть зусиль для досягнення справедливості щодо наслідків збиття 10 років тому рейсу MH17.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies