У п’ятницю 11 жовтня в Дніпропетровській ОДА відбулися «Діалоги про Україну» – захід, організований облдержадміністрацією для спілкування з представниками громадськості Дніпра та області. Від імені влади спікерами були заступник Міністра закордонних справ України Василь Боднар та заступник Секретаря РНБО України Сергій Кривонос.
Дніпрян представляли активісти, ветерани, військовослужбовці, волонтери, журналісти, духовенство, але всіх бажаючих зала не вмістила. Тому спостерігали за подією ще і на великому екрані перед будівлею ОДА. Модератором зустрічі був новопризначений голова Дніпропетровської обласної державної адміністрації Олександр Бондаренко.
Говорили про «формулу Штайнмайєра» та все, що пов’язано з цією проблемою. Спікери доносили позицію влади щодо сценарію мирного врегулювання війни на Донбасі. Говорили про амністію бойовиків, відведення військ, долю мирних мешканців «сірої зони», достовірність місцевих виборів.
Присутні в залі не соромилися задавати спікерам гострі питання: як відводити військових, не наражаючи на небезпеку цивільне населення? чи можуть бути в ОРДЛО вибори без українських ЗМІ? хто буде гарантом безпеки виборів? як владі вбачаються, наприклад, поїздки ветеранів АТО та «ополченців» на території нинішніх ОРДЛО та України, відповідно?
Деякі відповіді викликали сміх. Наприклад те, що гарантувати безпеку виборів буде «українська міліція». Найгострішим, за свідченнями присутніх, було питання про те, чи понесе відповідальність команда президента і сам очільник країни у випадку розвитку найгіршого сценарію: коли у відповідь на відхід українські частини зазнають нападів, понесуть втрати, коли мешканці облишених сіл та містечок підпадуть під терор бойовиків?
«Основний меседж, який ми хотіли донести – це необхідність проводити переговори. І для цього ми повинні зробити певні кроки, – зазначив заступник Міністра закордонних справ України Василь Боднар. – Насамперед, маємо роз’яснити зміст «формули Штайнмайєра». Що це частина процесу. Що мають бути виведені війська, заведені українські органи влади, ЗМІ і політичні партії».
Василь Боднар ще раз наголосив, що тільки після цього можуть відбутися вибори і вступити в дію Закон про особливий статус для окремих районів Донецької та Луганської областей. Замміністра також ще раз задекларував: у разі неможливості цього сценарію є інші варіанти розвитку подій, наприклад, розгортання миротворчої місії на Сході України.
Заступник Секретаря РНБО України Сергій Кривонос зауважив, що в суспільстві нині є «певний інформаційний вакуум» і непорозуміння щодо Мінських домовленостей і «формули Штайнмайєра».
«Якщо народу подають інформацію дозовано, то починаються маніпуляції певними політичними силами, включаючи і вплив РФ, аби розхитати ситуацію всередині країни, – наголосив Сергій Кривонос. – Ворог у нас один – це Росія, яка веде вже шостий рік війну проти іншої країни».
Голова Дніпропетровської ОДА Олександр Бондаренко призвав громадськість до об’єднання перед лицем агресора.
«Надзвичайно цікавий діалог. Дуже добре, що ми почули голос Дніпра і Дніпропетровщини, ставлення громадян до тих процесів, які зараз відбуваються. Звичайно, донесемо всі сигнали до керівництва держави, – підсумував Василь Боднар. – Головне – ми відчули сильну підтримку продержавницької позиції».
Ветеран АТО Ігор Куліковський зазначив, що майже одностайно всі присутні були проти капітуляції, проти формули, проти особливого статусу, проти виборів в васальних до Росії ОРДЛО, за перемогу. На його думку дуже важливо, щоб спікери зрозуміли позицію громади і донесли її до президента.
Тим не менше, 14 жовтня в Дніпрі на площі між будівлями обласної адміністрації та обласної ради акція «Ні капітуляції» зібрала понад півтисячі дніпрян. Вже втретє учасники акції підтвердили свої попередження владі, щодо неприпустимості дій, які можуть призвести до капітуляції України перед РФ.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!