Схоже, що у травні навколо Донбасу очікується черговий раунд дипломатичних переговорів, старт яким дала тристороння зустріч президента України Петра Порошенка, президента Франції Еммануеля Макрона та канцлера Німеччини Ангели Меркель 11 травня.
На зустрічі обговорювалися ескалація напруженості з боку РФ на Донбасі, необхідність виконання Мінських угод, можливість залучення миротворців ООН і питання деокупації Криму, продовження санкцій у відношенні РФ.
«У понеділок (14 травня) ми чекаємо Курта Волкера, який є координатором з боку Держдепартаменту США. Ми чітко підкреслюємо, що Росія повинна підтримати проект резолюції, де була б чітко імплементована дорожня карта з урахуванням мінських домовленостей і миротворців. Це повинно бути включене в рішення Радбезу ООН. Це для нас абсолютно ключова позиція», – зазначив на зустрічі президент України Петро Порошенко.
У день візиту спецпредставнику Державного департаменту США по Україні Курту Волкеру стало відомо, що йому розширили повноваження по Україні і продовжили мандат. Про це в ефірі програми «Завтра» сказала керівник української служби «Голосу Америки» Мирослава Гонгадзе.
Вона послалася на власні джерела, за інформацією яких Волкеру продовжили мандат, а також розширили повноваження.
Тепер у нього є не тільки повноваження, що стосуються ситуації на Донбасі, він буде мати широкі повноваження по Україні.
Тим часом сам Волкер вже анонсував свою поїздку на Донбас на початку цього тижня.
Цікаво, що деякі українські експерти вважають зусилля Волкера якщо й не марними, то радять не дуже багато чекати від них.
Так, дипломат, керівник Фонду «Майдан закордонних справ» Богдан Яременко вважає, вирішувати конфлікт на Донбасі будуть вже наступні покоління українців. На думку експерта, замороження конфлікту на Донбасі є максимумом, на який можна розраховувати.
«З моєї точки зору, замороження конфлікту без обтяжливих політичних умов — це максимум, який сьогодні може розраховувати наша країна. Нам потрібен час на розвиток і загоєння ран війни. Продовження бойових дій цьому перешкоджає. Замороження конфлікту буде меншою з проблем. Очевидно, будуть вирішувати цей конфлікт вже наступні покоління українців», – заявив він в ЗМІ.
Цікаво, що про далекі перспективи врегулювання заявив і сам Курт Волкер.
Так, виступаючи 7 травня в Центрі стратегічних і міжнародних досліджень у Вашингтоні, Волкер заявив, що Крим може повернутися до складу України подібно до того, як країни Балтії здобули незалежність від СРСР. «Балтійські країни були окуповані Радянським Союзом понад 40 років, і, врешті-решт, це змінилося», – сказав він.
Волкер нагадав, що США не визнавали приєднання Прибалтики до СРСР. А тепер, мовляв, США спостерігають за ситуацією в Україні «та з захопленням згадують попередників, які володіли мудрістю для створення твердої політики невизнання анексії прибалтійських держав».
Цікаво, що у російському МЗС повідомили, що Росія і США взяли паузу в контактах по Україні, поки немає навіть приблизних термінів наступної зустрічі представників обох країн з української напрямку – Владислава Суркова і Курта Волкера.
Про це в інтерв’ю ТАСС заявив заступник глави МЗС Росії Григорій Карасін.
«Зараз у нас взята певна пауза. Однак Росія розраховує на те, що ця пауза буде нетривалою. Ми зацікавлені в тому, щоб вона була перервана», – сказав Карасін. Він зазначив, що для встановлення нових контактів «потрібне бажання обох сторін».
Тим часом у штабі Операції об’єднаних сил повідомили, що ситуація на Донбасі продовжує загострюватися, бойовики не припиняють обстріл і по всій лінії фронту йдуть бойові дії. За минулу добу противник 63 рази відкривав вогонь по позиціях української армії.
Із загальної кількості атак противник 20 разів застосовував міномети та артилерію, на що українські військові давали гідну відповідь. В результаті обстрілу ворожих двоє українських бійців отримали осколкові поранення, а ось втрати противника зараз уточнюються.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!