Уряд Естонії є одним із лідерів з впровадження цифрових послуг. Зокрема, саме цей досвід вивчали в Міністерстві цифрової трансформації України під час розробки «Дія».
У 2019 році Михайло Федорів, тоді ще у статусі радника президента України Володимира Зеленського, під час перебування в Естонії вивчав досвід цифровізації.
«Багато чому дивувався, нотував, щоб потім впровадити в Україні. Це надихнуло», – каже він.
Цьогоріч вже українське відомство, на чолі з міністром Мінцифри Михайлом Федоровим, допомогло Естонії створити власний застосунок для взаємодії з державними цифровими послугами.
Ідеться про застосунок mRiik, що був створений на базі української «Дії».
«Одна з найдіджиталізованіших країн світу переймає українські технології та досвід цифровізації держпослуг», – каже Михайло Федоров.
Він нагадав, що команда Мінцифри за понад три роки змогла переформатувати більшість процесів у сфері держпослуг. Отримати найпопулярніши сервіси без папірців та бюрократії тепер може кожен українець у кілька кліків І це тільки початок, адже цифровізація держави продовжується.
Читайте також: У «Дії» з’являться ще дві цифрові послуги
Наразі український досвід надихає Естонію та інші країни.
Вже у лютому mRiik запускається для тестувальників. А повноцінний запуск планується на середину 2023 року.
«Кейс з естонським застосунком важливий, тому що перший. Тому що Естонія. Тому що друзі. Тому що за діджиталізацією майбутнє», – наголосив міністр.
Він також продемонстрував, як виглядатиме естонський застосунок mRiik на базі «Дії».
Читайте також: В Україні можна буде використовувати тільки електронне водійське посвідчення
Експорт української «Дії» в інші країни
Сполучені Штати планують повторити успіх української програми електронного врядування «Дія» в інших зацікавлених країнах.
«USAID надало фінансування Міністерству цифрової трансформації України, щоб допомогти розробити «Дію» та покращити її кібербезпеку, а також виділило ще 8,5 млн доларів, щоб допомогти розширити сервіси програми під час війни», – заявила адміністраторка USAID Саманта Павер під час Всесвітнього економічного форуму в Давосі.
Читайте також: Витяг з Єдиного державного реєстру можна буде отримати у «Дії»
Вона підкреслила, що Україна готова поділитися своїм підходом і технологіями з іншими країнами. Тож USAID планує розпочати обговорення з зацікавленими державами потенційного використання «Дії» як шаблону для власних подібних програм.
Наразі цей проєкт перебуває на початковій стадії, а USAID вже виділив 650 тисяч доларів на проведення техніко-економічних обґрунтувань у країнах, які виявили інтерес.
«Додаток, який дозволяє громадянам подавати податкові декларації або отримувати доступ до свідоцтв про народження, не чекаючи годинами в черзі, може стати одним з відчутних покращень», – сказала Павер.
Відомо, що Молдова наразі зацікавилась українським підходом до електронного урядування. Проте це тільки початок. Керівниця USAID сподівається на співпрацю з багатьма країнами, оскільки це може покращити життя звичайних громадян у всьому світі.
Читайте також: Переселенці зможуть скасувати статус ВПО та змінити місце проживання онлайн
Ірина Міщенко
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!