Для чого і як користуватись електронними грошима
Купувати товари та послуги з оплатою через інтернет стає все більш актуальною і звичною справою. Зекономити власний час та зусилля допомагають електронні гроші. Українські банки теж випускають свої e-money.
Електронні гроші (e-money) – це еквівалент звичайних паперових грошей, які знаходяться в обігу в певній електронній платіжній системі. Вони зберігаються на електронному носії із вбудованим чипом і приймаються так же, як будь-який інший засіб платежу. Той, хто випускає такі гроші, бере зобов’язання обмінювати їх на готівку або безготівково.
Щоб користуватись електронними грошима, потрібен інтернет, розрахункова карта, платіжні термінали, банкомати.
Коли ви купуєте електронні гроші, це називається «поповненням електронного гаманця». «Вивести» e-money – означає вилучити з обігу з одночасною сплатою готівкою або безготівково.
Реальні гроші нікуди не рухаються, якщо розплачуватись за допомогою e-money через електронні платіжні системи. Готівку в обмін на електронні отримати можна тільки через банки.
Щоб отримати e-money, необхідно придбати зобов’язання за реальні гроші. Після того, як вони будуть зараховані на електронний гаманець, ними можна скористатись.
Електронний гаманець можна поповнювати кількома способами:
- готівкою у банку,
- з власного рахунку,
- через платіжні термінали.
Якщо вам надходять e-money, спочатку вони опиняються на електронному гаманці й потім їх можна перевести на рахунок або перевести в готівку.
Особливості обігу e-money в Україні
Лише банки в Україні можуть випускати електронні гроші, які номіновані тільки в гривні. Банк, який випускає e-money, також їх приймає, обмінює, надає засоби поповнення (картки та інше).
Національний банк України узгоджує Правила, за якими можна користуватись e-money та Порядок здійснення операцій з ними згідно з Положенням про електронні гроші в Україні. Він же встановлює максимальну суму, яку користувач може мати на електронному пристрої.
Для банків та українських користувачів Положення встановлює обмеження: на одному електронному носії, який не може поповнюватись, сума e-money не повинна перевищувати 5000 гривень. На носії, що поповнюється, сума не може бути більше ніж 400000 гривень.
Фізичні особи можуть між собою переказувати e-money та обмінювати їх як на готівку, так і на безготівкові кошти.
Суб’єкти господарювання можуть обмінювати e-money лише на безготівку, а також оплачувати ними товари, роботи та послуги. Для провадження професійної діяльності вони зобов’язані відкрити окремий рахунок.
Як користуватись електронними грошима
В Україні є кілька платіжних систем, в яких випускають e-money. Найбільш поширені: електронні гаманці на картах MasterCard та Visa, системи Maxi, Простір (НСМЕП), Global Money.
Для того, щоб користуватись e-money, потрібно в банку відкрити рахунок для обліку електронних грошей і створити електронний гаманець. При цьому користувач буде ідентифікований аналогічно до процедури відкриття рахунків.
Потім на цей рахунок клієнт перераховує безготівкові гроші або вносить готівку в касу, в банкоматі чи платіжному терміналі. Внесені кошти банк конвертує в e-money.
Після цього можна купувати товари та оплачувати послуги в інтернеті, переказувати або отримувати перекази, спочатку на електронний гаманець, а потім через банк виводити готівку. Часто за те, щоб вивести e-money, банки беруть комісію.
Олена Костенко, «Донеччина. ЗмІнИ»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!