Для переселенців Новоселівської громади на Полтавщині створюють домашній затишок

Наразі тринадцять людей з охоплених війною Донеччини, Луганщини та Харківщини знайшли прихисток у центрі проживання ВПО, що облаштований у будівлі колишньої лікарні в селі Рунівщина Новоселівської громади. Переважно це літні люди, які покидали свої домівки поспіхом, з мінімумом речей. Тож коли оселялися в новому місці, то потребували всього – від одягу до рушника, від чашки до ложки.

Всім цим їх забезпечили, об’єднавши зусилля та фінанси з різних джерел. Місцева влада надала приміщення та меблі, місцеві мешканці принесли з дому подушки, постільну білизну, одяг. До справи долучилися й громадські активісти, які залучили благодійну допомогу та донорські кошти для створення переселенцям комфортних умов проживання.

Нові мешканці Новоселівської громади: «Нас тут дуже добре прийняли»

Олена Маштакова зі Слов’янська живе у центрі разом з мамою Зінаїдою Петрівною. Жінки виїхали з міста ще 7 квітня, спочатку до Києва. Там трохи побули та й повернулися додому. Втім невдовзі знов довелося покидати рідну домівку, бо не змогли терпіти обстріли, що лунали майже кожного дня. Так опинилися на Полтавщині, у невеличкому селі Рунівщина.

Олена Маштакова з мамою Зінаїдою Петрівною зі Слов’янська

«Нас тут дуже добре прийняли та одразу забезпечили всім необхідним. Умови проживання цілком влаштовують, постійно є холодна та гаряча вода, чого давно вже немає у Слов’янську. Нас безплатно годують тричі на день – тут поруч, у шкільній їдальні. Десь раз на два тижні привозять гуманітарну допомогу. Це й харчові продукти, й засоби гігієни, й ліки», – розповідає Олена.

Зі свого боку постояльці намагаються зробити свій внесок в облаштування побуту. Лідія Василівна з Торецька за власною ініціативою взялася прибирати коридор та місця загального користування. Каже, що не може сидіти склавши руки та жити на всьому готовому. Треба щось робити самій. Час від часу долучає до роботи сусідів по центру. Разом навели лад на дворі – покосили траву та підрізали гілки у садочку.

Лідія Василівна з Торецька

Домашні умови проживання

Переселенці дякують за те, що їх прийняли в Рунівщині та продовжують піклуватись ними. Зокрема, додатково облаштовують їх тимчасовий прихисток побутовою технікою. Днями привезли пральну машинку, електроплити, мікрохвильові печі, чайники, каструлі, сковорідки. На черзі – новенький великий холодильник.

«Ми почали приймати перших переселенців ще в лютому. Для їх розселення підготували приміщення в колишній лікарні. Швидко знайшли ліжка, матраци, тумбочки, стільці. Таким чином громада забезпечила наших гостей найнеобхіднішим – дахом над головою, триразовим харчуванням, пранням постільної білизни, належними санітарними умовами. Тепер поступово налагоджуємо побут переселенців, щоб вони могли почуватися як вдома», – повідомила Людмила Миколаївна, координаторка центру проживання ВПО у Рунівщині (на фото знизу).

Ці необхідні для забезпечення комфортних умов проживання товари були надані на підставі меморандуму про взаєморозуміння та співпрацю між Новоселівською громадою Полтавського району та Полтавським обласним благодійним фондом Громадське здоров’я в рамках проєкту «Пліч-о-пліч: інтегрована гуманітарна відповідь в умовах війни та післявоєнного відновлення у громадах Полтавщини», що реалізується через громадську організацію Платформа сталого розвитку «Перспектива».

Центр компактного проживання внутрішньо переміщених осіб у селі Рунівщина

Розмірковуючи про покращення побуту у центрі, волонтери «Перспективи» поспілкувалися з переселенцями та з’ясували їх потреби та побажання. На цьому підґрунті була складена грантова заявка, яку затвердили міжнародні донори. Доволі швидко допомога надійшла до Полтавщини.

«Людям, які тут проживають, не вистачає побутової техніки. Яким би всебічним не було піклування про поселенців, кожному хочеться господарювати у тому місці, де він мешкає. Чи то приготувати собі чогось свого, домашнього, зварити борщу, наприклад, чи засмажити м’яса, чи щось підігріти, чи заварити кави, як він звик це робити вдома. Тепер це можливо. Тим більш, що гуманітарні продуктові набори люди регулярно отримують, тож готувати є з чого», – зазначила Юлія Попова, керівниця ГО «Платформа сталого розвитку «Перспектива».

Також сільська рада Новоселівської громади продовжує ремонті роботи у приміщенні. На жаль, доволі повільно, бо коштів не вистачає. Проте до зими намагаються закінчити, щоб людям було комфортніше жити.

Читайте також: На Кіровоградщині вирішують питання з житлом для переселенців

Світлана Денисенко, «ЗмІнИ. Схід»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies