До медиків-переселенців особлива довіра
З втратою Донецька з його лікарнями та фахівцями мешканці Донеччини особливо цінують роботу медиків колишнього обласного центру.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!
Волонтери McDonald’s передали понад 200 ВАК-апаратів лікарням для порятунку дітей
Через повномасштабну війну в Україні страждають не тільки військові, але й мирне населення. Кількість постраждалих українців зростає щодня.
Серед них чимало дітей, які отримують травми, поранення та потребують медичної допомоги.
Аби підтримати таких дітей працівники McDonald’s долучилися до програм «Фундації Дім Рональда Макдональда» як волонтери. Вони допомагають забезпечувати медичні заклади обладнанням, зокрема таким, що пришвидшує процес загоєння ран – апаратами вакуумної терапії. Саме ці прилади, за словами українських лікарів, є одним з найбільших гуманітарних запитів серед лікарень.
«Дані апарати допомагають адекватно і правильно загоїти рану, тобто вони запобігають виникненню інфекції, забирають весь патологічний вміст з осередку рани, що сприяє загоєнню рани та уникненню ускладнень», – каже медична директорка лікарні у Львові у коментарі 24 каналу.
До початку повномасштабної війни таких приладів в Україні майже не було. Сьогодні волонтери McDonald’s разом з «Фундацією Дім Рональда Макдональда» тільки до львівської лікарні передали два типи обладнання – 20 апаратів вакуумної терапії для загоєння ран, а ще 15 вакуумних аспіраторів, важливих при хірургічних операціях.
Загалом вони закупили й передали 200 ВАК-апаратів до понад 50 українських лікарень по всій країні.
Наразі почали передавати вакуумні аспіратори: у 100 лікарень передадуть 420 таких аспіраторів.
McDonald’s підтримує Україну і українців через благодійні програми від самого початку російського вторгнення – з 24 лютого. На волонтерських засадах до реалізації цієї програми долучились понад 500 працівників McDonald’s.
Підсумовуючи роботу за минулий рік, «Фундація Дім Рональда Макдональда» подякувала всім благодійникам, які долучилися до гуманітарних програм. У пресслужбі зазначили, що за цей час вони змогли допомоги сотням тисяч родин на загальну суму 80 млн грн.
Ірина Міщенко
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!
Швидка допомога від активістів з Донеччини для харківських лікарів
Команда «SMARTA» отримала запит про допомогу ще в червні. Ліка
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках – YouTube або Facebook або Twitter. Долучайтесь!
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!
Як у Світлодарській громаді змогли відновити роботу пошкодженої лікарні
У кілометрі від лінії розмежування знаходиться Світлодарська багатопрофільна лікарня планового лікування. У 2015 році заклад зазнав руйнувань через обстріли. Нині більшість пошкоджень відновили.
Медична сестра із дієтичного харчування Тетяна Шуплєцова показує оновлений кілька років тому харчоблок. Зараз тут окремі кімнати для приготування м’яса та хліба, а також приміщення з плитою та для видачі страв. Загалом можуть готувати на 120 людей тричі на день.
Відбудувати зруйнований 2015-ого року харчоблок допоміг Червоний Хрест. Тут не лише зробили ремонт, а й закупили необхідне обладнання.
«У 2019 році тут нічого не було – будівля без вікон, без дверей, без опалення, без нічого. У 19-ому році Червоний Хрест зробив нам тут все. Купив нам всі прилади, які тут є, зробив ремонт», – розповіла Тетяна Шуплєцова.
До війни Світлодарська лікарня підпорядковувалася Дебальцевому, там же залишилася й вся документація. Через це медичний персонал рік не отримував заробітну плату. Аби вирішити цю проблему у Світлодарську створили новий заклад. Нині у лікарні отримують фінансування за укладеними договорами з Національною службою здоров’я.
Щоденно у медичному закладі мають до 250 відвідувачів. Лікарня приймає пацієнтів від Майорська, що під Горлівкою, до Воздвиженки під Троїцьким на Луганщині – це близько 45 км.
«У нас розтягнута територія, а знаходиться одна наша лікарня планового лікування. Наступна – це Бахмут. Бахмутська лікарня – екстреного лікування. Ковід… Коли саме хвиля на піці своїй була, так у нас і Краматорськ, і Мирноград, і Покровськ – звідусіль привозили наших пацієнтів», – каже головна медсестра Світлана Кукурян.
У Світлодарській лікарні змогли відбудувати майже все, що було зруйноване у 2015-ому році. Зокрема, відновили пошкоджені вікна та фасад, відбудували операційний блок. Здебільшого зробили це за кошти міжнародних партнерів. Нині зруйнованим залишається інфекційне відділення, яке розташоване окремо від головного корпусу лікарні. У 2015-ому туди влучив снаряд. Натепер інфекційне відділення діє у медзакладі, а відновити пошкоджений корпус тепер коштує 33 мільйони гривень.
«Перший раз проєктно-кошторисна документація була зроблена в 17-ому році, уже готова. Вартість тоді була 11 млн. Але у зв’язку зі збільшенням заробітної плати, підвищенням на матеріали та на все інше, ми торік зробили коригування тієї ПКД, виставлялися на ДФРР цього року… нічого абсолютно», – говорить в.о. директора Геннадій Гуржий.
Читайте також: Як працює терцентр у Світлодарській громаді
На даний час у Світлодарській громаді бракує сімейних лікарів. Натепер їх лише 11. Для залучення молодих спеціалістів тут затвердили програму місцевих стимулів. За нею планують або придбати житло, або підвозити лікарів до місця роботи. Не забули у програми й про можливість підвищення кваліфікації – за потреби лікарів готові відправляти на відповідні курси.
«Велика робота проводиться вже не один місяць з «Лікарями світу». Вони надали свої пропозиції, а ми включили їх до програми. Це дуже.. Не буду казати, який обсяг коштів, мотиваційні заходи для облаштування житла чи придбання якоїсь техніки, меблів для молодого лікаря, який приїде і тут буде працювати», – каже в.о. заступника керівника Світлодарської ВЦА.
Для залучення молодих спеціалістів у Світлодарській громаді планують співпрацювати з медичними вишами. Зокрема, не виключають можливості укладання тристоронніх угод між владою, інститутом і інтерном, аби він міг відпрацювати певний час.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках – YouTube або Facebook або Twitter. Долучайтесь!
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!
У Селидівській громаді створюють комфортні умови для пацієнтів та лікарів
Олександр Марченко працює в Селидівській центральній міській лікарні понад 20 років, з них 4 – завідувачем відділення екстреної допомоги, яке створили на базі приймального. Сучасний ремонт, новітнє обладнання, зміна у підході до лікування та діагностики дозволили надавати більш якісні послуги пацієнтам, каже лікар.
«Через це відділення проходять всі, абсолютно всі пацієнти, які надходять у цю лікарню. Функція цього відділення – це, перш за все, діагностика, надання першої екстреної медичної допомоги та так зване сортування. Тобто нагальна допомога надається тут, а потім за результатами діагностики хворого направляють за профілями», – розповідає Олександр Марченко.
Відділення екстреної допомоги у Селидівській лікарні створили за закордонним прикладом. Перший поверх відремонтували за кошти державного, обласного та місцевого бюджетів. Загалом витратили понад 20 млн грн. Завдяки оновленню відділення стало доступним для маломобільної категорії людей.
Комп’ютерний томограф, мамограф, рентген-апарат – це неповний перелік того, що нині є у Селидівській лікарні. Також нещодавно тут з’явилися нові котли, які дозволять заощаджувати на опаленні. Крім цього, у січні цього року запустили кисневу станцію. На її будівництво виділили понад 3,5 млн грн обласної субвенції. Завдяки новій станції збільшили кількість точок з киснем на 60. Тепер у Селидівській лікарні їх 100. Крім сучасного обладнання, у медичному закладі працюють фахівці високого рівня.
«Офтальмолог, при чому офтальмолог, який проводить операційні втручання. Є ендокринолог, якого немає в жодній найближчій лікарні. Дитячий хірург у нас тому, що з Курахового до нас усіх дітей направляють», – каже медичний директор Селидівської центральної міської лікарні Олександр Макій.
Не лише спеціалізована медична допомога у Селидовому на високому рівні. Торік міський Центр первинної медико-санітарної допомоги переміг на конкурсі «Кращих практик місцевого самоврядування» як на обласному, так і на всеукраїнському рівнях. За кошти державного, обласного та місцевого бюджетів декілька років тому у всіх чотирьох амбулаторіях громади зробили ремонти. Зокрема, утеплили будівлю, всередині облаштували кабінети для сімейних лікарів, зробили зони очікування для пацієнтів, дитячі куточки. Також розробили сайт, де можна дізнатися розклад роботи сімейний лікарів чи залишити відгук про їхню роботу. Крім цього, у медзакладі діє контакт-центр. Торік тут опрацювали майже 100 тисяч дзвінків. Загалом у Селидівському центрі первинної медико-санітарної допомоги працює 15 сімейних лікарів. Та попри це, у закладі відчувають брак кадрів.
«У нас дуже болюче питання – нестача наших сімейних лікарів зараз, тому в нашій стратегії в цьому році заплановано з міською радою розробити програму місцевих стимулів. Вона працювала у нас. Минулого року закінчилася», – говорить директорка Центру первинної медико-санітарної допомоги Селидового Олена Марченко.
За словами в. о. Селидівського міського голови Руслана Сукова, для залучення лікарів ухвалили спеціальну програму.
«Зараз прийнята програма, де ми до себе залучаємо лікарів, надаючи їм безкоштовну житлову площу, сплачуємо за них комунальні платежі. А також ми видаємо їм для того, щоб вони почали жити тут комфортно 100 тисяч грн», – каже Руслан Суков.
Крім цього, у Селидівській громаді вакциновано майже 70% населення. Такий результат пояснюють тим, що багато розповідали мешканцям про переваги від щеплення.
Читайте також: Чому медичні послуги в Селидівській громаді на високому рівні
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках – YouTube або Facebook або Twitter. Долучайтесь!
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!
Чому медичні послуги в Селидівській громаді на високому рівні
Медичні послуги в Селидівській громаді дійсно на високому рівні. Громада – в лідерах регіону з темпів вакцинації проти ковід, надання медичних послуг як першої, так і другої ланки. Не вистачає лікарів, але їх готові заохочувати через програму місцевих стимулів.
Амбулаторії з сучасним ремонтом
Саме за організацію надання медичних послуг на первинному рівні Селидівська міська громада отримала дві відзнаки за перші місця в конкурсах «Найкращі практики місцевого самоврядування: на місцевому та на всеукраїнському рівнях.
У Центрі первинної медико-санітарної допомоги розробили стратегію розвитку на три роки, опрацювали пріоритетні напрямки. За три роки провели капітальний ремонт з термомодернізацією усіх чотирьох амбулаторій на території громади. Ремонти робили за гроші з ДФРР, обласного та місцевого бюджетів. Загалом залучили понад 29 млн грн.
«У нас пацієнтоорієнтований підхід, – зазначає директорка ЦПМСД Олена Марченко. – Кожен пацієнт має прийти в комфортні умови та отримати якісну медичну послугу».
У кожній амбулаторії зробили куточки пацієнтів, зони Wi-Fi, батьківські кімнати. Діти не бояться йти на прийом до лікаря, бо в медзакладі нема запахів ліків, а коридори нагадують зручну адміністративну будівлю. Комфорт та доступність – це про кожну амбулаторію та всі медичні послуги Селидівської громади взагалі.
Медичні послуги в Селидівській громаді – для зручності пацієнтів
У листопаді 2020 року тут розпочав працювати кол-центр, де протягом року обробили 98 тис. дзвінків – вхідних та вихідних. Через кол-центр можна записатись на прийом до лікаря чи на вакцинацію, викликати лікаря додому, отримати консультацію чи роз’яснення щодо роботи медзакладу. Три операторки кол-центру допомагають скласти маршрут пацієнта, кол-центр працює на всі чотири амбулаторії.
«Цей крок був вкрай потрібен, адже саме почав вирувати COVID-19. Населення громади потребувало віддаленої допомоги, відповідей, уточнень, особливо ті, кому важко самостійно дістатися амбулаторій», – каже Олена Марченко.
Записатись на прийом до лікаря можна також через сайт ЦПМСД, де розміщена корисна для пацієнтів інформація про роботу поліклініки. У 2019 році Селидівський ЦПМСД брав участь у проєкті від USAID, разом з іншими 14 медзакладами по країні був відзначений як ЦПМСД передового досвіду в Україні.
Стимули для лікарів
Загалом у ЦПМСД працюють п’ятнадцять сімейних лікарів та чотири педіатри. Підписані понад 30 тис. декларацій на медичні послуги в Селидівській громаді не тільки з місцевими жителями, але й з мешканцями сусідніх населених пунктів з Курахівської та Новогродівської громад.
Сімейних лікарів не вистачає. З початку цього року в громаді запровадили програму місцевих стимулів. За словами в.о. голови Селидівської міської ради Руслана Сукова, тут чекають на молодих лікарів готових жити й працювати в громаді.
«Ми надамо безкоштовне житло, будемо компенсувати комунальні послуги, дамо сто тисяч гривень «підйомних» для тих лікарів, які готові переїхати до Селидівської громади. Підвищуватимемо кваліфікацію медиків. Налагоджуємо співпрацю з медичними закладами, чекаємо випускників – молодих лікарів», – каже Руслан Суков.
До Селидового на лікування
Сучасним діагностичним обладнанням оснащена Селидівська центральна лікарня. Директор Селидівської центральної лікарні Олександр Макій розповідає, що в лікарні за останні роки з’явилось багато нового обладнання.
Лікувальний заклад розрахований на 190 ліжок, тут є всі необхідні відділення для вторинної медичної допомоги. Деякі з них працюють на районному та регіональному рівні, бо мають необхідне обладнання для діагностики та лікування. Наприклад, мамограф або сучасний рентген-апарат.
Комп’ютерний томограф тут встановили наприкінці 2020 року. За минулий рік завдяки йому понад 900 людей пройшли діагностування, яке допомагає розпізнати інсульт та інші критичні стани пацієнта.
У Селидівській лікарні працюють вузькопрофільні спеціалісти. До ендокринолога, наприклад, їдуть житлі Курахівської та Мар’їнської громади. Окуліст проводить операції – це також вузька спеціалізація. До дитячих хірургів також везуть маленьких пацієнтів з Курахівської громади. Потребує лікарня й додаткового обладнання. Наприклад, хірургічного мікроскопа для окуліста. Таке обладнання коштує до півмільйона гривень. Автопарк теж потребує оновлення – авто тут служать по 30 років.
Для першої допомоги та діагностики
У Селидівській центральній лікарні працює оновлене відділення екстреної медичної допомоги, його зробили на базі прийомного відділення. Завідувач цього відділення Олександр Марченко згадує, що раніше в лікарні були обмежені можливості, саме через нестачу потрібного обладнання. Наразі ситуація змінюється на краще, особливо після відкриття відділення екстреної медичної допомоги. Сьогодні тут працюють сучасний рентген-апарат, апарат УЗД, портативне обладнання. Реанімація оснащена киснем.
«Усі пацієнти, що потрапляють до Селидівської лікарні, проходять через наше відділення, – пояснює Олександр Марченко. – Тут проводимо діагностику, надаємо першу медичну допомогу та направляємо на подальше лікування. За минулий рік через відділення пройшли декілька тисяч пацієнтів. Тільки ковідних було понад 550».
Станція для виробництва кисню
У середині січня поточного року в Селидівській лікарні почала працювати киснева станція. Її збудували для інфекційного відділення за гроші з обласної субвенції. Будівництво системи киснепостачання й монтаж кисневої станції обійшовся у 3,7 млн грн. До сорока існуючих кисневих точок додали ще шістдесят.
У лікарні кажуть, що для збільшення потужності подачі кисню до ліжок ведеться розробка проєкту зі встановлення додаткової кисневої станції коштом держбюджету.
Також триває ремонт та переобладнання котельні, яка опалює Селидівську лікарню. Місцевий бюджет профінансував проєктно-кошторисну документацію. Роботи ж ведуть за рахунок субвенції з обласного бюджету. Перехід на нові котли дозволить значно заощадити на теплопостачанні.
Ольга Нікуліна, «ЗмІнИ. Схід»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках – YouTube або Facebook або Twitter. Долучайтесь!
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!