Замовити цифрову довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, подати заяву на оформлення пільгового кредиту на житло, а незабаром – продовжити отримання щомісячної допомоги, не відвідуючи державні установи. До послуг, які вже доступні переселенцям на порталі «Дія», додаються нові.
Без ходіння по інстанціях
Родина Ткаченків вже сім років живе у статусі внутрішньо переміщених осіб. Весь цей час, окрім боротьби за виживання, переселенцям доводиться оббивати пороги різноманітних установ: чи то за довідками, чи то за дозволами, чи то за оформленням грошової допомоги. Причому доводиться робити це з надокучливою регулярністю.
Так кожні пів року Ткаченки збирають купу документів та несуть до Центру надання адміністративних послуг, щоб додати їх до чергової заявки на подовження адресних виплат.
«Це забирає багато часу та сил, хоча у нас, як у пенсіонерів, нічого не змінюється. Кожного разу ми носимо один і той же пакет документів. Невже не можна якось впорядкувати процес?», скаржиться Володимир Ткаченко.
Невдовзі буде можливо зробити це набагато простіше. Кабінет Міністрів України прийняв постанову, яка дозволить внутрішньо переміщеним особам подавати заявку на отримання щомісячної адресної допомоги на наступні шість місяців через портал «Дія». Ця допомога призначена для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Якщо в родині не змінилися обставини, що впливають на призначення такої допомоги, її можна оформити за декларативним принципом в електронній формі, засобами порталу «Дія», зазначається у пояснювальній записці до постанови Кабміну.
Також аналогічним чином переселенці зможуть подати заяву про припинення такої допомоги. Для цього достатньо зайти на портал, заповнити заявку, підписати її електронним підписом та надіслати.
Далі заяву передадуть на розгляд уповноваженому органу. Про результат заявника проінформують через електронні засоби комунікації, у тому числі через портал «Дія».
Таким чином переселенцю не доведеться кожні шість місяців подавати в паперовому вигляді дані, які в нього не змінювалися та є у розпорядженні органів соцзахисту. Люди зможуть просто ініціювати продовження послуги, на яку вони мають право.
Інші послуги для ВПО в Дії
Безумовно, всі послуги, що наразі пропонує портал «Дія», доступні й для внутрішньо переміщених осіб, які є громадянами України. Окрім того, в Дії є електронні сервіси, орієнтовані виключно на переселенців.
Наприклад, минулого року Кабмін схвалив постанову, якою запровадив цифрову довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Цю довідку було додано у мобільний застосунок «Дія», і вона відображається разом з іншими цифровими документами.
Тепер, якщо переселенець звертається за адміністративною послугою, яка потребує надання довідки ВПО, він може пред’явити її в електронному вигляді. Передбачено, що жоден суб’єкт такої послуги не вправі вимагати від пред’явника обов’язкового надання паперового документа. Адже цифрова довідка містить прізвище, ім’я та по батькові її власника, стать, інформацію про документи, які підтверджують особу, та зареєстроване і фактичне місця проживання.
Ще одна послуга, що була запроваджена на порталі «Дія» у травні 2021 року прийом заявок на отримання пільгового кредиту на житло для переселенців. Подані заявки потім беруть участь у розіграші дешевих кредитів за рахунок коштів гранту німецької кредитної установи KfW.
У Міністерстві цифрової трансформації обіцяють, що в майбутньому через портал «Дія» можна буде змінити місце проживання або перебування внутрішньо переміщеної особи. Зараз це доводиться робити шляхом особистої подачі заяви до органу соцзахисту населення. Оскільки сама послуга не потребує підтвердження, її логічно перевести в електронний формат.
Світлана Денисенко, «ЗмІнИ. Схід»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!
Прегелянути коментарі (1)
Что то я не могу понять, кому положено адресная помощь? Позвонила в ЦНАП в Киеве, сказали: не положено, если вы в течение пол года не устроились на работу)Просто дебилизм. Актрисой в Киеве не устроишься, а идти мыть полы никто не будет там.