Додаток «Дія» корисний для водіїв та пасажирів
Всього за декілька днів, з початку старту онлайн-послуги «Дія», додаток завантажили майже мільйон українських водіїв. У застосунку містяться в електронному вигляді свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу та водійське посвідчення. Юридична сила цих цифрових документів така ж, як і паперових.
Згодом електронним посвідченням водія можна буде скористатися як документом, що засвідчує особу, при поселенні у готелі, на авіаційних та залізничних рейсах. Щоправда, тільки на внутрішніх, у межах України. Додаток працює також в офлайн режимі, тож від доступний навіть за відсутності інтернету.
Пред’явить ваші документи!
Тепер, на вимогу правоохоронців пред’явити документи, водію достатньо дістати свій телефон та відкрити електронний образ посвідчення водія та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу. Поліцейській зчитає дані, які там є, через QR-код і рідер. І потім порівняє їх з інформаційною системою МВС. Для цього патрульні екіпажи забезпечили планшетами, за допомогою яких перевірятимуть електронні водійські документи.
Цей зручний сервіс допоможе водію заощадити на штрафах, які він може сплатити тільки за те, що забув права вдома. У 2019 році за відсутність паперових документів під час водіння було складено понад 300 тисяч протоколів, за якими було накладено більше 140 мільйонів гривень штрафів. Про це під час презентації додатку «Дія» повідомив Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.
Якщо водій має електронну версію водійського посвідчення та свідоцтво про реєстрацію ТЗ, то під час зупинки він може пред’явити поліцейським не оригінальні бланки, а їхні образи в телефоні. При цьому пластикові документи залишаються чинними.
Оцифровані документи працюють навіть тих у випадках, коли поліцейські вилучають права у водія. Звісно, якщо вони у смартфоні, фізично цього зробити не можливо. Але поліцейські роблять відповідну позначку у реєстрі, що права тимчасово вилучено, і документи просто зникають з програми. При наступній зупинці, якщо водій знов покаже образ посвідчення в телефоні, його достовірність не буде встановлено, тож штрафні санкції порушнику забезпечено.
Як скористатись додатком «Дія»
Додаток безкоштовно доступний для скачування в сервісах Google Play (для встановлення на ОС Android) та AppStore (для IOS). У перші дні у багатьох бажаючих виникли проблеми через неабиякий ажіотаж і перевантаження серверу. Згодом ці труднощі зниклі.
Після встановлення додатку на смартфон треба ідентифікувати свою особу через технологію BankID. Наразі його підтримують 16 банків в Україні – зокрема Ощадбанк, Приватбанк, Альянс банк, А-банк, Ідея банк, Кредобанк, Мотор банк, ПУМБ, Радабанк, Форвард. Таку ж саме процедуру можна пройти й в особистому кабінеті Monobank.
Далі потрібно ввести чотиризначний код і запам’ятати його. Або ідентифікуватися за відбитком пальця – TouchID. Оцифровані документи автоматично завантажаться з державного транспортного реєстру разом з унікальним електронним ідентифікатором – QR-кодом.
Додаток «підтягує» права, видані після 2014 року – вони вже оцифровані. Водіям зі старими посвідченнями потрібно верифікувати їх в електронному кабінеті. В заявці вказати, який орган видавав права. Через декілька днів, після підтвердження, можна пред’являти документи з телефона.
Далі – більше
Електронні посвідчення водія та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу – це перші сервіси МВС в мобільному додатку «Дія». Наступним кроком буде запровадження цифрової версії полісу автострахування. Таким чином, практично всі документи, що мають бути у водія, з’являться в одному застосунку.
Запровадження оцифрованих документів для водіїв є частиною загальнодержавної концепції «Держава і я» (скорочено «Дія»), яка передбачає перехід більшості державних послуг з аналогового режиму у цифровий. У Міністерстві цифрової трансформації впевнені, що це зробить їх зручнішими та виключить корупційну складову. Більше подробиць та відповідей на питання можна побачити на сторінці у Фейсбуці міністра цифрової трансформації Михайла Федорова.
Світлана Денисенко, «Донеччина. ЗмІнИ»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!