Продовжуємо розповідати про види трудових угод, що укладаються між роботодавцями та працівниками. У попередніх публікаціях йшлося про трудові договори та трудові контракти.
Зараз розглянемо нюанси правовідносин, які виникають при укладенні Договору цивільно-правового характеру (ЦПХ).
Одразу зазначимо, що договір ЦПХ є цілком законним правочином, а іноді – більш доречним, ніж інші види трудових угод. В той же час, перед тим, як укладати договір ЦПХ, варто зважити всі його переваги та недоліки, щоб визначитись, чи є він насправді прийнятним і вигідним працівникові.
Особливості договору ЦПХ
Договір цивільно-правового характеру укладається, зазвичай, при виконанні непостійної роботи, коли потреба у послугах того чи іншого характеру виникає час від часу, або взагалі одноразово. У такому випадку підписується угода, за якою працівник зобов’язується виконати певний обсяг роботи (чи надати певні послуги), а роботодавець повинен сплатити винагороду за результат праці. За такими ознаками договір ЦПХ ще називають договором підряду.
На відміну від трудового договору чи контракту, які регламентуються Кодексом законів про працю, договір ЦПХ регулюється Цивільним кодексом України (глави 61 та 63). Сторони укладають письмовий договір, предметом якого є кінцевий результат або надана послуга. Кожна зі сторін у будь-який момент може розірвати договір.
У разі укладення договору ЦПХ роботодавець не вважається роботодавцем з точки зору трудового законодавства, а лише замовником. З іншого боку працівник є лише виконавцем, який виконує роботу чи надає послугу. Відповідно, на таких виконавців не поширюються гарантії, передбачені трудовим законодавством.
Робота на підставі договору ЦПХ не є традиційним працевлаштуванням, а отже, запис про неї не вноситься у трудову книжку.
У договорі ЦПХ зазначається вичерпний перелік робіт/послуг і конкретний строк їх виконання (або виконання окремих етапів). За таким договором оплачується не сам процес праці, а його результат, який визначається після закінчення роботи та оформлюється актом, підписаним обома сторонами. На підставі акту здійснюється оплата.
Преференції для роботодавців і недоліки для працівників
Виконуючи роботу за договором ЦПХ, працівник не може претендувати на соціальні гарантії – наприклад, на оплачувану відпустку, оплату лікарняного, допомогу по безробіттю. Гарантій надаються лише у випадку , якщо виконавець самостійно здійснює відрахування до соціальних фондів.
Таких робітників не зараховують до штатного розпису підприємства, не надають їм робоче місце та не забезпечують засобами виробництва. Робітник сам повинен організувати свою роботу і виконати її в строк.
З іншого боку роботодавець не зобов’язаний створювати безпечні умови праці, слідкувати за охороною праці, та нести відповідальність у разі настання нещасних випадків.
Під час виконання робіт/надання послуг не використовується термін «заробітна плата». Працівникові виплачується винагорода, розмір якої визначається договором. І якщо при укладенні трудового договору розмір оплати праці не може бути нижчим, ніж встановлена законом мінімальна заробітна плата, то за договором ЦПХ винагорода не прив’язується до мінімалки, тому може бути меншого розміру.
Таким чином, працівник більш захищений, коли працює за трудовим договором. Натомість особа, яка виконує роботу/надає послуги за договором цивільно-правового характеру, значно ущемлена у своїх трудових правах. Тож, підписуючи договір ЦПХ, потрібно уважно прочитати всі його положення. Особливо ті, що стосуються обов’язків і відповідальності сторін, розміру винагороди та строків її виплати.
Світлана Денисенко, «Донеччина. ЗмІнИ»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!