24 квітня Парламентська асамблея Ради Європи змінила формулювання резолюції з фразою про окупацію ОРДЛО Російською Федерацією й визнала “фактичне управління” цих територій з боку РФ.
Йдеться про резолюцію “Про надзвичайний стан…”, яка присвячена випадкам призупинення окремих статей Європейської конвенції з прав людини. Зараз таку можливість задіяли три держави – Україна (після нападу РФ), Франція (після терористичних атак) і Туреччина (після спроби перевороту).
Під час розгляду українського блоку документа Асамблея майже одноголосно підтримала дві поправки, які підтверджують, що неконтрольовані урядом території Донецької і Луганської областей є «територіями, які знаходяться під фактичним управлінням Російської Федерації».
Спочатку планувалися більш сильні зміни – запропоновані поправки повинні були констатувати статус “тимчасово окупованих територій, які контролюються Російською окупаційною адміністрацією”. Однак (ймовірно, для впевненості в успіху голосування) були запропоновані усні підпоправки, в яких українські депутати відмовилися від фрази про “окупації”.
За дві відповідні поправки проголосувало 98-100 депутатів, проти – 3-4 депутата.
Таким рішенням ПАРЄ змінила формулювання резолюції, в якій констатувала окупацію непідконтрольних Україні районів Донбасу Російською Федерацією, й констатувала «фактичне управління» цих територій з боку РФ.
Як констатував керівник української делегації у ПАРЄ нардеп Володимир Ар’єв, на власній сторінці у Фейсбуці, це рішення має чотири головні значення:
1) з України знімається відповідальність за всі злочини, які вчинені на підконтрольних територіях. Натомість, відповідальною стає Росія.
2) ніхто не зможе дорікнути Україну за будь-яку подію або управлінський вплив на непідконтрольній території, але Росію – ще як.
3) неналежне гуманітарне або соціальне забезпечення на непідконтрольній території, що часто дорікали Україні деякі західні політики або навіть лідери, стає проблемою Росії. Коротше кажучи, речі не просто названі своїми іменами, а також із призначенням прямо відповідального за все, що відбувається в ОРДЛО. І відповідального звуть Російська Федерація. Звідси ще один висновок для Заходу, головний:
4) ніякої громадянської війни в Україні немає. Є окупація. Розмови закінчено – факт зафіксовано в документі.
Відомий журналіст Аркадій Бабченко, також у соцмережі, прокоментував резолюцію ПАРЄ, додавши, що думку РФ просто проігнорували.
«ПАРЄ визнала ОРДЛО «територіями, що знаходяться під ефективним контролем Російської Федерації». Формулювання «ефективний контроль» – не значить «якісне, хороше управління». Вона означає фактичне управління. До сьогоднішнього дня проблема була в тому, що Росія не визнавала себе окупуючої стороною. Сьогодні на думку Росії вирішено було забити болт. По факту – це визнання Росії окупантом. Вітаю з черговою багатоходівкою. Оплески», – підсумував Бабченко.
Що усе це означає для України та чи приблизить повернення непідконтрольного Донбасу?
На жаль, прямого впливу на повернення окремих районів Донбасу до України резолюція ПАРЄ не дасть, натомість, це є явним проявом підтримки, що має Україна з боку Заходу й може стати черговим приводом для посилення санкцій.
Так, Країни «Великої сімки»” (G7) стурбовані дестабілізуючими діями Росії в Україні, Сирії та інших сусідніх державах. Про це йдеться у спільній заяві представників країн G7 від 24 квітня.
«Глави МЗС G7 обговорили загальну стурбованість із питань міжнародного миру та безпеки, включаючи Сирію, Україну та Північну Корею… Міністри зачепили тему дестабілізуючої поведінки Росії, в тому числі її неприйнятні дії в Сирії, Україні і в інших сусідніх країнах», – йдеться в заяві.
Міністри закордонних справ «Великої сімки» також звинуватили Росію у втручанні у внутрішні демократичні процеси та проведення кампанії з дезінформації.
Речник Міністерства закордонних справ України Мар’яна Беца на своїй сторінці у Twitter повідомила, що західні країни повинні розширити санкції проти Росії у зв’язку з збільшенням кількості обстрілів на Донбасі з боку бойовиків.
«Різка ескалація на окупованому Донбасі. 24 квітня зафіксовано 69 обстрілів, 11 поранених серед українських військових російськими найманцями. Санкції потрібно посилити», – написала вона.
Так за даними прес-центру штабу АТО за 24 квітня ЗСУ підверглися обстрілам 69 разів.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!