Незважаючи на чергове «великоднє» перемир’я, що розпочалося в зоні проведення АТО 30 березня о 00:00, тиші на передовій як не було, так і немає.
Як повідомляє прес-центр антитерористичної операції у Фейсбуці, за 4 квітня на Донеччині зафіксовано 39 обстрілів позицій українських військовослужбовців із боку бойовиків. У результаті обстрілу ні один український військовий не постраждав.
Як виявилося згодом, оголошене з 30 березня «великоднє» перемир’я тривало всього 10 хвилин. У період з 30 березня по 2 квітня 2018 з боку бойовиків зафіксовано 101 обстріл, з них 93 – прицільні.
У свою чергу в самопроголошеній ДНР заявили, що українські силовики 15 разів порушили режим припинення вогню в Донбасі.
Тим часом у тилу рахують скільки грошей потрібно для відновлення регіону після військових дій. Так, ще в 2017 році в Міноборони України заявили, що для відновлення Донбасу потрібно 50 мільярдів доларів.
Втім, радник Президента України, президент Центру економічного розвитку Олександр Пасхавер вважає, що насправді грошей буде необхідно значно більше, бо за його словами, відновлювати на Донбасі потрібно не тільки інфраструктуру і підприємства, а увесь соціальний спектр життя людей, а це безмірні гроші.
Він вважає, що на відновлення буде потрібно більше 10 років, а саме відновлення буде навряд чи по кишені Україні та потребуватиме зовнішньої допомоги.
«Я гадаю, що є кілька шляхів, які не напружують 100% бюджету країни. Зокрема, це може бути особливою зоною, як китайці робили в свій час. Тобто ми підготували Донбас для того, щоб туди могли входити капіталовкладення, зняли б податки і так далі. Крім того, я не сумніваюся, що західні країни допоможуть нам це зробити», – розповів він у інтерв’ю виданню «Обозреватель».
Втім далеко не всі дотримуються такої оптимістичної точки зору, що слід заглядати так далеко, як відновлення, оскільки, коли скінчиться агресія РФ та бойові дії на Донбасі – невідомо.
Так, міністр оборони України Степан Полторак у інтерв’ю «Урядовому кур’єру» заявив, що Російська Федерація не збирається відмовлятися від продовження збройної агресії на сході України.
«За нашими даними, Російська Федерація не збирається відмовлятися від продовження збройної агресії на сході України. Про це свідчить російська військова присутність в окремих районах Донецької і Луганської областей та ведення бойових дій проти Збройних сил України. Тільки в минулому році наші позиції на сході ворог обстріляв понад 15 тисяч разів», – заявив Полторак.
Разом з тим, Полторак зазначив, що Україна і надалі буде підтримувати курс політико-дипломатичного врегулювання конфлікту на Донбасі.
«У той же час ми можемо і будемо використовувати суверенне право на самооборону. Тому наша країна буде діяти в рамках комплексу політико-дипломатичних, санкційних та інших заходів для відновлення територіальної цілісності України, і стримування та відсічі збройній агресії РФ», – додав він.
Протистояння між Україною і Російською Федерацією збережеться навіть після завершення конфлікту на Донбасі, адже війна між країнами триває вже кілька століть. Такий прогноз дав заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб Юрій Гримчак у ефірі «112 Україна».
Постійний представник України при Організації Об’єднаних Націй Володимир Єльченко вважає, що агресія Росії в Україні переросла в гібридну війну світового масштабу, про що він заявив у Прінстонському університеті в США 4 квітня, повідомляє «Укрінформ».
«Гібридна війна, яку веде Росія проти України, поступово перетворюється в глобальну гібридну війну. Вона ведеться на всіх рівнях, на різних полях битв і з різною інтенсивністю», – заявив дипломат.
Єльченко додав, що зараз Кремль перетворює Крим у величезну військову базу і продовжує агресію на сході України. «Неправомірні дії Росії, а також безперервна пропаганда, дезінформація, підроблені новини та інші гібридні інструменти застосовуються Росією щодня в безперервному режимі», – сказав постпред ООН.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров, виступаючи на Московській конференції з міжнародної безпеки заявив, що Україна «саботує» виконання Мінських угод і готується до силового сценарію на Донбасі, а Захід це заохочує.
«Намагаються піддати ревізії й Мінські домовленості, щодо врегулювання “внутрішньоукраїнської” кризи, виконання яких саботується нинішньою київською владою. Їхні покровителі у США та Європі закривають на це очі, одночасно заохочуючи дії “партії війни” в Києві, яка прагне вирішити проблему Донбасу силовим шляхом», – сказав він.
Тобто більшість експертів вважає, що питання відновлення Донбасу та мирного життя у регіоні, на жаль, знаходяться у далекій перспективі.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!