Заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій і вимушено переміщених осіб Георгій Тука передрікає екологічну катастрофу Донецькому регіону через затоплення шахт в «ДНР/ЛНР».
За словами заступника міністра, мова вже не йде про порятунок Донбасу – потрібно переселяти людей. Про це Георгій Тука заявив в ефірі 5 каналу.
«Мова йде взагалі не про порятунок Донбасу. На цьому хрест. Йдеться про поступове звільнення цього регіону від людей, тому що люди там існувати не зможуть протягом 10 років», – сказав він, посилаючись на доповідь НАН України.
Тука повідомив, що на Донбасі затоплена низка забруднених шахт, в тому числі ті що містять залишки радіоактивних матеріалів. В результаті затоплення відбувається підняття зараженої води і підвищення рівня радіації в природних водах. Крім того, в регіоні очікуються масові просідання і провали грунту.
За словами заступника міністра, 88% резервних джерел питної води на підконтрольної Україні частині Луганської області вже визнані непридатними для використання. Вода з них найближчим часом пошириться на непідконтрольних територіях України і в Російській Федерації. Загальна площа забруднення може досягти 15 тисяч квадратних кілометрів.
В даний час різниця в мінералізації води річки Сіверський Донець в місці, де він входить на територію України і в місці, де він виходить, становить вісім разів.
«Закони фізики однаково діють і на території України, і на території Сполучених Штатів, і в будь-якому місці. За результатами доповіді НАН щодо гуманітарної катастрофи, Донбас приречений протягом десяти максимум років. Уже розпочато такі процеси, які локалізувати неможливо», – підкреслив Георгій Тука.
Тука також додав, що з приводу екологічної катастрофи в Донбасі необхідно починати міжнародні дискусії.
Екологи не можуть точно оцінити реальний стан справ і масштаби поширення загрози, оскільки немає можливості провести екологічну експертизу на непідконтрольною території. Очевидно, що українська влада теж не може вплинути на процес затоплення шахт в «ДНР/ЛНР».
За словами заступника голови Національного екологічного центру Олексія Василюка, Україна не може проводити роботи по відкачці води на територіях, підконтрольних сепаратистам через загрозу безпеки співробітників.
«З цієї ж причини нам невідома точна кількість затоплюваних шахт. Однак багато еко-активістов принципово не хочуть виїжджати із зони АТО. Завдяки цим людям, нам відомо про сім працюючих шахтах. Про всі інші ми або нічого не знаємо, або знаємо, що вони затоплюються. На даний момент нам точно відомо про повне або часткове затоплення шахт «Бутовська» і «Ясинівка-Глибока» в Макіївці, Моспінської шахти, шахт «Трудовська» і «Жовтнева» в Донецьку, шахти «Білоріченська» в Лутугинському районі Луганської області, яка вже не підлягає відновленню, шахти імені Мельникова в Лисичанську, шахти «Комсомолець Донбасу» Кіровського району Донецької області, шахти імені Вахрушева в Ровеньках, шахти імені Коротченка в Селідово, зруйнованої шахти «Прогрес» в Торезі, шахти «Червоний Партизан» в Свердловську, Іловайской шахти, шахти Волинської з Розсипного, повністю затоплені шахти «Луганська» та «Машинский блок», шахти «Марія Глибока» в Первомайську і шахти Єнакіївської», – передає слова еколога Informator.
Якщо не почати терміново викачувати отруйну шахтну воду, вона може змішатися з грунтової прісною водою, потрапити в річки. Ґрунтова вода активно пересувається на великі території. Це означає, що в усьому Донбасі воду не можна буде пити, а зрошувати поля буде нічим.
Проблему посилюють географічні особливості розташування Донецького кряжа – височини заввишки до 370 метрів, яка простягнулась з півночі на південь Донецької і Луганської областей. Саме на ії території знаходиться так званий Центральний район Донбасу, який є місцем зосередження вугільних шахт. Після того, як режим відкачування шахтних вод виявився порушений, рівень шахтних вод серйозно піднявся. Вода, що опинилася на височини, якщо її періодично не відкачувати, стікає вниз.
В цьому і криється основна небезпека для підконтрольних Україні міст. Якщо висота Горлівки і Єнакієвого над рівнем моря становить у середньому 200-300 метрів, то ряд прилеглих міст підконтрольної Україні частини Донбасу виявляються нижче цього показника: Бахмут розташований приблизно на 150 метрах над рівнем моря, Торецьке – близько 180 метрів, Костянтинівка – близько 190 метрів, населені пункти Світлодарськ та Новолуганське 172 і 205 метрів відповідно.
Тобто, природний стік неоткачіваемих шахтних вод відбуватиметься саме в напрямку українського Донбасу, що лежить в більш низинних місцях. На практиці це означає, що підземні води з шахт Горлівки, Донецька, Єнакієвого можуть, а швидше за все, вже потрапили в питну воду прилеглих міст.
Окрему небезпеку, про яку сказав Георгій Тука, представляє шахта імені Юних Комунарів (Юнком) в Єнакієвому, в якій в 1979 році проводили підземний ядерний вибух. Порушення в режимі водовідливу цієї шахти можуть викликати вихід радіаційних речовин на поверхню.
Світлана Денисенко
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!