Донеччина має потенціал для активізації процесів децентралізації
З початку 2018 року Донецька область просунулася з 13 на 9-те місце в загальному рейтингу по створенню об’єднаних територіальних громад. На території області створені 10 об’єднаних територіальних громад, ще 7 чекають на призначення перших виборів у ЦВК.
За даними серпневого моніторингу децентралізації влади та реформування місцевого самоврядування Донецька область знаходиться на 9 місці серед 24-х областей. Випереджає Донеччину Сумська область на 8 місці, наступною за регіоном йде Миколаївська область, яка на 10 місці. Перше місце посідає Житомирська область, замикає рейтинг – Вінницька.
Загальний рейтинг складає Міністерство регіонального розвитку за даними щомісячного моніторингу процесу децентралізації, що містить декілька параметрів. Зокрема, враховується кількість створених громад, охоплення площі території об’єднаними громадами, кількість населення в ОТГ і таке інше. На думку експертів з децентралізації, не всі вони є показовими. Крім того, просуванню процесів об’єднання на Донеччині перешкоджають безпекові питання.
“За кількістю об’єднаних громад Донецька область посідає 19 місце, але моніторинг за цим показником враховує кількісні дані. Наприклад, у лідерах Дніпропетровська область, де утворена 61 громада. За діючим перспективним планом, який враховується при складанні рейтингу, на території Донецької області мають бути утворені 39 ОТГ”, – зазначив Артем Вівдич, директор Донецького Центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки Програми “U-LEAD з Європою”.
На переконання експертів Донецького ЦРМС, у загальнонаціональному моніторингу більш показовим є рейтинг охоплення площі регіону об’єднаними громадами. За покриттям площі об’єднаними громадами у Донецькій області 12-та сходинка в рейтингу. Два райони – Лиманський та Олександрівський – стовідсотково покриті ОТГ: у першому створена Лиманська ОТГ, у другому вибори в Олександрівську ОТГ відбулись у квітні поточного року, а Новодонецька громада чекає на призначення виборів.
У Донецькій області є потенціал для покращення своїх позицій за кількістю населення, охопленого ОТГ. 16,7% усього населення області вже живуть на території ОТГ, за цим показником Донецька область посідає 17 місце. Покращити цей показник дозволить утворення об’єднаних громад навколо міст обласного значення шляхом приєднання навколишніх територій. Активізація процесів у Маріуполі, Бахмуті, Дружківці, Слов’янську, Краматорську збільшить кількість людей, які живуть в ОТГ.
З різних причин у шістьох районах Донецької області досі не створена жодна об’єднана громада. Мангушський, Нікольський, Великоновоселківський – великі за територією сільськогосподарські райони, а також Покровський, Ясинуватський, Мар’їнський райони мають перепони на шляху створення громад, пов’язані з вирішенням безпекових питань чи проблем адміністративно-територіального устрою.
У Донецькій області шосте місце в загальному рейтингу за кількістю громад з населенням до 5 тис. людей. Таких громад у регіоні всього чотири. Шахівська ОТГ чекає на приєднання Золотого Колодязя, що дозволить збільшити чисельність населення. Серед малих громад – Андріївська, Званівська ОТГ та Криворізька у Добропільському районі, яка чекає на призначення перших виборів.
Отже, Донеччина має потужний потенціал для створення об’єднаних територіальних громад і загалом для просування реформи децентралізації у регіоні.
Матеріал підготовлено в рамках проекту “Маяк” за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США. This project was supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!