Допомога від держави: на що можуть розраховувати безробітні та роботодавці
Понад 9 тисяч осіб звернулося до міських та районних центрів зайнятості за 1,5 місяця карантину. Такі цифри навела директорка Донецького обласного центру зайнятості Валентина Рибалко. Нині спрощено процедуру подання документів для надання статусу безробітного та призначення допомоги. Крім цього, роботодавці можуть отримати допомогу по частковому безробіттю на період карантину.
Статус безробітного та допомога з першого дня звернення
Станом на 1 травня порівняно з початком року кількість безробітних на Донеччині зросла на 69%. Такі дані озвучила директорка Донецького обласного центру зайнятості Валентина Рибалко. Загальна кількість безробітних в області наразі становить 18200 осіб, а от допомогу отримують 15500.
Нині спрощено процедуру подання документів до центрів зайнятості. Для цього треба заповнити чи написати власноруч дві заяви – про надання статусу безробітного та призначення допомоги. Їх можна подати:
- Через скриньку для кореспонденції в центрі зайнятості: заяву треба роздрукувати і заповнити вдома чи безпосередньо в центрі зайнятості, але для заповнення знадобляться паспортні дані, номер ідентифікаційного коду, дані про освіту та попередню трудову діяльність.
- Відправити на електронну пошту: написати заяви власноруч чи роздрукувати та заповнити їх, потім сфотографувати чи відсканувати та відправити на e-mail центру зайнятості; у темі листа слід зазначити прізвище, ім’я та по батькові.
Надіслані заяви вважаються отриманими у день їхнього надходження. У разі подання у неробочий час або у вихідний дні – заяви будуть розглянуті у найближчий робочий день. Однак оригінали документів необхідно буде подати впродовж 10 днів після завершення карантину.
Або оформити допомогу на порталі «Дія». Для цього треба:
- авторизуватись у кабінеті користувача за допомогою електронного підпису;
- заповнити одну онлайн-анкету;
- отримати підтвердження чи відмову на електронну пошту або на телефон про надання статусу безробітного та виплати допомоги.
Під час карантину статус та призначення допомоги по безробіттю присвоюється з першого дня після подання заяви. Так само це стосується тих, хто звільнився за власним бажанням. До карантину така допомога виплачувалася лише на 91-ий день. Після ж завершення час розгляду заяв буде змінено.
Роботодавці, які скоротили власну діяльність, можуть отримати допомогу
З 28 квітня набув чинності «Порядок надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2». Допомогу можуть отримати представники малого та середнього бізнесу, які зупинили або скоротили свою діяльність через карантин.
Роботодавець за місцем реєстрації до центру зайнятості має подати такі документи:
- Заяву в довільній формі, в якій має бути зазначено належність до малого чи середнього бізнесу відповідно до ст. 55 Господарського кодексу України, а також копії документів щодо середньої кількості працівників та доходу роботодавця за попередній календарний рік.
- Засвідчену роботодавцем копію наказу, в якому зазначено дату початку зупинення чи скорочення діяльності.
- Відомості про працівників, які мають потребу в такій компенсації. Зокрема, треба вказати прізвище, ім’я, по батькові робітника, номер ідентифікаційного коду або серію та номер паспорта.
- Довідку про сплату ЄСВ за останні 6 місяців, видану ДПС.
Документи можна подати поштою, через скриньку кореспонденції в центрі зайнятості або електронною поштою.
Така допомога виплачуватиметься не всім працівникам. Зокрема, право на неї не мають ті, хто отримує пенсію або працює за сумісництвом. Допомога встановлюється за кожну годину скороченого часу із розрахунку 2/3 тарифної ставки та не перевищує мінімальну заробітну плату – 4 723 грн.
Перевірка документів від роботодавця міськими та районними центрами зайнятості триває 3 робочих дні, а от рішення вже прийматимуть в обласному центрі. У разі позитивного висновку роботодавець та центр зайнятості мають укласти договір упродовж трьох робочих днів.
Подати документи для отримання допомоги по частковому безробіттю можна впродовж 30 днів з моменту зупинки чи скорочення діяльності. Аби дізнатися більше інформації про ці та інші питання, Донецький обласний центр зайнятості планує проводити вебінари для представників малого та середнього бізнесу.
«За підтримки Програми ООН з відновлення та розбудови миру ми отримали ліцензію для проведення вебінарів з використанням платформи «Zoom». Починаючи з середи, ми плануємо проводити такі заходи щоденно, а у разі потреби – декілька разів на день, для того, щоб поінформувати всіх підприємців про такі можливості, для того, що треба, аби реалізувати такі можливості саме для вашого підприємства», – зазначила директорка Донецького обласного центу зайнятості Валентина Рибалко.
Нині обласний центр зайнятості має понад 50 заявок від роботодавців, які хочуть отримати допомогу по частковому безробіттю. За словами Валентини Рибалко, переважно це підприємці з Бахмуту, Дружківки і Маріуполя.
Ірина Мартинова, «Донеччина. ЗмІнИ»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!