Понад 7 років доступне житло для ВПО залишається найактуальнішим питанням. У Краматорську Донецької області вирішили впровадити одразу кілька програм, щоб задовольнити потреби переселенців.
Муніципальне житло 70/30 і європейська практика оренди
Програму, яку було створено для полегшення життя вимушених переселенців, підтримують одночасно уряд України, німецький банк розвитку KfW та місцева влада Краматорську. Завдяки її реалізації ВПО зможуть стати як власниками квартир, так і отримають можливість довгострокової оренди.
«Гарна можливість для жителів Краматорська — тимчасове житло, це поняття є в поточному законодавстві. У нього постановами Кабміну додана можливість отримання саме для ВПЛ такого житла. Ця постанова 70/30, як її в народі називають, де 70% фінансування здійснюється коштом субвенції з держбюджету, 30% виділяє місцеве самоврядування, купуються квартири на вторинному ринку і формується житлова черга з числа переселенців, подаються документи, і люди отримують ось таке житло», – розповів Ворошков.
За словами Ворошкова, йдеться про житло найбільш незахищених категорій населення, які працюють, але ніколи не підпадали під програми гуманітарної допомоги. Краматорськ прийняв рішення з приводу програми «Доступне житло» для ВПО, одна на це зважились далеко не всі міста області.
Він зазначив, що в європейській практиці, наприклад, у Німеччині, таких прикладів дуже багато. Більш ніж половина населення орендують муніципальне житло на довгостроковій основі. Тож це надає гарантію, що через деякий час родину не виженуть просто неба, тому що продали квартиру.
Чим відрізнятиметься доступне житло для ВПО?
Зазначається, що житло буде обладнане енергозберігаючими технологіями, тож комунальні платежі будуть набагато меншими, ніж у звичайних квартирах. Окрім того, радник обіцяє, що орендна плата буде невисокою і зараз взагалі йде робота над тим, щоб надали можливість згодом викупити це житло.
«Колеги працюють зараз над тим, щоб внести зміни до законодавства, аби була оренда з подальшим викупом. Щоб людина могла збирати гроші і потім викупити цю квартиру», — уточнив Ворошков.
За допомогою німецьких партнерів, німецького банку розвитку KfW, через Міжнародну організацію з міграції у Краматорську і Сєвєродонецьку впроваджується також пілотний проєкт будівництва житла. Наразі вже виділено місце для будівництва та ведеться робота над проєктом.
(матеріал підготовлено за даними «Дім»)
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!