Доступні ліки за електронними рецептами майже недоступні у Краматорську

3212
коментарі відсутні

Доступні ліки за електронними рецептами майже недоступні у Краматорську

Наразі всього чотири аптеки на 200-тисячне місто відпускають ліки за новою процедурою. Це спричиняє черги та незадоволення серед хворих, які користуються урядовою програмою реімбурсації “Доступні ліки”.

Раніше вони отримували медикаменти безкоштовно за паперовими рецептами, але з 1 квітня – лише за електронними. Минув майже місяць, проте більшість міських аптек й досі не підготувалися до роботи у новому форматі.

“Мені постійно потрібні ліки проти діабету, втім раніше не було проблем з паперовими рецептами. Цього місяця лікар виписав електронний рецепт, але виникла проблема з отриманням пігулок. В тій аптеці, де я обслуговувався раніше, мені відмовили – сказали, що з такими рецептами ще не працюють. Довелося шукати іншу, підказали цю на Станкобуді. Приїхав сюди у 8:30, тут була страшенна черга. Ось, тільки о пів на дванадцяту отримав ліки. Люди нервують, кожен стоїть біля каси по 15-20 хвилин. При цьому працює лише одна аптекарка, тож черга затримується надовго”, – скаржиться Борис Іванович.

 

Доступні ліки за електронними рецептами майже недоступні у Краматорську - Фото №1

 

До бесіди підключаються й інші пацієнти. Кажуть, що доводиться по декілька разів приходити до аптеки, щоб отримати ліки – то немає зазначеного у рецепті препарату, то система “не бачить” самого рецепту, то їх не встигають обслужити до кінця робочого дня. Вважають, що було б набагато легше, якщо б більше аптек працювали з електронними рецептами.

У аптекарів свої нарікання та виправдовування. Завідувачка обласної комунальної аптеки № 302 Наталія Милостивенко перед усім наголошує, що вона не є професійним користувачем комп’ютеру, тож навчатися працювати у системі доводилося самій. Тому на перших порах цілком можливі помилки та затримки.

“До того ж, програма занадто складна та незручна. Щоб отоварити один рецепт, доводиться зробити декілька кроків, ввести 16-значний код, підтягнути свій електронний підпис, дочекатися відповіді. А таких рецептів у однієї людини може бути декілька. Бува ще й програма “зависає”, чи потрібного препарату немає в наявності. Яке напруження виникає у черзі, ви самі бачите. Зараз я працюю одна – всі інші аптекарі звільнилися, не витримали навантаження. Це справді дуже важко”, – розповідає Наталія Милостивенко, одночасно обслуговуючи чергового пацієнта.

 

Доступні ліки за електронними рецептами майже недоступні у Краматорську - Фото №2

 

Валентина Іллівна, яка чекає своєї черги, дещо розряджає ситуацію:

“Все нове спочатку складно, згодом буде краще. Аптекарі поступово навчаться працювати у системі, не будуть боятися комп’ютеру, робота прискориться. Я вважаю, що отримання ліків за електронним рецептом – це дуже хороша система, яка виключає можливості будь яких маніпуляцій та корупції. Те, що зараз відбувається у Краматорську, говорить про те, що саме аптеки перешкоджають запровадженню нової форми, оскільки не хочуть діяти прозоро”.

 

Доступні ліки за електронними рецептами майже недоступні у Краматорську - Фото №3

 

Зі свого боку міські Центри первинної медико-санітарної допомоги зробили все необхідне, щоб почати видавати електронні рецепти за програмою реімбурсації. Робочі місця всіх лікарів первинної ланки – педіатрів, терапевтів, сімейної медицини – оснащені комп’ютерами з відповідною програмою, у кожного лікаря оформлено електронний цифровий підпис, всі навчені працювати у системі.

“Два тижні тому лікарі почали виписувати електронні рецепти пацієнтам, які мають хронічні захворювання: діабет ІІ типу, бронхіальну астму, серцево-судинні патології. Звичайно, тільки тим, хто уклав декларацію зі своїм лікарем. Однак є велика проблема у нашому місті – недостатня кількість аптек, котрі видають ліки за електронними рецептами. Сподіваюсь, що найближчим часом ситуація виправиться”, – зазначив головний лікар Центру первинної медико-санітарної допомоги Олександр Власенко.

 

Доступні ліки за електронними рецептами майже недоступні у Краматорську - Фото №4

 

За інформацією начальника відділу охорони здоров’я Краматорської міськради Валерії Мельник, на даний час з електронними рецептами працюють три аптечних пункти фармацевтичної мережі “Грандфарм” та обласна комунальна аптека № 302 “Фармація” у мікрорайоні Станкобуд.

Решта аптек, які у великій кількості існують у Краматорську, відверто затягують з переходом на електронні рецепти. Як нам пояснили в одній з них, головний офіс мережі знаходиться в Києві, а звідти не надходило команди підключатися до системи. Крім того, кожному аптекарю потрібно буде зробити у податковій інспекції електронній підпис, який дозволяє працювати у програмі “Доступні ліки”. З цим теж ніхто не квапиться. А тим часом краматорчани, які мають хронічні захворювання, вимушені витрачати час та нерви, щоб отримати необхідні ліки.

 

Матеріал підготовлено в рамках проекту “Маяк” за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні.
Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.
This project was supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine.
The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.

 

Доступні ліки за електронними рецептами майже недоступні у Краматорську - Фото №5

 

Доступні ліки за електронними рецептами майже недоступні у Краматорську - Фото №6

 

Доступні ліки за електронними рецептами майже недоступні у Краматорську - Фото №7


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика