Досвід відновлення інших регіонів країни може допомогти Донеччині та Луганщині

Попри те, що в Україні нині триває повномасштабне вторгнення росіян і щоденними обстрілами ворог руйнує житлові будинки, інфраструктуру, підприємства, у деяких областях вже почалось відновлення. Досвід відбудови інших регіонів може бути корисним у майбутньому і Донеччині, і Луганщині. Водночас громадські активісти зі сходу, які знайшли прихисток в інших областях, долучаються до відновлення на місцях та набувають нових знань. Після перемоги вони сподіваються втілити свої ідеї у рідних громадах.

Інструменти та приклади для відбудови

У постраждалій від бойових дій та окупації росіянами Чернігівській області втілюють проєкти з відновлення. Зокрема вдалося відбудувати адмінприміщення, звести будинки для внутрішньо переміщених осіб, відремонтувати укриття. Виконавчий директор Чернігівського регіонального відділення Асоціації міст України Микола Силенко зазначив, що до реалізації цих проєктів були залучені кошти міжнародних партнерів. Він також повідомив, що нині в області відновлена більшість постраждалих від обстрілів об’єктів.

«Потенційно нашу модель проєктів можна застосовувати на Донеччині чи Луганщині. Висвітлення проблем, з якими ми стикаємось у впровадженні проєктів з відбудови, може допомогти громадам Донецької області обійти ці проблеми. Відбудова регіону буде потребувати багато грошей та залучення донорів. Вони прискіпливо вивчають проєктно-кошторисну документацію (ПКД). Від її якості напряму залежить – дасть донор гроші на проєкт чи ні. Неякісна ПКД може призупинити всі роботи, допоки документація не пройде повторне проходження експертизи», – розповів Микола Силенко.

В Україні триває процес розбудови електронної демократії, до якої долучився Центр розвитку інновацій (ЦРІ). Команда фахівців об’єдналась для цього 10 років тому. Крім впровадження ІТ-рішень для е-петицій, е-звернень, Громадського бюджету тощо, У ЦРІ створюють та розвивають нові інструменти. Серед них економічний профайл громади (ЕПГ).

ЕПГ об’єднує на одній платформі великий масив даних з-понад 100 реєстрів та офіційних джерел. Інструмент розроблений для громад та відображає всі показники їхньої життєдіяльності. Загалом це 22 інформаційні блоки, які стосуються бізнесу, земельної сфери, податків, надходжень, майна тощо. Інструмент форматує дані в таблиці Excel, що дозволяє завантажити дані та працювати з ними.

«ЕПГ – це потужний інструмент, який надає громаді унікальні можливості. Він необхідний для написання стратегії, документів, програм, які ґрунтуються на перевірених даних. Він дозволяє робити глибокий та повний аналіз динаміки міграційних процесів бізнесу, що сприяє прийняттю рішень з його підтримки чи для створення партнерства. Все це частина економічного відновлення громад та підсилення їхньої спроможності», – розповіла Анна Скляренко, координаторка мережі регіональних партнерів ЦРІ.

Голоси Луганщини та Донеччини у процесах відновлення

Іван Потапов з Кремінної у 2022 році через повномасштабне вторгнення рф змушений був шукати прихисток у Рівному. Ще до великої війни він став членом молодіжної ради у рідному місті. Активні учасники спільноти будували плани розвитку громади, серед них – створення молодіжного центру на базі місцевої бібліотеки. Тоді молодь отримала підтримку місцевої влади та залучила кошти донора. У приміщенні провели необхідні роботи та запланували відкриття центру на березень 2022 року. Але широкомасштабне вторгнення зруйнувало всі плани.

«Більшість нашої активної молоді опинилась у різних куточках України. Майже весь 2022 рік ми оговтувались, але у наступному році розпочали відновлювати зв’язки. З’ясувалось, що у Рівному є наша активна молодь з Кремінної, а ще молодь зі Старобільська та Лисичанська. Ми провели декілька опитувань, які показали, що є попит на неформальну освіту. Це потребує простору та обладнання, бо крім волонтерства, підприємництва чи проєктного менеджменту, молоді цікаві теми створення медіаконтенту та друку на 3Dпринтері. Так було прийнято рішення про відбудову у Рівному того, що ворог зруйнував у Кремінній. Була сформована грантова заявка, почався пошук грантодавця, а згодом – проведена закупівля техніки та відновлено приміщення», – розказав Іван Потапов.

Дивіться також: Налагоджують діалог з громадою задля майбутнього відновлення

Молодіжний простір запрацював вже на початку серпня цього року. Він слугує майданчиком для неформального спілкування та обміну ідеями, а також для проведення тренінгів та майстер-класів. До цього долучається молодь Рівного, у якому понад 10 тис. студентів.

Серед тих, кому також довелося через повномасштабне вторгнення росіян покинути рідну домівку – Тетяна Шик. У рідному Бахмуті вона була головою дев’яти(!) ОСББ. Нині жінка мешкає у Павлограді. У приймаючій громаді Тетяна є головою ради ВПО та членкинею громадської ради. На новому місці активістка ділиться успішними практиками, які впроваджували у Бахмуті. Серед них – програма «Безпечний будинок», яка сподобалась мешканцям Павлограда.

«Для себе я зрозуміла, що не можна зупинятись, не можна жити тільки мріями про повернення. Потрібно робити корисні справи чи вдосконалюватись там, де ти є зараз. Маючи вищу освіту, я скористалась державною програмою та отримала ваучер на навчання. Мене цікавить тема відбудови та будівельна галузь. Нові знання можуть бути корисними для рідного Бахмуту. Поки ж накопичую досвід, знайомлюсь з новими людьми, вивчаю успішні історії інших громад», – розповіла Тетяна Шик.

Читайте також: Олександрівська громада на Донеччині оновила Стратегію розвитку та почала її реалізацію

Марина Романцова


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies