Наразі завершується підрахунок голосів, отже лише подекуди відомі офіційні результати місцевих виборів, а по деяких громадах та районах – тільки попередні.
В Донецькій області ці перегони визначилися найнижчою по Україні активністю виборців – на дільниці прийшли всього 31,67% від тих, хто мав право голосу. Також були зафіксовані чисельні порушення – як напередодні дня виборів, так і під час голосування.
Проте, ані низька явка, ані порушення не вплинули на волевиявлення громадян, а отже, вибори відбулися. Такі висновки надають Комітет виборців України та міжнародні спостерігачі.
«Процес голосування відбувався загалом спокійно і прозоро, та був добре організований, а дільниці переважно дотримувались встановлених процедур. Процес підрахунку голосів, за яким спостерігала місія, часто затягувався, але переважно був впорядкованим та прозорим, процедури загалом були дотримані. Декілька випадків початкового етапу підрахунку голосів, за яким спостерігала місія, були оцінені як організовані та спокійні», – говориться у заяві Місії ОБСЄ зі спостереження за виборами.
Два міста обиратимуть голів у другому турі
За діючим Виборчим кодексом, вибори голів міст, сіл і селищ у маленьких населених пунктах (до 75 тисяч виборців) проводяться в один тур. Обраним вважається той кандидат, за якого проголосувала проста більшість виборців.
У містах з більшою кількістю виборців, якщо жоден з претендентів не набрав 50% плюс один голос, проводиться другий тур серед двох кандидатів які отримали найвищу підтримку у першому турі. В Донецькій області таких міст три – Маріуполь, Краматорськ і Слов’янськ.
У Маріуполі, за попередніми даними, другого туру не буде: діючий міський голова Вадим Бойченко набирає 68,1% голосів (дані екзіт-полу) та з великим відривом перемагає конкурентів.
У Краматорську Територіальна виборча комісія вже завершила підрахунок голосів. За її даними, більшість голосів отримали два кандидати в мери – Олександр Гочаренко (48,61%) та діючий міський голова Андрій Панков (37,75%). Їм доведеться у другому турі виборювати право очолити громаду.
У Слов’янську теж пройде другий тур. Кандидат Павло Придворов набрав 32% підтримки, а діючий міський голова Вадим Лях – 31%.
Одразу додамо, що дату проведення другого туру виборів на посаду міських голів точно не визначено. Спочатку мають бути встановлені офіційні результати (не пізніше, ніж на 12-й день після дня голосування). Потім протягом трьох тижнів відбувається підготовка повторного голосування.
Цей термін може затягнутися – наприклад, з причини судових спорів. Тож Краматорськ і Слов’янськ отримають очільників міст у другій половині листопада, і це буде у неділю.
Нові-старі голови громад Донеччини
У невеликих містах, а також селах і селищах вибори голів відбулися в один тур. Наразі відомі такі попередні результати щодо переможців:
- Бахмутська ОТГ – Олексій Рева (обраний вже всьоме, з великою підтримкою виборців, самовисуванець),
- Костянтинівська ОТГ – Олег Азаров (висуванець від ОПЗЖ),
- Святогірська ОТГ – Володимир Бандура (висуванець від ОПЗЖ),
- Часовоярська ОТГ– Дмитро Верзілов (висуванець від ОПЗЖ),
- Сіверська ОТГ – Андрій Черняєв (висуванець від ОПЗЖ),
- Соледарська ОТГ – Євген Пластун (самовисуванець),
- Селідовська ОТГ – Віталий Нешин (висуванець від ОПЗЖ),
- Дружківська ОТГ – Володимир Григоренко (висуванець від ОПЗЖ),
- Добропільська ОТГ – Андрій Аксьонов (висуванець від партії «Порядок»),
- Мирноградська ОТГ – Олександр Брикалов (висуванець від партії «Порядок»),
- Лиманська ОТГ – Олександр Журавльов (висуванець від партії «Порядок»),
- Курахівська ОТГ – Роман Падун (самовисуванець),
- Миколаївська ОТГ – Олександр Гадяцькій (самовисуванець),
- Черкаська ОТГ – Андрій Головаш (висуванець від ОПЗЖ),
- Андріївська ОТГ – Олена Нікітіна,
- Мангуська ОТГ – Володимир Караберов (висуванець від партії «Наш Край»).
- Званівська ОТГ – Софія Максименко.
Наголошуємо, що це лише неофіційні результати, які стали відомі частково з оголошень територіальних виборчих комісій, частково з публікацій політичних партій да дописів кандидатів у соцмережах.
Щодо виборів депутатів до місцевих і районних рад, варто зазначити, що мешканці Донеччини віддали свої голоси в основному за кандидатів від «Опозиційної платформи – За життя», а також підтримали регіональні партії на кшталт «Блок Вадима Бойченка», Партія «Порядок», «Команда Максима Ефимова «Наш Краматорск», «Партія миру та розвитку».
Світлана Денисенко, «Донеччина. ЗмІнИ»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!