Джинса чи заслужений піар?
Принципова дискусія розгорнулася навколо результатів моніторингу Інституту масової інформації та радником голови ДніпроОДА Юрієм Голиком на предмет замовних матеріалів у ЗМІ.
Обмін позиціями з цього приводу почався з того, що Інститут масової інформації оприлюднив результати власного моніторингу кількості замовних матеріалів (джинси) у друкованих та онлайн-ЗМІ у 10 регіонах України (Запоріжжя, Ужгород, Одеса, Дніпро, Миколаїв, Херсон, Луцьк, Полтава, Львів, Харків). Моніторинг провели у місцевих ЗМІ протягом шести місяців 2017 року (січень, лютий, березень, квітень, червень та липень).
Згідно Вікіпедії, «Джинса» — сленгове слово, яке використовується переважно в медійній спільноті. Синонім терміна «прихована реклама». Означає зумисну приховану рекламу чи антирекламу, подану у вигляді новин, авторських текстів, аналітики й телевізійних програм тощо. Джинса поділяється на комерційну та політичну. У першому випадку рекламують товари чи послуги певної компанії, в другому — політичних діячів.
ІМІ вважає, що будь-який матеріал про досягнення держустанов (обладміністрацій, муніципалітетів, тощо) має ознаки джинси, тому підпадає під цю категорію. Юрій Голик запевняє, що ДніпроОДА не витратила жодної гривні з бюджету на публікації в ЗМІ.
Приводимо позиції сторін дискусії.
ІМІ порівняв між собою кількість прихованого, як вважають експерти ІМІ, піару у регіональних ЗМІ на користь місцевої влади у різних регіонах. Найвищий рівень джинси зафіксовано у друкованих виданнях Миколаєва — в середньому 15% від загальної кількості матеріалів, у Дніпрі та Харкові — по 8% матеріалів. Серед онлайн-ЗМІ антилідером виявились ЗМІ Дніпра — 8% матеріалів містили в собі ознаки замовлення. Серед ОДА найбільше піариться Дніпропетровська на чолі з Валентином Резніченко, на другому місці — Запорізька ОДА та її очільник Костянтин Бриль, а третє місце розділили Харківська ОДА та її голова Юлія Світлична з Полтавською ОДА та її головою Валерієм Головко. Що стосується замовних матеріалів на користь міських рад та міських голів — найактивніше джинсує Дніпровська міська рада та її голова Борис Філатов, на другому місці — Харківська міська рада, на третьому місці — міський голова Полтави Олександр Мамай та Полтавська міська рада.
У відповідь на публікацію ІМІ радник голови Дніпро ОДА Юрій Голик висловився так:
«Цікаве дослідження. Згідно з його результатами серед усіх ОДА країни, нас в ЗМІ більше всіх. На думку Інституту – це джинса. Ну так. Будь-яка згадка ОДА – це ж джинса за визначенням, бо що такого може усереднена ОДА хорошого зробити, щоб про неї добровільно написали ЗМІ)))
На щастя, ми ОДА не усереднена, нас тут в ДніпроОДА ціла Команда:
1. В бюджеті Дніпропетровської області останні два роки немає рядка витрат “Висвітлення діяльності ОДА в ЗМІ”. Це принципова позиція Валентина Резніченко. Раніше такі витрати в бюджеті були, при нас – немає. Ціна питання – близько 20 млн. гривень на рік. В нашій логіці, це п’ять доріг в селах області, реконструкція школи або новий дитячий садок. Треба просто працювати так, щоб ЗМІ самі про нас писали, а не виділяти гроші на освітлення ОДА з бюджету. Так, незвично для багатьох, але у нас так.
2. Відповідно, у нас немає договорів із засобами масової інформації та “джинси”. ЗМІ самі пишуть про нас те, що вважають за потрібне. Ми, до речі, не завжди з написаним згодні і готові публічно відстоювати свою позицію.
3. Кількість згадок в ЗМІ про нас є наслідок тих масштабів робіт, які ми робимо. Не більше того. Ми будуємо і розвиваємо – про нас пишуть. Приблизно про десяту частину того, що Команда робить. Іноді це викликає у нас подив. Тим не менш, наші ЗМІ на пошук зради поки більш заточені, ніж на опис творення. Буває. Переживемо і це.
4. Ми ніколи нікому не відмовляємо в коментарях, роз’ясненнях та інтерв’ю, незалежно від часу доби і погоди за вікном. Є питання – ми готові пояснити і відповісти. Офіційно, неофіційно, під диктофон, просто розповісти – все як того бажає конкретне ЗМІ.
5. Більше 200 000 передплатників у сторінки Команди Валентина Резніченко в FB роблять її джерелом інформації для ЗМІ автоматично. Плюс окремі тисячі передплатників в FB у членів Команди.
6. Ми не унікуми і не чемпіони. Ми просто робимо свою роботу. Сподіваємося, що якісно, весело і добре. Не більше того. Саме за цим нас, команду менеджерів під керівництвом губернатора технократа, Президент в ОДА і призначив».
Слід зазначити, що в минулі часи коли, наприклад, головою ДніпроОДА був Олександр Вілкул, місцеві ЗМІ також не отримували гроші за матеріали про ОДА, але за відмови від розміщення ризикували потрапити в «немилість», що могло призвести до серйозних проблем для ЗМІ. Отже еквівалентом «кешу» (також журналістський термін) була відсутність проблем в роботі ЗМІ.
Наскільки змінилася нині ситуація щодо подібного впливу місцевої влади на роботу ЗМІ – досліджень поки що немає. Прецедентів також немає.
Варто зазначити, що за даними дослідження ІМІ, щонайбільше матеріали на користь народного депутата від “Опозиційного блоку” Олександра Вілкула зустрічаються у ЗМІ Запоріжжя, Одеси, Дніпра, Миколаєва та Полтави. З політичних гравців загальноукраїнського рівня зустрічаються партії “Опозиційний блок” (у ЗМІ Дніпра, Миколаєва, Харкова, Полтави, Запоріжжя), партія “Відродження” (у ЗМІ Запоріжжя, Харкова), “Радикальна партія” та її очільник Олег Ляшко (у ЗМІ Запоріжжя, Луцька), партія “Наш край” (Миколаїв).
ІМІ акцентує увагу на тому факті, що у червні-липні 2017 року зафіксовано зростання рівня джинси, особливо політичної.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!