Е-демократія: як впливати на владу, не виходячи з дому

3219
коментарі відсутні

Е-демократія: як впливати на владу, не виходячи з дому

Останніми роками найбільш ефективними методами впливу громадян на владу показали онлайн-механізми, що передбачають систему обов’язкового зворотного зв’язку. Це інноваційні інструменти e-демократії. Можливо і ви хоч раз користувались одним з них – електронною петицією.

Як працює електронна петиція

Формально – це письмовий запит, підписаний багатьма людьми. Виглядає електронна петиція як звернення до органу влади чи самоврядування, розміщене на електронній платформі. В ньому описана конкретна проблема і часто пропозиція рішення. Люди, що хочуть підтримати петицію, реєструються в системі та віддають свій голос.

Коли петиція набирає потрібну кількість голосів, вона розглядається установою, до якої звертається, й на цьому ж сайті публікуються відповідь та рішення.

Кожен, хто заходить на сайт з петиціями, може підтримати актуальні на даний час.

Для чого потрібна петиція

Це спосіб повідомити широкому колу людей про проблему, яка стосується саме них. Донести важливу інформацію до конкретної аудиторії, а також прояснити, якій кількості людей цікава ця тема.

Крім того, через електронні петиції громадяни більш активно залучаються в процес прийняття рішень, відчувають свій вплив на владу.

І, головне, – це дієвий інструмент демократії, за допомогою якого багато громад вже отримали покращення життя. Наприклад, у Львові запроваджено е-квиток у громадському транспорті, збільшені штрафи за викидання сміття, у центрі встановлений безкоштовний швидкісний Wi-Fi.

Кому адресувати петиції

Закон «Про звернення громадян» чітко вказує адресатів електронних петицій.

Петиція має бути направлена саме до того органу, що має компетенцію на вирішення цієї проблеми. Інакше вона не буде розглянута. Наприклад, від президента не варто вимагати асфальтування тротуарів. Щоб зорієнтуватись в компетенціях, можна вивчити успішні приклади петицій на сайтах органів влади.

Умови для розгляду електронної петиції

Електронна петиція має за певний час зібрати певну кількість голосів. Так, петиція до Президента України, Верховної Ради або Кабінету Міністрів розглядається, якщо її підтримало не менш як 25000 голосів громадян у термін до трьох місяців.

Кількість підписів громадян на підтримку електронної петиції до органу місцевого самоврядування та строк збору підписів визначає статут територіальної громади, зважаючи на кількість жителів населеного пункту та власний розсуд. Так, в Краматорську необхідно набрати 250 голосів за 30 днів, в Маріуполі – 250 голосів за 90 днів, в Авдіївці – 100 голосів за 30 днів, у Києві 10000 голосів за 90 днів, у Дніпрі – 1000 підписів за 90 днів, а у Вінниці 300 підписів за 14 днів.

Як зробити електронну петицію

Будь-хто може створити петицію. Для цього необхідно:

  • Визначитись із суб’єктом, до кола повноважень якого входить можливість вирішення проблеми.
  • Заповнити спеціальну форму на офіційному веб-сайті адресата або в єдиній системі місцевих петицій. Дата оприлюднення електронної петиції на сайті є датою початку збору підписів на її підтримку.
  • Після її оприлюднення на сайті, посилання на петицію варто розповсюдити по спільнотах, де знаходяться люди, що можуть підтримати її. Скажімо, якщо ваша петиція має на меті покращення ситуації на дорогах, посилання на петицію можна розповсюдити в спільнотах автомобілістів в соціальних мережах. Також весь термін збирання голосів необхідно писати про неї пости, інформувати про важливість проблеми.

Петиція набрала голоси – що далі?

Як тільки електрона петиція набирає необхідну кількість голосів, протягом двох робочих днів на сайті має з’явитись інформація про початок її розгляду. Ще через 10 днів після цього петиція має бути розглянута, а результат розгляду оприлюднюється на офіційному веб-сайті органу, якому вона була адресована. Також відповідь на електронну петицію надсилається у письмовому вигляді автору електронної петиції.

У відповіді може бути вказано, яким чином владою будуть реалізовані пропозиції, викладені в електронній петиції. Це може бути розробка законопроєкту, внесення змін в чинне законодавство, розробка інших рішень.

Якщо електронна петиція не набрала необхідної кількості голосів на її підтримку в установлений термін, вона розглядається як звернення громадян. Тобто її ініціатору просто дадуть відповідь.

Практика електронних петицій на Донеччині

Станом на грудень 2019 року в єдиній системі місцевих петицій зареєстровані всього 10 громад Донеччини: Краматорськ, Авдіївка, Волноваха, Маріуполь, Слов’янськ, Соледар, Бахмут, Миколаївка, Торецьк, Дружківка. Жителі області ініціювали понад 2750 петицій до місцевого самоврядування.

Лідирують жителі Маріуполя, що за 3,5 роки створили понад 1300 петицій. Жодної петиції не подали жителі Торецька і Дружківки.

Краматорська міська рада розглянула 160 петицій, що набрали необхідні голоси. Найпотужнішим результатом збору підписів (489 голосів) стала петиція щодо відновлення обов’язкової дезінсекції зелених насаджень від кліщів. На найближчий сесії міська рада підтримала петицію і розпорядилась передбачити в бюджеті кошти на боротьбу з кліщами.

Олена Костенко, «Донеччина. ЗмІни»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика