Впровадження децентралізації в цілому спрямовано на забезпечення бюджетної самостійності регіонів. Органи місцевого самоврядування, будучи максимально наближеним до населення, повинні забезпечити в кінцевому рахунку зміцнення фінансового та економічного потенціалу громад. Чи справляються з цим завданням громади Донеччини та Луганщини, з’ясовували експерти Ініціативного центру сприяння активності та розвитку громадського почину “Єднання” (ІСАР “Єднання”). Результати аналізу презентували в Антикризовому медіа-центрі (м. Краматорськ), за участю посадовців тих населених пунктів, які оцінювалися.
“У результаті започаткованої у 2015 році децентралізації фінансові ресурси громад значно зросли. Одночасно місцеві бюджети зобов’язані були перейти на нову систему Програмно-цільового бюджетування, покликану підвищити ефективність бюджетної сфери за рахунок зростання прозорості бюджету. На прикладі бюджетів десяти громад зі Сходу України ми проаналізували їх ефективність, прозорість та пристосовність до вимог громадян”, – повідомив В’ячеслав Зубенко, заступник виконавчого директора ІСАР “Єднання”.
У Донецькій області були відібрані такі громади: Слов’янська міська, Вугледарська міська, Добропільська міська, Олександрівська ОТГ, Соледарська ОТГ.
У Луганській області були відібрани громади: Біловодська ОТГ, Красноріченська ОТГ, Лозно-Олександрівська ОТГ, Новопсковська ОТГ, Троїцька ОТГ, Чмирівська ОТГ.
Експерти проекту розробили перелік спеціальних критеріїв, за якими проводилося оцінювання. Максимальна сума балів, яку можна було отримати, складала 200. На жаль, жодна громада не досягла максимального результату. Кращою в Донецькій області виявилась Слов’янська міськрада з результатом 146 балів.
Проте було наголошено, що даний проект не має на меті змагання за оцінки. Головне, що експертам вдалося ідентифікувати проблеми, які існують у бюджетній сфері, та надати обґрунтовані та якісні рекомендації щодо покращення бюджетного процесу та підвищення ефективності місцевих бюджетів, складених за Програмно-цільовим методом.
Всі присутні на презентації фінансисти та економісти органів місцевого самоврядування, що брали участь у моніторингу, проявили зацікавленість результатами комплексного аналізу їхньої роботи. Для покращення результатів публічності, та розширення можливостей залучення громади до прийняття рішень експерти порекомендували їм впроваджувати інноваційні практики. Наприклад, використовувати інтерактивну візуалізацію бюджету, розробляти онлайн механізми збору та обробки пропозицій від мешканців громади при складанні бюджету. Також важливим елементом публічності є впровадження бюджету для громадян – інструменту, завдяки якому громада міста може в доступній, простій інформаційній та візуальній формі зрозуміти бюджетний процес. Такий інструмент давно вже використовується у провідних країнах світу.
Проект “Виконання місцевого бюджету в Донецькій і Луганській областях” здійснюється за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!